• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2 (.pdf)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2 (.pdf)"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI

JĘZYK ANGIELSKI

KLASA: 2 Szkoła Branżowa

CZAS TRWANIA JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: 45 min.

TEMAT LEKCJI: Określanie ilości - rzeczowniki policzalne i niepoliczalne - omówienie, wykonywanie ćwiczeń.

CELE JEDNOSTKI LEKCYJNEJ:

− JĘZYKOWE Zapoznanie z formami gramatycznymi używanymi do wyrażania ilości rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych.

PODRĘCZNIK: Oxford Solutions Elementary. TECHNIKI PRACY LEKCYJNEJ:

− słuchanie i czytanie tekstu

− układanie zdań

− układanie krótkich dialogów

− uzupełnianie ćwiczeń

PRZEBIEG LEKCJI:

1) Czynności wstępne: − powitanie

− sprawdzenie obecności

− przykładowe wypowiedzi nauczyciela: Good morning.

How are you today? Who's absent?

2) Część powtórzeniowa. Rozgrzewka językowa.

Sprawdzenie zadania domowego. Poszczególni uczniowie wymieniają rodzaje jedzenia należące do poniższych grup: fish and seafood, meat, dairy product, fruit and vegetables. 3) Prezentacja nowego materiału językowego nr 1.

Uczniowie odczytują z podręcznika zasadę podziału rzeczowników na policzalne

i niepoliczalne. Następnie nauczyciel prezentuje na tablicy listę produktów spożywczych, a zadaniem uczniów jest przyporządkowanie ich do dwóch kategorii: rzeczowników

(2)

policzalnych (countable nouns) i niepoliczalnych (uncountable nouns). Uczniowie odczytują z tablicy nazwy produktów, a nauczyciel przyporządkowuje je na tablicy

do odpowiednich kategorii. W kolejnym punkcie uczniowie czytają dialog, który prezentuje użycie określeń some i any.

4) Praca nad nowym materiałem językowym nr 1.

Nauczyciel prezentuje na tablicy tabelę z określeniami some i any użytymi w zdaniach. Uczniowe czytają poszczególne zdania i próbują odgadnąć, w jakich przypadkach stosuje się some, a w jakich any. Następnie nauczyciel podsumowuje użycie tych określeń

w zdaniach. W kolejnym kroku nauczyciel prezentuje na tablicy ilustrację stołu, na którym ułożonych jest kilka produktów spożywczych. Korzystając z listy produktów pod ilustracją, uczniowie tworzą zdania określające czy dany produkt znajduje się na ilustracji, np. There are some tomatoes. There aren't any onions. There is some cheese. There isn't

any rice.

5) Prezentacja nowego materiału językowego nr 2.

Nauczyciel prezentuje na tablicy tabelę omawiającą stosowanie określeń How much i How

many oraz tłumaczy, że są one wykorzystywane do pytania o ilość rzeczowników

policzalnych i niepoliczalnych.

6) Praca nad nowym materiałem językowym nr 2.

Uczniowe wykonują ćwiczenie, w którym muszą dopasować do podanych pytań określenia How much i How many, a następnie zadają sobie nawzajem pytania i odpowiadają na nie, np. How much housework do you do each week? How many T-shirts

have you got? How much money do you usually spend at the weekend?

7) Zadanie i objaśnienie pracy domowej.

Nauczyciel wyznacza zadanie domowe – zadania utrwalające użycie określeń some i any, oraz How much i How many.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Charakterystyka produktów, potraw, posiłków pod względem ich wartości energetycznej 2.. Podział produktów spożywczych

Finally, methods are described for estimating long-term distributions (parent and extreme) of a structural response parameter for cases of multi-parameter descriptions of

Niepokalane poczęcie Maryi w duchowości Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej omawia S.. Kreśli sylwetkę

Ćwiczona jest umiejętność mówienia (uczniowie muszą opisywać wygląd zewnętrzny różnych osób) oraz słuchania (uczniowie muszą wyłapać z tekstu, który czyta

Nauczyciel czyta 5 z 10 zdań (pozostałe będą pracą domową) i sugeruje, do której części zdania uczniowie mają ułożyć pytanie w czasie Past Simple. Następnie nauczyciel wybiera

Uczniowie pracują w czwórkach. Dostają przygotowaną wcześniej kartkę z rysunkami snów i wymyślają ich interpretację. Jeśli jakaś grupa szybko skończy, poprzestając tylko

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach