• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

KRYSTYNA ROBAK

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

TEMAT: PRZYKŁADY NISZCZENIA ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY.

Cel ogólny:

Wyrobienie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy.

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

Uczeń zna: przypadki niszczenia przyrody przez siebie samego, kolegów, najbliższych członków rodziny;

kilka przykładów niszczenia różnych elementów środowiska w okolicy szkoły, domu rodzinnego,

Uczeń rozumie: że suma drobnych działań wielu ludzi może bardzo korzystnie albo właśnie bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan przyody naszego otoczenia,

Uczeń umie: postępować tak, aby nie szkodzić otoczeniu,

Uczeń potrafi: zaplanować i przeprowadzić działania poprawiające stan przyrody w najbliższym otoczeniu,

Uczeń charakteryzuje się postawą: szacunku do nawet najmnieszych obiektów przyrodniczych, uczeń stara się być wzorem dla innych, aby skłaniać ich do stosowania zasad ochrony przyrody w codziennym życiu.

Metoda: metaplan, pogadanka.

Formy pracy: z całą klasą, w grupach.

Środki dydaktyczne: tablica, magnez,

arkusz szarego papieru, kartki w trzech różnych kolorach

i różnych kształtach ( owale, koła, chmurki, prostokąty), flamastry.

Literatura:"Jak aktywizować uczniów"

Krystyna Rau, Ewa Ziętkiewicz.

PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Postawienie pytania.

Nauczyciel proponuje uczniom aby spróbowali odpowiedzieć na pytanie:

Jakie są przyczyny niszczenia środowiska najbliższej okolicy ? Pytanie należy napisać flamastrem w chmurce i przypiąć do tablicy.

2. Burza mózgów.

Uczniowie piszą odpowiedzi na owalnych kartkach,

Uczniowie podchodzą i przypinają kartki do tablicy, zaraz po napisaniu, zapobiega to powtórzeniom odpowiedzi.

3. Porządkowanie odpowiedzi wg. przyjętych kryteriów:

a) przyczyny zależne od działalności człowieka.

b) przyczyny na które człowiek ma niewielki wpływ.

4. Podział na grupy, uzgodnienie drugiego tematu.

Uczniowie analizują plakat i dochodzą do wniosku, że sytuację środowiska przyrodniczego w najbliższej okolicy można uzdrowić dokonując zmian w dziedzinie przemysłu, szeroko pojętej turystyki, a także zmieniając pracę służb odpowiedzialnych za ochronę przyrody, postawę człowieka.

Grupa ustala temat:

Co można zmienić w dziedzinie ochrony przyrody w najbliższej okolicy ?

5. Tworzenie plakatu w grupach.

Każda grupa tworzy swój plakat na arkuszu szarego papieru wg. ustalonych zasad:

(2)

- Jak jest ?

- Jak powinno być ?

- Dlczego nie jest tak, jak być powinno ? - Wnioski.

Jak jest ? ( na kartkach w kształcie kół w każdym obszarze kartki w różnych kolorach).

-Śmieci i zanieczyszczenia -Ślady po ogniskach - Nielegalna wycinka drzew - Nadmierna eksploatacja żwirowni - Dzikie wysypiska

- Nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin - Połamane drzewka

- Zniszczone runo leśne-grabienie ściółki - Niszczenie ptasich gniazd

-Ścieki

- Wypalanie traw.

Jak powinno być ?

- Całkowity zakaz wyrzucani śmieci do lasu - Oznakowane miejsca parkingowe

- Kontenery na śmieci

- Pojemniki do segregacji odpadów - Ustawianie tabliczek informacyjnych - Karanie za zanieczyszczanie środowiska

- Propagowanie działań o charakterze ekologicznym.

Dlaczego nie jest tak jak powinno być ? - Brak pieniędzy na ochronę środowiska.

- Ludność jest mało uświadomiona o zagrożeniach.

- Za mało służb porządkowych.

- Zbyt liberalne prawo.

- Nie znnajomość zagrożeń wynikających z degradacji środowiska.

- Brak szacunku do "przyrody".

Wnioski ( zapisujemy na prostokątach ).

- Całkowity zakaz wycinania drzew.

- Karać za nieprzestrzeganie zakazów.

- Karać tych którzy zaśmiecają las.

- Egzekwować prawo.

- Zakazać wypalania traw.

- Segregować odpady.

- Zakazać wstępu do lasu.

- Zakładać rezerwaty.

- Uświadamiać mieszkańców o zagrożeniach.

6. Prezentacja plakatów.

Jedna osoba z grupy referuje tok pracy swojej grupy i objaśnia napisy przedstawione w formie skrótów myślowych. Pozostałe osoby z grupy mogą uzupełniać wypowiedż grupowego.

Uczestnicy innych grup mogą zadawać twórcom plakatu pytania i zgłaszać swoje uwagi.

7. Zebranie wniosków. Podsumowanie.

Zebranie wniosków ze wszystkich plakatów i zapisanie w zeszytach ćwiczeń jako wspólnego wyniku pracy.

8. Ocena pracy uczniów.

Przy ocenie zwraca się uwagę nie tylko na wartości merytoryczne plakatu, ale i współdziałanie

(3)

i zaangażowanie całej grupy.

9. Ewaluacja zajęć.

Przykładowe formy plakatów:

Plakat I

Jakie są przyczyny niszczenia środowiska

najbliższej okolicy ?

środki dymy nielegalne powodzie

owadobujcze z fabryk wycinanie

drzew

szkodniki wyrzucanie klęski palenie

przemysłowe śmieci śmieci

wypalanie pożary wichury budowa

łąk domków

letniskowych

kwaśne ścieki z niszczenie grabienie

deszcze gospodarstw przez turystów ściółki

leśnej

Plakat II

Co można zmienić w dziedzinie ochrony przyrody najbliższej okolicy ?

Jak jest ? Jak powinno być ?

Dlaczego nie jest tak jak powinno być ?

Wnioski

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w