PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ A WSPÓŁCZESNE WYZWANIA CYWILIZACYJNE
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ –EDUKACJA NR 1 KRAKÓW 2005
Maria Szczepańska
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 9 XIV Liceum Ogólnokształcące, Białystok
Scenariusz lekcji „Ochrona konsumenta”
Temat: Ochrona konsumenta – temat realizowany w pracowni informatycznej Czas zajęć: 45 minut
Cele ogólne:
- przygotowanie ucznia do świadomego poruszania się na rynku dóbr konsumpcyj-nych
- kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów
Cele operacyjne:
- uczeń zna swoje prawa jako konsument i potrafi z nich skorzystać
- uczeń wskazuje instytucje, które mogą służyć mu pomocą w sprawach reklamacji - uczeń, korzystając z Internetu, analizuje przypadki konfliktów
- uczeń umie dokonać analizy informacji, przygotować argumentację i napisać skargę konsumencką
Metody:
- prezentacja multimedialna1 - pogadanka
- praca pod kierunkiem nauczyciela - dyskusja
- ćwiczenie praktyczne Środki dydaktyczne:
- rzutnik multimedialny
- komputery z dostępem do Internetu - przydatne adresy internetowe: http://www.federacja-konsumentow.org.pl http://www.uokik.gov.pl
http://www.skp.pl Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe: uczniowie siadają przy wskazanych stanowi-skach komputerowych.
2. Wprowadzenie: nauczyciel przeprowadza krótką pogadankę na temat roli konsumenta w życiu gospodarczym, podkreślając wagę jego decyzji dla procesów gospodarczych. 3. Próba odpowiedzi na pytania: Czy my, jako konsumenci, zajmujemy w relacjach
kupna-sprzedaży taką samą pozycję jak sprzedawca-profesjonalista? Czy wiemy, jak dochodzić swoich praw i gdzie szukać pomocy w sytuacji konfliktowej? Dyskusja.
1
prezentację można oglądnąć na stronie internetowej Zakładu Przedsiębiorczości i Gospodarki Prze-strzennej IG AP w Krakowie, http://www.ap.krakow.pl/geo/przed_poprzednie.html
298 MARIA SZCZEPAŃSKA
4. Prezentacja multimedialna uzupełniana wypowiedziami nauczyciela.
5. Ćwiczenie praktyczne. Uczniowie uruchamiają przeglądarki internetowe. Wchodzą na podane przez nauczyciela adresy. Analizują przypadki składanych reklamacji. Następnie uruchamiają edytory tekstu i samodzielnie próbują skonstruować pisma reklamacyjne:
· kurtki kupionej w sklepie z używaną odzieżą, · drzwi, których „producent już nie istnieje”,
· parasola, którego stelaż połamał się przy pierwszym wietrze, · suszarki do włosów, która zepsuła się w trakcie gwarancji,
· czekolady, która po otwarciu w domu pokryta była białym nalotem,
· środka na plamy, który wbrew „obietnicom reklamy” nie usunął tłustej plamy, · inne propozycje uczniów.
6. Prezentacja na forum klasy sformułowanych pism reklamacyjnych. Dyskusja nad ich poprawnością. Nauczyciel ocenia poszczególne propozycje.
7. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.
8. Praca domowa – odpowiedź na pytanie: Czy działania podjęte w celu ochrony konsu-menta w Polsce są wystarczające? – odpowiedź uzasadnij.