• Nie Znaleziono Wyników

Ssiedzkie relacje. Polska pod rzdami Andegawenw i unia polsko-litewska. Konspekt lekcji w klasie I szkoy ponadpodstawowej. Autor: mgr Piotr Pawelec.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Ssiedzkie relacje. Polska pod rzdami Andegawenw i unia polsko-litewska. Konspekt lekcji w klasie I szkoy ponadpodstawowej. Autor: mgr Piotr Pawelec."

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt lekcji przygotowany przez słuchacza studiów podyplomowych w semestrze letnim roku akad. 2018/2019 w ramach praktyk pedagogicznych

Mgr Piotr Pawelec, Studia podyplomowe – historia, rok 1 , semestr 2

KONSPEKT LEKCJI

Poziom kształcenia: szkoła ponadpodstawowa Klasa: I

Podstawa programowa:

https://archiwum.men.gov/wp-content/uploads/2018/01/zalacznik-nr-1, str. 112, XII, 1;3-4. Uczeń wyjaśnia międzynarodowe i wewnętrzne uwarunkowania związków Polski z Węgrami i Litwą w XIV–XV w., dokonuje bilansu panowania władców panujących w Polsce w XIV i XV w., ocenia znaczenie unii polsko-litewskiej z perspektywy obu narodów.

Temat lekcji: Sąsiedzkie relacje. Polska pod rządami Andegawenów i unia polsko-litewska. Cele ogólne:

– poznawcze(y): uczniowie dowiadują się o władcach panujących pod koniec XIV w. w Polsce, na Węgrzech i na Litwie oraz początkach unii polsko-litewskiej

kształcące(y): uczniowie doskonalą umiejętność pracy z tekstem podręcznika

– wychowawcze(y): uczniowie kształtują w sobie szacunek do innych narodów Europy, z którymi wiąże nas wspólna historia

Cele operacyjne:

I. Wiadomości:

A. Zapamiętanie wiadomości:

- terminy: przywileje i ich rodzaje; unia personalna

- postaci: Kazimierz Wielki (1333-1370), Ludwik Węgierski (1370-1382), Jadwiga (1384-1386), Władysław Jagiełło (1386-1434), Witold, Elżbieta Łokietkówna, Karol Robert,

- daty: 1370, 1374, 1384, 1385, 1386

B. Zrozumienie wiadomości:

- uczeń rozumie dlaczego Ludwik Węgierski został polskim królem - uczeń rozumie w jakim celu został wydany przywilej koszycki

- uczeń rozumie dlaczego doszło do unii Polski i Litwy oraz mariażu Jadwigi z Jagiełłą II. Umiejętności:

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:

- uczeń potrafi wymienić polskich władców z końca XIV w. wraz z datami ich panowania - uczeń potrafi podać definicje terminów: dynastia, przywilej, unia

- uczeń potrafi analizować tekst źródłowy o bezkrólewiu po śmierci Ludwika Węgierskiego oraz fragment aktu unii w Krewie

D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:

- uczeń potrafi dokonać oceny panowania Andegawenów na polskim tronie

- uczeń potrafi ocenić dlaczego doszło do unii Polski i Litwy pod koniec XIV wieku - uczeń rozumie dziejowe znaczenie przywileju koszyckiego

Środki dydaktyczne:

1. Podręcznik: R. Czaja, M. Strzelecka, J. Wroniszewski, Ciekawi świata 1. Historia część 2. Średniowiecze. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych, Operon, 2012, s. 185-189. 2. Tablica interaktywna – prezentacja tekstu źródłowego i slajdów

(2)

4. Mapy Google – jak wyglądają ruiny zamku w Krewie dziś?

5. Smaki sąsiadów – papryka i chleb z kminkiem (przykład kuchni węgierskiej i litewskiej)

Metody:

1. Opowiadanie „Ludwik Węgierski królem Polski”

2. Praca z tekstem – Okres bezkrólewia po śmierci Ludwika Węgierskiego (podręcznik, s. 187), Fragment dokumentu unii w Krewie (podręcznik, s. 191)

3. Praca pod kierunkiem z podręcznikiem 4. Praca pod kierunkiem z mapą

TOK LEKCJI

Ogniwa lekcji

(czas w minutach) Treść merytoryczna

Czynność N/U N – nazwa metody, U – system poleceń Kształtowanie umiejętności ucznia I. Czynności organizacyjno-porządkowe 2 min. Nauczyciel sprawdza listę obecności. Uczniowie zajmują miejsca oraz przygotowują podręczniki i zeszyty Doskonalenie umiejętności przygotowania miejsca pracy i nauki II. Rekapitulacja wtórna (sprawdzenie wiedzy z ostatnich lekcji) 4 min. Jak oceniamy panowanie Kazimierza Wielkiego? Dlaczego był ostatnim królem z

dynastii Piastów? Nauczyciel zadaje pytania. Uczniowie krótko odpowiadają. N: O czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji? N: Kto przypomni główne

wydarzenia z okresu panowania Kazimierza Wielkiego? U: Określają

najważniejsze wydarzenia z okresu lat

1333-1370. N: Dlaczego Kazimierz

Wielki był ostatnim królem z dynastii

Piastów? U: Kazimierz wielki zmarł nie zostawiając

męskiego potomka.

Uczniowie utrwalają wiadomości zdobyte na

poprzednich zajęciach

III. Ogniwo wiążące 1 min. Śmierć Kazimierza Wielkiego N: Na ostatniej lekcji mówiliśmy o panowaniu Kazimierza Wielkiego i o jego bezpotomnej śmierci w roku 1370. Uczniowie utrwalają datę śmierci Kazimierza

(3)

Ogniwa lekcji

(czas w minutach) Treść merytoryczna

Czynność N/U N – nazwa metody, U – system poleceń

Kształtowanie umiejętności ucznia

Dziś poznamy dalsze losy Polski. Uczniowie zapisują

temat w zeszytach.

IV. Tok lekcji właściwej (opracowanie owych treści) 30 min. 1. Opowiadanie o początkach panowania Ludwika Węgierskiego - „Ludwik Węgierski królem Polski” 8 min. 2. Uczniowie poznają najważniejsze fakty z panowania Ludwika Węgierskiego, przywilej

koszycki oraz sytuację po jego bezpotomnej

śmierci 10 min.

3. Uczniowie poznają początki panowania Jadwigi oraz plany jej

mariażu z Jagiełłą. 1. Uczniowie słuchają opowiadania nauczyciela „Ludwik Węgierski królem Polski?”. Jednocześnie uczniowie oglądają slajdy. Metoda: opowiadanie i praca pod kierunkiem.

2. Uczniowie, po przeczytaniu fragmentu tekstu, odpowiadają na pytania nauczyciela: N: Jakie są najważniejsze wydarzenia z okresu panowania Ludwika Węgierskiego? Kiedy i

w jakim celu wydano przywilej koszycki? Kto

dziedziczył tron po śmierci Ludwika? Uczniowie udzielają odpowiedzi, następnie zapisują poznane terminy wraz z wyjaśnieniem w zeszycie

Metoda: praca pod kierunkiem z podręcznikiem 3. Uczniowie czytają fragment o Unii

polsko-litewskiej oraz początkach panowania 1. Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz zapamiętywania wiadomości 2. Kształtowanie umiejętności pracy z tekstem podręcznika i formułowania samodzielnej wypowiedzi ustnej 3. Doskonalenie umiejętności: - formułowanie wniosków na podstawie

(4)

Ogniwa lekcji

(czas w minutach) Treść merytoryczna

Czynność N/U N – nazwa metody, U – system poleceń Kształtowanie umiejętności ucznia Jednocześnie dowiadują się o unii w Krewie.

12 min. Jadwigi. Jednocześnie dowiadują się o małżeństwie Jadwigi z Jagiełłą Metoda: praca z podręcznikiem przeczytanego fragmentu tekstu - przedstawienie przeczytanej treści własnymi słowami V. Rekapitulacja pierwotna (stopień opanowanych treści, wnioski) 5 min. 1. Przypomnienie historii panowania Andegawenów w Polsce, początków unii

polsko-litewskiej oraz małżeństwa Jadwigi i Jagiełły; pojęć „przywilej koszycki”, „unia personalna” 2. Smaki sąsiadów – elementy kuchni narodowej poszczególnych narodów 1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie poznanych pojęć. Nauczyciel razem z uczniami analizuje okres

końca XIV wieku w Polsce. 2. W ramach podsumowania nauczyciel częstuje uczniów papryką i chlebem z kminkiem jako przykładem kuchni

poznanych sąsiadów Polski okresu XIV w.

1. Doskonalenie umiejętności analizy poznanych treści oraz

formułowania wniosków na podstawie zebranych informacji 2. Poznawanie elementów kuchni sąsiednich narodów

VI. Kontrola, ocena /VII/ 2 min. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymują plusy. Przedstawiciele grup otrzymują oceny.

VII. Praca domowa (zadania, wyjaśnienie) /VI/ 1 min. Na podstawie tekstu źródłowego wypisz najważniejsze elementy unii w Krewie

Nauczyciel zadaje pracę domową. Uczniowie zapisują pracę domową

w zeszytach. Doskonalenie umiejętności selekcji informacji w tekście źródłowym Załączniki: Slajdy: 1. Ludwik Węgierski

(5)
(6)

Cytaty

Powiązane dokumenty

A na deser polecam Wam krótkie filmiki na temat unii polsko-litewskiej / wystarczy kliknąć na podane linki/..

Dalej proszę wejść w Szkoła podstawowa klasy 4-8 – wyświetli się

1, w którym należy połączyć podane słowa tak, aby powstały poprawne wyrażenia.. Teraz przypomnij sobie przymiotniki z przedrostkami un-, im-, il- i

Dalej proszę wejść w Szkoła podstawowa klasy 4-8 – wyświetli się lista podręczników.. Buduj zdania według podanego w

W zeszycie napisz jeden przymiotnik z tabelki do każdej aktywności.(nagranie do zadania znajdziesz na stronie www.macmillan.pl w zakładce Strefa ucznia. Dalej proszę wejść w

Zanim wykonasz kolejne zadania 3 i 4, przypomnij sobie czasowniki modalne (must, mustn’t, have to; should / shouldn’t) oraz II tryb warunkowy..

4 należy ułożyć zdania oznajmujące i pytające stosując odpowiednio konstrukcję be going to lub czas present continuous.. Teraz przyszedł czas na powtórzenie sobie

Na dzisiejszej lekcji poznasz słownictwo związane z obsługą komputera oraz nauczysz się wyrażać zasady i reguły zachowania w pracowni komputerowej.. Zanim zaczniemy, zastanów