• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI EDUKCJI DLA BEZPIECZEŃSTWA (.pdf)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI EDUKCJI DLA BEZPIECZEŃSTWA (.pdf)"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI Z EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA

DLA KLASY I BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA

Temat: Złamania i zwichnięcia

Cel lekcji: Uczeń:

• zna zasady pierwszej pomocy w urazach kończyn:

- wymienia objawy związane z najczęstszymi obrażeniami narządu ruchu, - opisuje metody udzielania pierwszej pomocy w urazach kończyn,

- wyjaśnia cele doraźnego unieruchomienia kończyny (ograniczenie ruchu, zmniejszenie bólu, ograniczenie ryzyka pogłębiania urazu, umożliwienie bezpiecznego transportu)

– zna i stosuje zasady unieruchomienia złamań kości długich i stawów (zasada Potta) – w sytuacjach symulowanych prawidłowo unieruchamia kończynę po urazie w zastanej pozycji,

wykorzystuje dostępny sprzęt do unieruchomienia złamanej kończyny – wymienia sytuacje, w których może dojść do urazów kręgosłupa – opisuje przykłady powikłań wynikających z urazu kręgosłupa

– przedstawia metody przenoszenia poszkodowanych z urazem kręgosłupa – wymienia przykłady zapobiegania urazom w sporcie, w domu, w pracy

• przedstawia metody zapewnienia bezpieczeństwa własnego, osoby poszkodowanej i

otoczenia,w sytuacjach symulowanych podczas zajęć

• wie, jak prawidłowo wezwać pomoc. Treści nauczania:

• typowe objawy urazów kości i stawów oraz ich rodzaje; • opatrywanie złamań, zwichnięć i skręceń;

• sposoby unieruchamiania kończyn; • zastosowanie chusty trójkątnej;

• postępowanie ratownicze w przypadku urazów kręgosłupa; • zapobieganie urazom przy pracy, w sporcie i podczas rekreacji.

Metody pracy: • wykład, • pytania i odpowiedzi, • praca z podręcznikiem, • film pokazowy. Środki dydaktyczne: • internet, • monitor interaktywny,  film pokazowy, Scenariusze lekcji 35 Przebieg lekcji

1. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji za pomocą kilku pytań: − Kto z was doznał urazu kości lub stawu?

(2)

− Jakie były objawy?

− Jakiej udzielono pomocy doraźnej, a jakiej pomocy specjalistycznej?

2. Nauczyciel wyświetla na monitorze interaktywnym film omawiając go: https://www.youtube.com/watch?v=fx8y-EXQjVM

3. Nauczyciel krótko omawia, czym różni się złamanie od zwichnięcia i skręcenia oraz jakiesą typowe objawy urazów kości i stawów. Następnie omawia sposoby unieruchamianiazłamanych kończyn oraz zwichniętych lub skręconych stawów, np. za pomocą szynyKramera, dostępnych sztywnych i prostych przedmiotów, przez przywiązanie do zdrowejkończyny (w przypadku złamania nogi).

4. Nauczyciel omawia sposób zakładania temblaka z chusty trójkątnej. Warto takżeprzedstawić, jak do podwieszenia uszkodzonego przedramienia wykorzystać dostępnemateriały, np. połę marynarki lub koszuli, podwinięty sweter, pasek, krawat, apaszkę,szalik.

5. Krótki wykład nauczyciela na temat urazów kręgosłupa – okoliczności, w których do nichdochodzi, ich konsekwencji oraz postępowania z osobami z podejrzeniem urazukręgosłupa.

6. Podsumowanie najważniejszych informacji przekazanych uczniom na zajęciach, ocenienie ich aktywności.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przedsiębiorstwo w 03.2020 zużyło energie elektryczną na kwotę 3 600,00 zł- do jakiej grupy kosztów zaliczymy koszt zużycia energii elektrycznej.. Wynagrodzenia pracowników

W tabeli PRACOWNICY NR_W jest funkcjonalnie zależny od NAZWA_W, który nie jest kluczem głównym. Z atrybutów tych tworzy się nową

Zapewniali nas, że będzie nam wygodnie; zakładając, że zatrzymamy się u nich, traktowali nas niezwykle gościnnie, starając się uprzedzić nasze pytania i odpowiedzieć zarówno

Zespół wrodzonej centralnej hipowentylacji (CCHS) – perspektywa terapii logopedycznej Congenital central hypoventilation syndrome (CCHS) – perspective of speech and language

Informacji takich mogą dostarczyć badania kwestionariu- szowe, które pozwalają na usystematyzowaną ocenę roz- woju słuchowego dziecka w pierwszych latach życia, obej-

• model utwierdzono zgodnie z naturalną triadą podparcia na dolnej powierzchni kręgu C7. Tak zrealizowany model przedstawiony na rys. Analiza wyników była podstawą oceny

Owocniki borowika szlachet- nego, wysoko cenione ze względu na walory smakowe i zapachowe oraz wartości odżyw- cze, zawierają również wiele związków o dzia-

W dalszej kolejności naleŜy określić liczbę i rodzaj szczęk po czy przyjąć jedną z proponowanych sze- ściu konstrukcji współpracujących ze sobą szczęk w komplecie