• Nie Znaleziono Wyników

Dzień Jeża jest obchodzony w Polsce 10 listopada. Jest to okazja, aby przyjrzeć się bliżej tym malutkim ssakom, które żyją bardzo blisko nas.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Dzień Jeża jest obchodzony w Polsce 10 listopada. Jest to okazja, aby przyjrzeć się bliżej tym malutkim ssakom, które żyją bardzo blisko nas."

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

DZIEŃ JEŻA

Dzień Jeża jest obchodzony w Polsce 10 listopada. Jest to okazja, aby przyjrzeć się bliżej tym malutkim ssakom, które żyją bardzo blisko nas.

W Polsce możemy spotkać tylko jeża wschodniego i zachodniego. Częściowo dzielą się one swoim terytorium. Od 2014 roku jeże są objęte częściową ochroną gatunkową. Warto przyjrzeć się bliżej tym maluchom z okazji ich święta.

Kolczasty pancerz

Jeż ma kolce, które pokrywają jego ciało i chronią go przed drapieżnikami. Największym zagrożeniem dla jeży są lisy, borsuki oraz sowy. Należy pamiętać o tym, że dużym zagrożeniem dla tych owadożernych ssaków są również ludzie! Wypalanie traw, samochody, kosiarki, to tylko kilka zagrożeń, jakie fundujemy tym zwierzakom. Kolce przed tym jeża nie uchronią.

********************************************************************************

CIEKAWOSTKI O JEŻACH

Jeże są niezwykłymi, małymi zwierzątkami zamieszkującymi Europę, Azję, Afrykę i Nową Zelandię. Jednak nie są one spotykane na terenie Ameryki.

Czy wiesz, że jeże zapadają w sen zimowy? Gdy temperatura za oknem spada do 10 stopni Celsjusza, ssaki te zapadają w sen zimowy, stają się otępiałe. Ich domem są malutkie norki, w których panuje stała temperatura, dzięki czemu bez problemu mogą przetrwać tam trudne warunki atmosferyczne panujące w ziemie.

Z powodu złych zachowań ludzi, populacja jeży z roku na rok się zmniejsza, co stwarza zagrożenie całkowitego wyginięcia tego gatunku .

Znakiem rozpoznawczym jeży są długie kolce, każdy jeż ma ich około 5 tysięcy. Te trzycentymetrowe igły stanowią ich ochronę przed drapieżnikami.

Najczęściej są one ofiarami wypadków samochodowych i lisów. To właśnie przez te zdarzenia ginie rocznie 9 tysięcy jeży. Najwięcej jednak ginie ich w Wielkiej Brytanii ( nawet do 100 tysięcy rocznie).

Czy wiesz, że ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni i wtedy samica wydaje na świat od 1 do 5 małych jeżyków, po trzech tygodniach otwierają one oczy.

(2)

Zapewne nieraz zastanawiało Cię, co jedzą jeże, zatem jedzą one głównie ślimaki, myszy, a także zdarza się, że potrafią zjeść żmiję zygzakowatą, to właśnie dzięki temu, że mogą ją pochłonąć nazywają się jeżami. Gdyż jeż oznacza pochłaniający żmije.

Jeżyki (małe jeż) zazwyczaj są aktywne nocą, dzień spędzają w swojej norce gdzie cichutko siedzą i unikają zagrożenia, jakim bez wątpienia są lisy i inne drapieżniki.

Czy wiesz, że jeże biegają w środku nocy? Na swych malutkich nóżkach potrafią przebiec nawet do 5km. Jest to niesamowity wynik, jeśli chodzi o tak małe zwierzątko.

Jeżyki uwielbiają brać kąpiel, gdy są one polewane ciepłą wodą na ich pyszczkach można zaobserwować błogi spokój.

Czy wiesz, że pierwszy jeż pojawił się ok. 30mln lat temu? Zapewne nie sądziliście, że jeże są tak starym gatunkiem ssaków.

Jeż posiada w swoim pyszczku 36 zębów, jednak nie myl jeżyka z gryzoniem. Nie jest on nim. Ponieważ zęby nie wyrastają mu na okrągło tylko raz.

Jeże bardzo często wspomina się w bardzo ważnych dziełach literackich, jakimi są bez wątpienia „ Sen nocy letniej”. Najprawdopodobniej dzieje się tak, dlatego że jeże są to niesamowicie mądre i uczynne zwierzątka.

(3)

Czy wiesz, że w kilku stanach w USA jest zabronione posiadanie jeża? Dzieje się tak za sprawą tego, że to człowiek jest głównym winowajcą tego, że coraz mniej jeży jest na świecie. Większość ulega śmierci w sytuacji najechania na niego przez samochód.

Pigmejski jeż afrykański, jest to osobnik pochodzący z Afryki i jest on odmianą jeża, który jest zwierzątkiem domowym.

Czy wiesz, że jeże jest to rodzina ssaków, które liczą ponad 17 swych odmian? Jest to bardzo dużo, zważywszy na to, że każdy z nas kojarzy jeża jednorako i nie potrafimy ich odróżnić.

Jeże bardzo słabo widzą, głównym ich zmysłem jest węch i słuch. To właśnie dzięki węchowi wyczuwają zagrożenie i są one w stanie zareagować wystarczająco szybko na niebezpieczeństwo.

Czy wiesz, że dawniej używało się igły jeża do zszywania ludzkiej skóry, igły jeża idealnie nadawały się do tego rodzaju operacji.

Dawniej uważano, że jeżeli jeż zamieszkuje nieopodal domu, przynosi to szczęście i dobrobyt dla gospodarza. Teraz jeże również uważane są za niesamowite zwierzątka, które są bardzo dobrze postrzegane przez społeczeństwo. Szczególnie mocno ulubiły je sobie dzieci.

Jeże są to bardzo towarzyskie zwierzątka, które są w stanie bardzo szybko przywiązać się do człowieka, głównie dzieje się tak wtedy, kiedy ludzie są dla nich dobrzy i przyjaźni.

*******************************************************************************

QUIZ O JEŻU

Zaznacz x prawidłową odpowiedź Prawda Fałsz 1. Mieszkam w Ameryce Północnej i Europie

(4)

********************************************************************************

JEŻ Z MASY PLASTYCZNEJ

Poproś rodziców, aby zrobili z Tobą masę plastyczną. Może to być masa solna, plastelina czy ciastolina. Zróbcie z niej jeża przestrzennego. Co to będzie, zależy tylko od Was.

Przepis na masę solną

Przepis jest banalnie prosty… i to jest cudowne w przygotowaniu masy solnej. Składa się tylko z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.

1. 1 szklanka mąki;

2. 1 szklanka soli;

3. ok. 0,5 szklanki wody

Przykładowe zdjęcia jeży:

Na koniec, zrób zdjęcie swojej pracy i wyślij na mojego e-maila karolina.rechnio1@wp.pl.

Będzie mi bardzo miło!

*****************************************************************************

Zaprojektuj znak ostrzegawczy Wiesz, co mi grozi 2.Moje młode rodzą się gołe i ślepe

3.Moim największym przysmakiem są owady.

4.Moje kolce są w środku pełne.

5.Mam bardzo dobry wzrok.

6.Posiadam w swoim pyszczku 36 zębów.

7.Otwieram oczy w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

(5)

Spróbuj zaprojektować znak ostrzegawczy, który poinformuje innych, że jeż jest gatunkiem zagrożonym i wymagam ochrony.

********************************************************************************

JEŻE W LITERATURZE I BAJKACH

(6)

J.Brzechwa „Jeż”

Idzie jeż, idzie jeż, Może ciebie pokłuć też!

Pyta wróbel: "Panie jeżu, Co to pan ma na kołnierzu?"

"Mam ja igły, ostre igły,

Bo mnie wróble nie ostrzygły!"

Idzie jeż, idzie jeż, Może ciebie pokłuć też!

Zoczył jeża młody szczygieł:

"Po co panu tyle igieł?"

"Mam ja igły, ostre igły,

Żeby kłuć niegrzeczne szczygły!"

Sroka też ma kłopot świeży:

"Po co pan się tak najeżył?"

"Mam ja igły, ostre igły, Będę z igieł robił widły!"

Wzięła sroka nogi za pas:

"Tyle wideł! Taki zapas!"

W dziesięć chwil już była na wsi:

"Ludzie moi najłaskawsi, Otwierajcie drzwi sosnowe, Dostaniecie widły nowe!"

********************************************************************************

(7)

POKOLORUJ JEŻA

(8)

ODKODUJ RYSUNEK

Cytaty

Powiązane dokumenty

kwestii pomagania Żydom, coraz silniej podważają ten stereotypowy, zmitologizowany obraz„. Niniejsza książka jest próbą nowego spojrzenia na zagadnienie reakcji

- dopóki nie mamy właściwej skali trudno jest usunać obserwacje odstające - może we właściwej skali te dane się symetryzują. - do chunka można dodać opcję warning=FALSE

2 lata przy 38 to pestka… Izrael był na finiszu i to właśnie wtedy wybuch bunt, dopadł ich kryzys… tęsknota za Egiptem, za niewolą, za cebulą i czosnkiem przerosła Boże

sytuację Kościoła w całej Rosji lub tylko na Syberii, o ile potrzebne to było do zrozumienia życia religijnego w parafii tomskiej. Wskutek zbyt małej ilości

Załącznik nr 2 – schemat dla nauczyciela – Czym bracia Lwie Serce zasłużyli sobie na miano człowieka. walczą o

Projekt jest to przedsięwzięcie, na które składa się zespół czynności, które charakteryzują się tym, że mają:.. 

Zaczął się tymczasem okres kończenia grantów z pierwszych konkursów i do obowiązków Sekcji należy ocena produktów.. Ona to właśnie na ostatnim posiedzeniu Sekcji

Pojawia się tam pojęcie nowe IMPEDANCJA inaczej zwana Zawadą czyli opór pozorny.. Jest to wypadkowy opór i jest