• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII (.pdf)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII (.pdf)"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt lekcji historii w szkole Branżowej Szkoły I stopnia w technice kształcenia na odległość z wykorzystaniem aktywnej tablicy

(lekcja otwarta)

Nauczyciel łączy się z uczniami (platforma Classroom, narzędzie Meet) za pośrednictwem monitora interaktywnego.

Czas realizacji: 45 minut

Temat lekcji : Wydarzenia grudnia 1970 w Polsce. Cele ogólne

1. Przedstawienie wydarzeń grudnia 1970 r. w Polsce, rozwijanie zainteresowania historią. 2.Rozwijanie kompetencji informatycznych uczniów, kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy.

Cele operacyjne

1.Uczeń zna przyczyny, przebieg i skutki wydarzeń grudnia 1970 w Polsce.

2.Uczeń korzysta z różnych źródeł wiedzy dostępnych w Internecie w celu odtworzenia wypadków grudniowych.

Metody pracy

1.Słowna: wykład z elementami pogadanki

2.Oglądowa: udostępnianie ekranu (piosenki, filmu, zdjęcia, prezentacji multimedialnej). Środki dydaktyczne

1. Internet

2.Monitor interaktywny

3.Prezentacja multimedialna, film, piosenka. PRZEBIEG LEKCJI

Część wstępna

Czynności wprowadzające: powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie celów lekcji. Główna część lekcji

a. Wprowadzenie

Uczniowie proszeni są przez nauczyciela, by przy pomocy zasobów Internetu sprawdzić kim był Zbyszek Godlewski. Metodą od szczegółu (biografia Zbyszka Godlewskiego) do ogółu (wypadki grudniowe 1970) następuje wprowadzenie do tematu zajęć. Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

b. Lekcja właściwa

Uczniowie odsłuchują nagranie, interpertację „Ballady o Janku Wiśniewskim” Kazika Staszewskiego (https://www.youtube.com/watch?v=FpChZtmlKL8), z rekomendacją by obejrzeć film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” (reż. A. Krauze).

(2)

Nauczyciel wyświetla na monitorze interaktywnym 7 minutowy film Fundacji Centrum Solidarności o wydarzeniach grudnia 1970 na wybrzeżu

(https://www.youtube.com/watch?v=OLeDwfJaXv4). Emisja opatrzona jest komentarzem nauczyciela, trwa dyskusja z uczniami.

Zakończenie lekcji

a. Rekapitulacja pierwotna

Na ekranie wyświetlona zostaje prezentacja multimedialna dotycząca tematyki lekcji, uczniowie najistotniejsze treści notują do zeszytu.

b. Zadanie domowe.

Odwiedź stronę: https://infogdansk.pl/pomnik-poleglych-stoczniowcow-1970/ Zapoznaj się z treścią wiersza zamieszczonego na pomniku poległych stoczniowców autorstwa Czesława Miłosza, zastanów się nad intencjami autora.

„Który skrzywdziłeś”

Który skrzywdziłeś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając Na pomieszanie dobrego i złego, Choćby przed tobą wszyscy się skłonili Cnotę i mądrość tobie przypisując, Złote medale na twoją cześć kując, Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli, Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• ustawić właściwości programu instalacyjnego (katalog docelowy, ikona aplikacji, utworzenie skrótów w Start/Wszystkie programy i na pulpicie);.. • skompilować poprawnie

– przypomnienie określenia algorytmu, języka programowania, procedury – wymienienie przez uczniów i krótkie omówienie poznanych procedur. pierwotnych

przypomnienie pojęcia modelu komputerowego i symulacji komputerowej podanie przez uczniów przykładów zastosowania symulacji komputerowej w różnych dziedzinach. podanie

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej;. - praca uczniów z

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania