• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:……….

Modułowy program nauczania: Terapeuta zajęciowy 322[15]

Moduł: Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 Jednostka modułowa: Organizowanie pracy w pracowni terapii zajęciowej

322[15].Z2.02 Temat: Witraż na szkle płaskim (motyw kwiatowy).

Cel ogólny: Nabycie umiejętności wykonywania witraży na szkle płaskim.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

– wykonać witraż na szkle płaskim,

– stosować technikę witrażu na różne powierzchnie szkła,

– wskazać skuteczność tej techniki w usprawnianiu osób niepełnosprawnych, – współpracować w grupie.

Metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja,

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

– indywidualna.

Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

– folia witrażowa w kolorze zielonym, żółtym, zielonym, pomarańczowym, białym, – nóż do cięcia folii,

– wałek do przyklejania folii, – taśma ołowiana,

– dociskacz do taśmy ołowianej, – wyciskarka do wody,

– płyn do przyklejania dużych formatów folii (5 części wody, 1 części alkoholu izopropylowego),

– taśma klejąca przeźroczysta, – denaturat do odtłuszczenia szyby,

– szyba o założonych wymiarach np. 40x60 cm.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna

1. Określenie tematu zajęć.

2. Omówienie szczegółowych celów kształcenia.

3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8 Faza właściwa

1. Przygotowanie materiałów i przyborów.

2. Wykonanie wzoru kwiatowego na papierze.

3. Przymocowanie wzoru pod szybą za pomocą taśmy klejącej przeźroczystej.

4. Odtłuszczenie szyby po stronie wykonania motywu z folii samoprzylepnej kolorowej, za pomocą waty nasączonej denaturatem.

5. Wycinanie elementów z folii witrażowej.

6. Odtłuszczenie denaturatem każdego elementu wzoru.

7. Przyklejenie elementów folii za pomocą płynu do klejenia.

8. Dociśnięcie ich do szyby za pomocą wałka.

9. Naklejenie regularnych kawałków z białej folii na pozostałej powierzchni.

10. Ponowne odtłuszczenie łączeń folii witrażowej.

11. Przyklejenie taśmy ołowianej do łączeń folii i trwałe utwierdzenie za pomocą dociskacza do szyby.

12. Odklejenie wzoru.

Zakończenie zajęć

1. Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zajęć sprawiły im najwięcej trudności.

2. Dyskutują, na ile skuteczna jest taka forma terapii w usprawnianiu osób niepełnosprawnych.

Praca domowa

Opracuj motyw z figur geometrycznych oraz zaproponuj potrzebne materiały i środki do wykonania witrażu na szkle wypukłym.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

– anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzonych zajęć i nabytych umiejętności.

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:……….

Modułowy program nauczania: Terapeuta Zajęciowy 322[15]

Moduł: Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 Jednostka modułowa: Organizowanie pracy w pracowni terapii zajęciowej

322[15].Z2.02 Temat: Szycie stroju gimnastycznego.

Cel ogólny: Opanowanie techniki kroju i szycia stroju gimnastycznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdjąć miarę w celu wykonania formy,

wykrój z materiału zafastrygować i przeszyć strój na maszynie, wykończyć dół bluzki, nogawek spodni oraz okolice pach i dekoltu, współpracować w grupie.

Metoda nauczania–uczenia się:

– pogadanka,

– ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

– praca w osobowych grupach.

Czas trwania zajęć: 5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

– materiał bawełniany z dodatkiem lycry o podwójnej szerokości, długości około 160 cm (np. kolor czarny),

– nici: czarne, białe 40, – igła maszynowa 90, – igła do fastrygowania, – nożyczki,

1. Określenie tematu zajęć w nawiązaniu do usprawniania osób niepełnosprawnych.

2. Omówienie celów kształcenia p przebiegu zajęć.

3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.

Faza właściwa

1. Przygotowanie stanowiska pracy.

2. Zdjęcie miary w celu wykonania formy:

– długość bluzki,

– obwód klatki piersiowej, – obwód talii,

– długość spodni,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10 – obwód bioder,

– obwód uda, – długość kroku.

Do każdej miary należy dodać około 2 cm na wykończenie i szwy.

3. Rozrysowanie i wycięcie formy stroju z papieru.

4. Przypięcie szpilkami formy do materiału i wycięcie jej.

5. Fastrygowanie wykroju z materiału, około 1 cm od początku materiału.

6. Przeszycie stroju na maszynie.

7. Wykończenie dołu bluzki oraz nogawek spodni po przez podłożenie materiału na zakładkę i przeszycie.

8. Zostawiony centymetr przy fastrydze trzeba obrobić ściegiem krzyżykowym, aby materiał się nie strzępił.

9. W plisę górnej części spodni wciągnąć gumkę.

10. Wykonanie plisek, czyli wykończenie pach i dekoltu. Do dekoltu przypina się szpilkami materiał i wycina wg kształtu pasek o szerokości 3cm, poczym należy przeszyć.

11. Strój starannie uprasować, zwracając uwagę na szwy.

Zakończenie zajęć:

1. Uczniowie sprawdzają, jakie cechy były potrzebne, aby wykonać staranie i efektownie pracę.

2. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.

Praca domowa

Wykonaj formę na bluzkę koszulową po zdjęciu miary dla wybranej osoby.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzonych zajęć i nabytych umiejętności.

5. Ćwiczenia

5.1. Planowanie i organizowanie pracy w pracowni terapii zajęciowej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oceń stan fizyczny, psychiczny i społeczny na podstawie opisu przypadku.

Opis przypadku

W oddziale ortopedii dziecięcej przebywa od 5 dni 8-letni Marcin ze złamaniem kończyny dolnej prawej, stłuczeniem nadgarstka lewego i ogólnym potłuczeniem. Chłopiec doznał obrażeń w czasie wypadku komunikacyjnego, w którym poszkodowany został również jego ojciec. Po przywiezieniu chłopca do szpitala i wykonaniu badań, stwierdzono złamanie kości udowej prawej z przemieszczeniem, stłuczenie nadgarstka lewego, otarcia naskórka i ogólną bolesność w obrębie klatki piersiowej. Złamaną kończynę unieruchomiono za pomocą wyciągu bezpośredniego, na stłuczony nadgarstek założono okład wysychający, zadrapania zaopatrzono opatrunkami. Chłopiec jest wystraszony, zalękniony, bardzo emocjonalnie przeżywa wypadek.

Często płacze, chce wrócić do domu. Jego pobyt w szpitalu jest pierwszym tak długim rozstaniem z domem.

Marcin wykazuje nieufność do personelu. Niechętnie podejmuje rozmowy, odpowiada krótko i zdawkowo na zadawane pytania. Ma też trudności z nawiązaniem relacji z chłopcami przebywającymi na tej samej sali (przebywa w sali 3-osobowej). Bardzo tęskni za rodzicami i młodszą 3-miesięczną siostrą. Gdy tylko widzi mamę pyta kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala i ją zobaczyć. Na razie mama odwiedza go tylko popołudniami, ponieważ musi opiekować się dzieckiem. Niebawem będzie mogła przychodzić częściej, gdyż część obowiązków przejmie babcia. Chłopiec nie może doczekać się tej chwili i ciągle pyta, kiedy babcia przyjedzie.

Przed wypadkiem Marcin był bardzo aktywnym dzieckiem. Lubił jeździć z tatą na rowerze, składać modele samolotów, układać puzzle i grać na komputerze. Dużo czasu spędzał z ojcem.

Obecnie bardzo za tym tęskni, gdyż ojciec nie może do niego przychodzić, bo przebywa w szpitalu. Marcin niechętnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych odbywających się w szpitalu.

Często odmawia uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych, tłumacząc się złym samopoczuciem i bólem w klatce piersiowej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przypadku,

2) wynotować dane dotyczące stanu fizycznego, 3) wynotować dane dotyczące stany psychicznego, 4) wynotować dane dotyczące stanu społecznego, 5) przeanalizować uzyskane dane i ocenić stan pacjenta, 6) zaprezentować wyniki swojej pracy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12 Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja,

– metoda przypadku.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 dotycząca oceny stanu fizycznego, psychicznego i społecznego, – opis przypadku,

– arkusze papieru, – pisaki.

Ćwiczenie 2

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem nowo powstałej pracowni kulinarnej w Środowiskowym Domu Samopomocy. Opracuj i przedstaw kierownikowi placówki wykaz potrzebnego sprzętu i wyposażenia pracowni. Przeprowadź dyskusję w grupie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić cele i zadania pracowni kulinarnej w Środowiskowym Domu Samopomocy, 2) odszukać w materiałach informacje dotyczące organizowania i wyposażania pracowni, 3) przeprowadzić dyskusję na temat organizowania i wyposażenia pracowni,

4) zaprezentować grupie wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, – dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– wytyczne dotyczące organizowania i wyposażenia pracowni w placówce, – kartki,

– pisaki.

5.2. Pracownia umiejętności społecznych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na filmie przedstawiona jest krótka rozmowa między trzema uczniami wydziału terapii zajęciowej. Zwróć uwagę w trakcie oglądania tej rozmowy, jakie błędy dostrzegasz w zachowaniu się uczniów i jakie dostrzegasz cechy właściwego słuchania. Omów w grupie swoje spostrzeżenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) obejrzeć film,

2) zapisać swoje uwagi,

3) przedstawić swoje spostrzeżenia na forum grupy,

4) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– burza mózgów, – dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– film dydaktyczny, – odtwarzacz,

Opracuj zasady porozumiewania się z chorym w drugiej fazie choroby Alzheimera.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić trudności chorych w porozumiewaniu się, 2) wykonać polecenie nauczyciela,

3) opracować zasady porozumiewania się pacjenta z chorobą Alzheimera, 4) przygotować pomoc dydaktyczną usprawniającą porozumiewanie się.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14 Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, – dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– kartki, – pisaki,

– literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad porozumiewania się.

5.3. Pracownia higieny osobistej i gospodarstwa domowego

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaplanuj trening dotyczący dbania o higienę jamy ustnej dla podopiecznych w Ośrodku Wsparcia Społecznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić cele treningu,

2) określić przyczyny dla których należy dbać o higienę jamy ustnej, 3) scharakteryzować środki i sprzęty stosowane do pielęgnacji jamy ustnej, 4) wyjaśnić zastosowanie nici dentystycznej,

5) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.

Zalecany metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Przygotuj i przedstaw instruktaż na temat prania bielizny osobistej przez mieszkankę DPS dla psychicznie chorych.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić najczęściej popełniane błędy podczas prania bielizny osobistej, 2) określić potrzebne środki i przedmioty do prania bielizny osobistej, 3) zaplanować kolejność wykonywanych czynności,

4) przeprowadzić przygotowany instruktaż.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16 Zalecany metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 dotycząca higieny osobistej, – arkusze papieru,

– pisaki.

5.4. Pracownia kroju i szycia

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj poduszkę patchwork „Królowa Prerii” o wymiarach 50x50 cm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) przygotować potrzebne materiały i stanowisko pracy,

2) dokładnie wymierzyć i wyciąć poszczególne elementy patchworka, 3) połączyć umiejętnie kwadraty i paski,

4) ostrożnie wyprasować blok, 5) wyciąć spód powłoczki, 6) zszyć brzegi powłoczki, 7) wszyć suwak,

8) włożyć jasiek w powłoczkę,

9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– 5 kolorowych 50 cm odcinków tkaniny (własny dobór), – nóż obrotowy,

– liniał,

– mata do krojenia,

– nici bawełniane, szpilki, suwak, – żelazko parowe,

– kwadratowy jasiek o boku 50 cm.

Ćwiczenie 2

Opracuj i przedyskutuj regulamin pracowni kroju i szycia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić cele i zadnia pracowni,

2) scharakteryzować wyposażenie pracowni,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) scharakteryzować przepisy BHP obowiązujące w pracowni kroju i szycia, 4) zapisać wnioski,

5) skonstruować regulamin pracowni,

6) zaprezentować regulamin na forum grupy, 7) przedyskutować wyniki w grupie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z instruktażem, – burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

– notatnik,

– arkusze papieru, – przybory do pisania.

5.5. Pracownia rękodzieła

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenia 1

Zaplanuj i wykonaj obrus z motywem kwiatowym, ściegiem krzyżykowym o wymiarach 85x85 cm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) ustalić zasady wykonania ściegu krzyżykowego,

2) określić grupę podopiecznych, którym można zaproponować wykonanie obrusu, 3) zaplanować kolejność wykonywanych czynności,

4) przenieść wzór z papieru na materiał,

5) wykonać wzór kwiatowy ściegiem krzyżykowym, 6) wykonać obrus,

7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kanwa o wymiarach 85x85 cm, – nici do haftowania,

– wzór motywu kwiatowego na papierze, – 4 m żółtej taśmy do obszycia obrusu, – igła hafciarska z tępą końcówką,

– tamborek do podtrzymania i napięcia materiału.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj i wykonaj na drutach kamizelkę dla dwuletniego dziecka stosując splot francuski.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić zasady wykonania ściegu francuskiego, 2) ustalić rozmiar kamizelki i części kamizelki,

3) wykonać próbkę obliczeniową i obliczyć ogólną liczbę oczek i rzędów,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

4) nabrać na druty określoną ilość oczek i je przerabiać, 5) odjąć oczka brzegowe (podcięcie pod paszki i pod szyjkę), 6) zszyć gotowe elementy kamizelki,

7) przyszyć guziki,

8) określić grupę podopieczną, którym można zaproponować wykonanie kamizelki, 9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– para drutów o numeracji 2 lub 2.5, – 25 dag włóczki w jasnym kolorze, – koszyk na kłębek włóczki,

– centymetr, – igła, – guziki.

5.6. Pracownia kulinarna

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaplanuj i przeprowadź cykl zajęć z treningu budżetowego ze szczególnym uwzględnieniem wydatków na żywność dla samotnej osoby ze schizofrenią paranoidalną, podopiecznej Ośrodka Oparcia Społecznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić cele treningu budżetowego,

2) poznać umiejętności podopiecznej w radzeniu sobie z czynnościami dnia codziennego, 3) określić stałe dochody podopiecznej,

4) określić wydatki podopiecznej na okres jednego miesiąca,

5) zaplanować wydatki za żywność na okres jednego dnia, tygodnia, miesiąca.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja, – ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

– dokumenty potwierdzające stałe dochody, – dokumenty określające stałe wydatki, – diagnoza terapeutyczna podopiecznej, – kartki, pisaki,

– kalkulator.

Ćwiczenie 2

Opracuj dietę ze zmniejszoną o 300 kcal ilością energii od zalecanej ilości, dla mężczyzny lat 50, urzędnika biurowego, u którego stwierdzono 10 kg nadwagi.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) zapoznać się z literaturą dotyczącą żywienia ludzi,

2) określić zapotrzebowanie energetyczne dla mężczyzny, urzędnika biurowego, 3) określić zalecenia żywieniowe dla mężczyzny,

4) opracować przykład jadłospisu na okres 1 tygodnia,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22 5) zaprezentować wyniki swojej pracy,

6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja,

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7 dotyczącą żywienia osób otyłych, – normy BMI,

– normogram do oceny masy ciała, – waga lekarska,

– wzrostomierz,

– komputer z dostępem do Internetu, – arkusze papieru,

– pisaki.

5.7. Pracownia organizacji czasu wolnego

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Jedną z form terapii zajęciowej jest estetoterapia. Zaplanuj wycieczkę szlakami pomników Warszawy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić co to jest estetoterapia, 2) przygotować scenariusz wycieczki, 3) zaplanować środek lokomocji,

4) zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, – dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– komputer z dostępem do Internetu, – przewodnik po mieście,

– scenariusz wycieczki.

Ćwiczenie 2

Przygotuj i zaprezentuj krótkie przedstawienie teatralne dla osób z upośledzeniem umysłowym w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Wrażenia i spostrzeżenia przedyskutuj w grupie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) określić cele teatroterapii, 2) wybrać temat przedstawienia, 3) napisać scenariusz przedstawienia, 4) odegrać wybraną scenkę.

Zalecane metody nauczania−uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – dyskusja.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24 Środki dydaktyczne:

– przygotowana scenografia, – kostiumy,

– scenariusz przedstawienia, – odtwarzacz i płyty CD.

5.8. Pracownia arteterapii

5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj wazon szklany i pomaluj go farbami witrażowymi.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) przeanalizować informacje o technice malowania na szkle, 2) przygotować wazon,

3) dobrać farby do tematu pracy,

4) zaplanować kolejność wykonywanych czynności, 5) wykonać pracę,

6) określić grupę podopiecznych, którym można zaproponować wykonanie wazonu, 7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – dyskusja.

Środki dydaktyczne:

– pędzle z miękkim włosiem,

– rozpuszczalnik do farb witrażowych,

– ręcznik papierowy do czyszczenia pędzelków.

Ćwiczenie 2

Wykonaj z masy solnej postacie do szopki bożonarodzeniowej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia:

Uczeń powinien:

1) zaprezentować technikę przygotowania masy solnej, 2) przygotować masę solną,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26 3) zaprojektować postacie do szopki,

4) zastosować technikę utwardzania masy, 5) dobrać barwy i pomalować postacie,

6) określić grupę podopiecznych, którym można zaproponować wykonanie modelu z masy solnej,

7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania−uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– mąka, sól, woda, – miska,

– wzory postaci do szopki, – farby plakatowe,

– pędzelki,

– ręczniki papierowe, – piekarnik.

5.9. Pracownia wyrobów z drewna

5.9.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj ramkę do obrazu o wymiarach 30x40 cm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres itechniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) dobrać kantówkę do profilu ramki,

2) wykonać dostępnymi narzędziami profil ramki, 3) wykonać ramkę wg podanych wymiarów,

4) zabezpieczyć, pomalować i polakierować ramkę,

5) określić grupę podopiecznych, którym można zaproponować wykonanie ramki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół stolarski, – kantówka, – strug kształtowy,

– piłka do cięcia pod kątem, – ołówek, przymiar długości, – środki do impregnacji drewna, – farba,

– lakier.

Ćwiczenie 2

Wykonaj typowe figury geometryczne ze sklejki o grubości 4 mm.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) zaprojektować kształt figur, 2) wyciąć figury,

3) wygładzić ostre krawędzie, 4) polakierować figury,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28 5) zaprezentować pracę.

6) określić grupę podopiecznych, którzy mogą wykonać zadanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– stół stolarki – sklejka – ołówek, – liniał, – cyrkiel, – kątomierz,

– przymiar długości,

– wyrzynarka elektryczna, ręczna, – pilnik,

– papier ścierny, – lakier,

– pędzel lub pistolet do lakierowania.

5.10. Pracownia ceramiczna

5.10.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj średniej wielkości naczynie ceramiczne o nieregularnym kształcie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) ustalić technikę wykonania naczynia ceramicznego, 2) przygotować glinę i potrzebne środki,

3) zaplanować kolejność wykonywanych czynności, 4) wykonać naczynie ceramiczne,

5) zaprezentować wyniki ćwiczenia,

6) określić grupę podopiecznych, którzy mogą wykonać naczynie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kula wilgotnej ugniecionej gliny, – miseczka z wodą, gąbka,

– łopatka, – gładziki, – wybierak.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj i wykonaj płaskorzeźbę anioła.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i techniki wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia Uczeń powinien:

1) ustalić technikę wykonania wyjściowych płaskich elementów z gliny, 2) ustalić technikę wykonywania wstążek i plastrów,

3) przygotować płynną glinę do łącznia elementów, 4) połączyć elementy zdobione,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

6) określić grupę podopiecznych, którzy mogą wykonać zadanie.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30 Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, – ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kula wilgotnej gliny, – płynna glina,

– wałek do walcowania, – skrobak zębaty,

– łopatka, gładzik do modelowania, – igła,

– nożyk,

– forma na anioła.

5.11. Pracownia komputerowa, introligatorska, wikliniarska,

5.11. Pracownia komputerowa, introligatorska, wikliniarska,

Powiązane dokumenty