• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Produkcja energii elektrycznej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Produkcja energii elektrycznej"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Produkcja energii elektrycznej

1. Cele lekcji

a. Wiadomości - do zapamiętania:

- najwięksi producenci energii elektrycznej,

- kraje o największej produkcji energii elektrycznej na 1 mieszkańca.

- do zrozumienia:

- wykorzystanie energii elektrycznej,

- zależność między wielkością produkcji energii elektrycznej a rozwojem gospodarczym, - kierunki rozwoju produkcji energii elektrycznej,

- zależności między źródłami energii a typem elektrowni.

b. Umiejętności

- umiejętność posługiwania się danymi statystycznymi, - umiejętność dostrzegania zależności.

2. Metoda i forma pracy

- „burza mózgów”,

- praca z danymi statystycznymi.

3. Środki dydaktyczne

- mapa ścienna świata,

- schemat – produkcja energii elektrycznej, - atlas,

- rocznik statystyczny, - podręcznik.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza - sprawdzenie listy obecności

- podanie tematu lekcji

b. Faza realizacyjna

1. Przypomnijcie gdzie wykorzystuje się energię elektryczną, do czego jest potrzebna?

(2)

- przemysł, transport, rolnictwo, gospodarstwa domowe.

2. Jeśli jest ona potrzebna w tak wielu dziedzinach życia, to znaczy, że każdy kraj powinien jej dużo produkować. Spójrzcie na dane statystyczne przedstawiające największych producentów energii elektrycznej. Jakiego typu kraje produkują jej najwięcej?

- kraje wysoko rozwinięte, kraje bogate.

3. Porównajcie teraz te dane z produkcją energii na 1 mieszkańca. Które kraje odznaczają się najwyższym wskaźnikiem i dlaczego akurat te państwa?

- Kanada, USA, te państwa, które odznaczają się głównie małą liczbą mieszkańców i dużymi zasobami źródeł energii tak jak w przypadku Kanady, w przypadku USA związane jest to z dużą ilością mieszkańców, ale też ogromnymi potrzebami energetycznymi dla przemysłu, rolnictwa, transportu i odbiorców indywidualnych.

4. Jak już słusznie zauważyliście kraje wysoko rozwinięte przodują w produkcji energii elektrycznej. Produkcja energii elektrycznej na 1 mieszkańca jest jednym z podstawowych wskaźników rozwoju gospodarczego. Zastanówcie się, co dzieje się z produkcją energii elektrycznej w krajach rozwiniętych, a co w krajach rozwijających się? Gdzie ta gałąź gospodarki bardziej się rozwija, gdzie wzrasta produkcja energii elektrycznej?

- gospodarki krajów wysoko rozwiniętych są nasycone energią elektryczną, wolniejszy jest też rozwój produkcji energii, w krajach rozwijających się głównie przemysł wymusza wzrost produkcji energii i jest on w chwili obecnej o wiele szybszy niż w krajach wysoko rozwiniętych, wzrasta też udział krajów rozwijających się w światowej produkcji energii elektrycznej

5. Zgadza się. Prawie niezależnie od rozwoju gospodarczego kraje wykorzystują różne źródła energii. Ponad 60% światowej produkcji energii elektrycznej wytwarzają elektrownie cieplne, które bazują głównie na węglu kamiennym, węglu brunatnym i ropie naftowej. W wielu jednak krajach pracują elektrownie wykorzystujące inne surowce energetyczne.

6. Spójrzcie na dane statystyczne dotyczące produkcji energii elektrycznej wg rodzajów elektrowni. Każdy z was ma też przed sobą schemat do uzupełnienia (schemat – produkcja energii elektrycznej). Wybierzcie cztery kraje, po jednym w których dominują elektrownie cieplne, wodne i jądrowe oraz jeden, w którym jest duży odsetek elektrowni

niekonwencjonalnych. Wyjaśnijcie przyczyny, dlaczego w danym kraju przeważają te elektrownie. Macie na to 15 minut.

7. Przed sobą macie już gotowe schematy. Niech dwie osoby przedstawią wyniki swojej pracy, aby reszta mogła się upewnić, że też dobrze wykonała zadanie (dwie osoby przedstawiają).

8. Jak widzicie produkcja energii elektrycznej jest bardzo istotna dla gospodarki każdego kraju, jednak w zależności od posiadanych zasobów państwa wytwarzają ją w różnego typu

elektrowniach.

5. Bibliografia

1. Kop J., Kucharska M., Szkurłat E., 2002, Geografia społeczno – ekonomiczna, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa

2. Glinka L., Bujno S., 2002, Atlas geograficzny. Świat. Liceum ogólnokształcące, PPWK, Warszawa

3. Kądziołka J., Kocimowski K., Wołonciej E., 2004, Świat w liczbach 2004/2005, WSiP, Warszawa

(3)

6. Załączniki

schemat – produkcja energii elektrycznej

Cytaty

Powiązane dokumenty

Inwestycyjne  perspektywy  realizacyjne  wybranych  do  analizy  technologii  wytwórczych,  w  poszczególnych  grupach  źródeł  wytwórczych  wymienionych 

Zastosowane rozwiązanie oparte jest na mikro- nizacji biomasy i uzyskaniu niezbędnego ciepła w warunkach procesowych optymalnych dla bio- masy w specjalistycznej komorze spalania,

Stefan G óralczyk *, Włodzimierz M archenko **, Marta K arnkowska ***, Robert  P odgórzak ***.. Technologia produkcji energii elektrycznej

Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza struktury finansowania przedsiębiorstw z wybranych europejskich gospodarek oraz porównanie struktury finansowania

Thus, the main aim of this paper is to propose a concept for the implementation of environmental regula- tions in a long-run mathematical model of the power generation sector.. In

The comparative analysis of all real rates of the transfer of CO 2 emission allowance purchase costs on electric energy prices has shown that the import of electric energy will help

The scale of the share of the profits and the schedule of payments to the landowners significantly influence the financial results of a mining enterprise (in the examined case,

Streszczenie: Celem artykułu jest analiza poziomu współczynnika Giniego przed i po uwzględnieniu podatków oraz transferów, a także analiza wpływu podatków oraz trans- ferów