• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji WF

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Scenariusz lekcji WF"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok

Lekcja 9. SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.

- co to jest scenariusz (konspekt) lekcji?

- budowa scenariusza,

- przykładowe scenariusze lekcji.

Konspekt, inaczej plan lekcji, jeszcze inaczej scenariusz, powinien ogólnie zawierać, co

chcemy robić (temat), z kim (klasa), gdzie i poprzez jakie działania to osiągnąć.

Chronologicznie ułożony ciąg zdarzeń, cwiczeń i zadań ruchowych, mających na celu

realizację tematu lekcji, dzięki którym możemy rozwijać i utrwalać nie tylko zdolności

motoryczne naszych wychowanków, ale także wzbogacać ich osobowość, kształtować

prawidłowe postawy społeczne (praca w zespole, pomoc słabszym, zachowania „fair

play”, dbałość o własne ciało), a także rozbudzać w nich sportowy i higieniczny tryb

życia, bez nałogów, które niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny (narkomania,

nikotynizm, alkoholizm).

Szczegółowo powinien zawierać:

- temat

- datę

- klasa, z którą lekcja będzie prowadzona

- miejsce cwiczeń

- imię i nazwisko prowadzącego

- czas lekcji

- ilość ćwiczących i niećwiczących

- pomoce dydaktyczne (przybory, przyrządy)

- zadania lekcji (umiejętności, wiadomości, działania wychowawcze)

- część rzeczowa (opis czynności wypełniających treści lekcji). Najważniejsza część

konspektu, tutaj szczegółowo opisujemy jej przebieg łącznie z podaniem czasu

potrzebnego na wykonanie konkretnych zadań.

WAŻNE jest, aby konspekt (scenariusz) był solidnie metodycznie oraz logicznie i

atrakcyjnie dla jego końcowych odbiorców, czyli uczniów napisany, bo wtedy mamy

pewność, że lekcja tą na którą czekają i uczniowie i prowadzący zajęcia będzie miłym i

pożytecznym spędzeniem czasu.

(2)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok

Przykładowe scenariusze:

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z GIER I ZABAW RUCHOWYCH (KLASY IV-VI)

Cele główne lekcji:

• doskonalenie umiejętności rzutów i chwytów piłki,

• kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole,

• doskonalenie umiejętności zachowania równowagi.

Umiejętności:

1. "Dwa ognie" - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz. 2. Wyścigi rzędów - zabawa bieżna - kształtowanie szybkości i zwinności. 3. Skoki na odległość – doskonalenie skoczności i szybkości.

Psychomotoryczność:

Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na

przedmioty będące w ruchu.

Wiadomości:

Znajomość przepisów zabawy "Dwa ognie".

Wychowawczy:

Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł zabaw.

Metody:

Zabawowa, zadaniowa, opowieści ruchowej.

Pomoce:

Piłki, szarfy, znaczniki - czerwone i żółte.

Literatura:

R. Trześniowski: Gry i zabawy ruchowe. Warszawa, 1987Wysocka, C. Wysocki, Gry i zabawy w wychowaniu fizycznym i rekreacji ruchowej, Białystok, 2010

(3)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z KOSZYKÓWKI KLASA V – VI SZKOŁA PODSTAWOWA

Nauka rzutu na kosz z dwutaktu Cele lekcji:

Umiejętności:

C zę ść

Tok Treść ćwiczeń Uwagi

1.Ćwiczenia

organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, powitanie, podanie zadania lekcji

Zbiórka w

dwuszeregu

I

2. Zabawa ożywiająca

„Jastrzębie i gołębie” Osoba/y wyznaczone jako jastrząb

3. Zabawa z mocowaniem „Walki kogutów” W parach – w

przysiadzie

(nie chwytać za ręce) 4. Zabawa bieżna „Wyścigi rzędów”

Podział na zastępy , prowadzenie piłki nogą

między chorągiewkami

II

5. Zabawa rzutna „Dwa ognie” Podział na dwie

drużyny

6. Zabawa skoczna Skoki na odległość Podział na dwie

drużyny

Skok obunóż z miejsca

Kolejny zaw. staje w miejscu gdzie były pięty zaw. poprzedzającego

II I

7. Ćwiczenia korekcyjne Marsz dookoła sali na przemian raz na piętach, raz na palcach ze wznosem ramion do góry i opadem tułowia w dół. Podczas wznosu RR w górę wdech powietrza, podczas opadu tułowia w dół wydech 8.Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Wyróżnienie osób

(4)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok • samodzielne wykonywanie kozłowania piłki w biegu;

• samodzielne wykonanie dwutaktu;

• samodzielne wykonanie rzutu na kosz z dwutaktu

• prawidłowe (wg przepisów gry) lądowanie;

Wiadomości:

o poznanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyn górnych i dolnych; o zasady bezpieczeństwa podczas wykonania odbicia i rzutu;

o zasady bezpieczeństwa podczas lądowania; Motoryczność:

rozwijanie koordynacji ruchowej;

wzmacnianie mięśni kończyn górnych i dolnych; rozwijanie szybkości, skoczności i zwinności;

Formy: zabawowa; zadaniowa; problemowa; Pomoce: ♦ piłki koszykowe; ♦ materace PRZEBIG LEKCJI C zę ść

Tok Treść ćwiczeń Uwagi

1.Ćwiczenia

organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, raport, powitanie, podanie zadania lekcji

I

2. Ćwiczenia ożywiające Trucht wokół sali, na sygnał przejście do cwału bokiem

Raz w jedną raz w drugą stronę

3. Ćwiczenia RR Obszerne wymachy ramion w przód i w tył

4.Ćwiczenia tł. w pł. strzałkowej w przód

Pw. lekki rozkrok T-1 skłon w przód, T-2 dotknięcie podłogi dłońmi, T-3 powrót do pozycji wyjściowej

5. Ćwiczenia NN Pw. postawa zasadnicza. Na sygnał wyskok w górę z podkurczem kolan 6. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej 1 RR w górę, LN w bok, T-2,3 skłon do LN, T-4 pozycja wyjściowa Zmiana nogi

7.Ćwiczenia równoważne W staniu na jednej nodze krążenia nogą zakroczną z zachowaniem równowagi 8. Ćwiczenia tł. w pł. Pw. postawa zasadnicza

(5)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok

strzałkowej w tył skłon w tył, RR chwytamy za pięty

9. Ćwiczenia mm brzucha Skrętoskłony z dotknięciem RR pięt

10. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie złożonej

Obszerne krążenia tułowia, RR na biodrach

Zmiana kierunku krążenia

11. Podskoki Bieg dookoła sali na sygnał, wyskok w górę

II

Ćw. specjalne Bieg. Na sygnał zatrzymanie się z naskokiem na obie nogi

Nauka rzutu z dwutaktu 1. Pokaz i objaśnienie 2. Materace leżą na ziemi

ustawienie w rzędach, T-1 bieg, T-2 odbicie z LN przed materacem, T-3 lądowanie na PN za materacem, T-4 bieg 3. j.w. z piłką 4. j.w. z piłką zakończone rzutem do kosza 5. Ustawienie w rzędach naprzeciw tablicy. W marszu z dwutaktu rzut

na kosz

6. j.w. w półbiegu 7. j.w. w biegu

8. j.w. w pełnej formie

9. Dwa rzędy. Z pierwszego

rzędu rzut do kosza z dwutaktu, z drugiego

rzędu zbiera piłkę i podaje do I rzędu. Rzucający biegnie na koniec II rzędu, zbierający na koniec I rzędu

Kilkoma piłkami

10. Gra kontrolna ze zwróceniem szczególnej uwagi na rzuty z dwutaktu

Rzut z dwutaktu za 4 pkt.

(6)

Biuro projektu: Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, ul. Mickiewicza 49, tel. 85 713 15 91, e-mail: praktyki@wswfit.com.pl

Miasto Białystok

III

głęboki wdech, T-1 głęboki

wdech, 2 skłon w przód,

T-3 wydech, T-4 pozycja

wyjściowa

2. Zakończenie lekcji Zbiórka, omówienie lekcji,

Cytaty

Powiązane dokumenty

PROTOKÓŁ HOSPITACJI LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.. Cel

Uwagi, spostrzeżenia, pytania dotyczące przebiegu lekcji.?. Przebieg lekcji

c) turystykę medyczną – realizowaną w tradycyjnych centrach medycznych (instytuty badawcze, szpitale, kliniki, centra chirurgii plastycznej), w połączeniu z leczeniem, rozu-

Kosmetologia Wpływ środowiska na procesy starzenie się skóry 2009 352. Kosmetologia Wpływ czynników wewnętrznych

dzieci stają na jednej nodze i rozkładają ręce; na hasło „samolot” kładą się płasko na brzuchu i rozkładają ręce; na hasło „powódź” dzieci wchodzą na ławeczkę..

- Praca domowa: Czy zostały wyczerpane wszystkie możliwości rozwiązań zadania. Można poszukać w Internecie podobnych zadań i innych sposobów na

II-go stopnia Ocena jakości życia u osób z chorobą zwyrodnieniową

b) dysponuje osobami zdolnymi do wykonania zamówienia tj. dysponuje lub będzie dysponować osobami zaangażowanymi w realizację zamówienia z doświadczeniem z zakresu