Konspekt
Klasa: VI a – dziewczętaLiczba ćwiczących: Czas: 45 min
Temat: Gry i zabawy ruchowe
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Przybory: piłki, talerzyki, woreczki, pachołki
Zadania lekcji :
Sprawność: Koordynacja wzrokowo-ruchowa Umiejętności: Nauka zasad gier
Wiadomości: Walory rekreacyjne gier i zabaw ruchowych Postawy: Współdziałanie w zespole
Metody: zabawowo- klasyczna, zabawowo- naśladowcza, pokaz, objaśnienie, wykonanie czynności ruchowych
Cele: Kształcący – zwinność, szybkość, koordynacja, kształtowanie orientacji przestrzeni
Poznawczy – zapoznanie z różnorodnymi zabawami
Wychowawczy – integrowanie grupy, samokontrola wykonywania ćwiczeń
Część lekcji Treść zajęć Uwagi organizacyjno -
metodyczne
I Część wstępna
15min
1.Czynnosći organizacyjno-porządkowe: zbiórka, sprawdzenie listy obecności.
2.Podanie zadań lekcji. 3.Motywacja
4.Zabawa ożywiająca (3’)
„Berek murarz”
Berek stoi na środku sali, poruszając się po linii w szerz sali próbuje złapać koleżanki przebiegające z jednego końca na drugi.
6.Zabawa orientacyjno-porządkowa(3’) „Piłka wzwyż”
W środku koła stoi lider z piłką. Po podrzucie piłki w górę lider mówi jaką pozycję wyjściową do ćwiczeń należy przyjąć, kiedy piłka odbije się od podłoża.
7.Rozgrzewka
Dwa okrążenia truchtem wokół Sali Ćwiczenia w truchcie:
-krążenia RR w obie strony
-krok odstawno - dostawny P, L bokiem -skip A, C
-podskoki naprzemianstronne -bieg tyłem
-marsz z wypadami, skłony
Ćwiczenia w miejscu: krążenia głowy, tułowia, bioder, kolan, stawów skokowych, nadgarstków, wypad w przód, w bok, skłony.
Dwuszereg
Prowadzący wyznacza berka i czuwa nad bezpieczeństwem. Dzieci rozstawione w luźnej
gromadce na sali.
Ten kto nie wykona zadania, wchodzi do środka.
II Część Głowna 25min
1.Zabawa z przekazaniem piłki.(5’)
Cwiczący stoją w rzędach. Pierwszy w rzędzie trzyma piłkę. Na sygnał prowadzącego, uczniowie podają piłkę pod nogami w powietrzu do tyłu, ostatni zabiera piłkę i biegnie na początek. Powtarzają aż wszyscy przebiegną.
2.Zabawa w podporze tyłem (5’): ,,Wyścig raków"
Zespoły ustawione w rzędach. Pierwsi wykonują podpór tyłem trzymając na brzuchu. Na sygnał posuwając się do przodu w podporze tyłem, starają się nie upuścić woreczka. W takiej pozycji dobiegają do półmetka. Po ominięciu chorągiewki chwytają woreczki w ręce i biegną do mety przekazując ją następnej w drużynie.
3.
Zabawa skoczna ,,Wyścig (5’) skoczków"Ćwiczący stoją w rzędach na sygnał pierwsi zespołów wkładają woreczki miedzy uda i podskakując obunóż poruszają się w kierunku pachołka starając się nie wypuścić z nóg woreczka. Po obiegnięciu chorągiewki biorą woreczek w ręce i biegną do mety przekazując go następnemu zawodnikowi.
4.Gra rzutna (5’) „Rzucanie do pachołków”
Pachołki ustawione w odległości 5m, która drużyna trafi więcej razy – wygrywa.
5.Gra skoczna o mniejszym natężeniu (5’): „Skoki z miejsca dodawane”
Każdy zawodnik wykonuje skok z miejsca i oznacza odległość na jaką skoczył. Następna osoba skacze z miejsca do którego doskoczył poprzednik. Wygrywa ten zespół, który skoczył dalej.
Kapitanowie zespołów pobierają woreczki z wyznaczonego miejsca.
Komu wypadnie woreczek, ten robi trzy kroki w tył.
Prowadzący liczy punkty dla zespołów. Każdy zawodnik po
wykonanych rzutach zabiera woreczki i oddaje następnemu.
Prowadzący pilnuje dokładności wykonywanych skoków, daje
sygnał rozpoczęcia skoku. Ustawienie wzdłuż Sali.
III Część końcowa 5min
1.Ćwiczenia korekcyjne:
W parach w leżeniu na brzuchu naprzeciwko siebie w odległości 1,5 – 2 m. Ramiona nad głową, podania oburącz woreczków, tak aby ramiona nie dotknęły podłogi.
2. Zabawa uspokajająca: „Minutka”
Uczniowie w leżeniu przodem w okręgu zamykają oczy i na sygnał nauczyciela zaczynają liczyć do 60 sekund i następnie wstają. Kto wstanie najbliżej tego czasu-wygrywa.
3.Czynności organizacyjno – porządkowe:
Zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, wymiana uwag, pożegnanie.
Przeciwdziałanie wadzie: plecy okrągłe.
Nauczyciel sprawdza dokładność.