• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO 1 (.pdf)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO 1 (.pdf)"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie 2 b Branżowej Szkoły I stopnia w technice kształcenia na odległość z wykorzystaniem aktywnej tablicy

Nauczyciel łączy się z uczniami na Meet za pośrednictwem aktywnej tablicy. Czas realizacji: 45 minut

Temat lekcji : Tworzymy interaktywne ćwiczenia w związku z ,,Weselem w Atomicach” Sławomira Mrożka.

Cele ogólne

1.Utrwalenie wiadomości o motywie wsi w opowiadaniu Mrożka (Atomice jako wieś nietypowa) 2.Rozbudzanie kreatywności uczniów.

3.Rozwijanie kompetencji informatycznych uczniów. Cele operacyjne

1.Uczeń wie, czym przejawia się nietypowość wsi Atomice. 2.Uczeń poznaje pojęcie groteski.

3.Uczeń współtworzy ćwiczenie interaktywne. Forma pracy

1.Praca indywidualna 2.Praca zbiorowa Metody pracy

1.Słowna: wykład z elementami pogadanki 2.Oglądowa: udostępnianie ekranu z ćwiczeniami 3.Ćwiczeniowa 4.Pogadanka Środki dydaktyczne 1.Podręcznik 2.Aktywna tablica 3.Platforma ,,Wordwall” PRZEBIEG LEKCJI Część wstępna

Czynności wprowadzające: powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji oraz przedstawienie celów lekcji.

Główna część lekcji

1.Ćwiczenie utrwalające wiadomości na temat motywu wsi w opowiadaniu Mrożka.

a.Uczniowie już wiedzą, na czym polega nietypowość wsi ukazanej w opowiadaniu Sławomira Mrożka pt. ,,Wesele w Atomicach”.

b.Nauczyciel krótko wyjaśnia uczniom, w jaki sposób można utworzyć ćwiczenie interaktywne na platformie Wordwall.

c.Uczniowie wykonują zadanie typu PRAWDA/FAŁSZ: tworzą pięć zdań prawdziwych i pięć zdań fałszywych dotyczących opowiadania Mrożka.

(2)

d.Nauczyciel prosi po kolei uczniów o odczytanie jednego zdania prawdziwego lub jednego zdania fałszywego dotyczącego opowiadania Mrożka.

e.Nauczyciel wykorzystuje propozycje uczniów do stworzenia ćwiczenia (w czasie lekcji stacjonarnej uczniowie podchodziliby do aktywnej tablicy i sami wpisywaliby zaproponowane przez siebie zdania). f.Uczniowie za pomocą kodu udostępnionego przez nauczyciela indywidualnie wykonują ćwiczenie interaktywne.

g.Naauczyciel ocenia wyniki pracy uczniów (oceny otrzymują ci uczniowie, którzy jako pierwsi bezbłędnie wykonali ćwiczenie).

2.Zapoznanie uczniów z pojęciem groteski.

a.Nauczyciel prosi wybranego ucznia o wypowiedź na temat wsi Atomice, zawierającą przykłady obrazujące jej nietypowość.

b.Nauczyciel prosi o przeczytanie w podręczniku pojęcia ,,groteska”.

c.Nauczyciel za pośrednictwem tablicy interaktywnej wyszukuje w sieci pojęcie groteski.

d.Uczniowie własnymi słowami wyjaśniają pojęcie groteski na podstawie informacji z podręczniku i z wybranej strony w sieci.

e.Uczniowie zapisują w zeszycie pojęcie groteski.

f.Uczniowie podają argumenty potwierdzające, że opowiadanie Mrożka ma charakter groteskowy. Następnie uczniowie zapisują w zeszycie najbardziej charakterystyczne , groteskowe elementy w obrazie wsi Atomice.

3.Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób na platformie Wordwall można utworzyć krzyżówkę. 4.Zadanie domowe (jeśli jest czas, uczniowie zaczynają tworzyć krzyżówkę na lekcji).

Utwórz na platformie Wordwall krzyżówkę, której hasłem będzie ,,GROTESKA”. Hasła do krzyżówki mają być związane z opowiadaniem Sławomira Mrożka ,,Wesele w Atomicach”.

Część podsumowująca

Nauczyciel prosi uczniów, by zastanowili się, z jakich powodów twórcy mogą wybierać groteskę jako sposób przedstawiania świata. Następnie pyta uczniów, czy można inaczej przedstawić problematykę zawartą w opowiadaniu Sławomira Mrożka. W tej części lekcji ważna jest refleksja o różnych

upodobaniach zarówno twórców kultury, jak i jej odbiorców.

Na koniec nauczyciel informuje uczniów, że na następnej lekcji zapoznają się z opowiadaniem Marii Dąbrowskiej, która w zobrazowaniu wsi nie wykorzystała groteski, tylko realizm.

Platforma Wordwall: https://wordwall.net/pl/

Film instruktażowy dotyczący platformy Wordwall: https://www.youtube.com/watch?v=gcUVc0GJmdE

Cytaty

Powiązane dokumenty

Karty pracy można pociąć i wrzucić do szklanej kuli, aby uczniowie podchodzili po kolei, kiedy poprawnie przygotują pierw- szą.. Sprawdzać może nauczyciel lub powołani przez

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi, które elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne;. - praca uczniów z

• uzasadnić celowość tworzenia skrótów klawiaturowych do wybranych symboli i znaków specjalnych;.. • uzasadnić celowość tworzenia pozycji autokorekty do wybranych symboli

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej;. - praca uczniów z

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania