Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć Autor: Barbara Galas
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: LUBIMY ZIMĘ. Nazwy sprzętu sportowego (zimowego).
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dmucha z różną siłą oraz długością wydechu.
W miarę możliwości unosi język do góry, czasem ze wspomaganiem dolnej wargi.
Unosi język do góry i opuszcza na dół.
Wykonuje w miarę precyzyjne ruchy języka na podniebieniu.
Rozpoznaje, a także nazywa sprzęty zimowe, które zapamiętało.
Uczestniczy we wspólnym śpiewaniu i zabawie ruchowej przy muzyce.
Porównuje dwa przedmioty: takie same, nie takie same.
Wypowiada w miarę poprawnie nazwy z głoskami ciszącymi.
Wypowiada w miarę zrozumiale nazwy z głoskami ciszącymi oraz syczącymi.
Wypowiada w miarę zrozumiale nazwy z głoskami ciszącymi, syczącymi i szumiącymi.
Kreśli linie. Odszukuje drogę w labiryncie. Kreśli linie po wyznaczonym torze.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje mowy.
Stara się słuchać bez przerywania.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, muzykowaniu.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
posługiwanie się w zabawie: mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem;
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Lubimy zimę:
zainteresowanie tematem zajęć.
Prezentacja multimedialna Zima, zima, zima.
Ćwiczenia oddechowe.
2 min.
2. Taniec śnieżynek:
Dmuchanie z różną siłą na kłębki waty umieszczone na nitce.
3. Śnieżna burza:
Dmuchanie z różną długością wydechu przez słomkę na kulki styropianowe zamknięte w butelce lub przez dmuchajkę.
4. Odśnieżanie:
Oblizywanie dolnej, a następnie górnej wargi posypanej cukrem pudrem lub wiórkami białej czekolady.
1.
Ćwiczenia sprawności narządów mowy.
3 min.
Jeżeli dziecko przejawia
zainteresowanie, może próbować wykonać ćwiczenia dla dzieci starszych.
Dziecko, którego
uwaga się
wyczerpała,
w naturalny sposób powraca do realizacji
„programu
własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
5. Odszranianie:
„zlizywanie” z podniebienia np. cukru pudru, wiórków czekoladowych itp.
2. Ćwiczenia właściwe.
6-10 min.
4. Piosenka Zima, zima, zima:
wspólne śpiewanie i zabawa przy muzyce. Dzieci nakładają na głowy opaski z emblematami. Gdy zaczynają śpiewać pierwszą zwrotkę w środku koła tańczą „sanki”, w czasie śpiewania drugiej „łyżwy”, a podczas refrenu
„śnieżynki”.
Podkład muzyczny do piosenki, opaski na głowę z emblematami: śnieżynki,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
sanki, łyżwy.
Poprawnie
wypowiadają wyraz śnieg.
Poprawnie wypowiadają słowo sanki.
Poprawnie wypowiadają wyraz łyżwy.
5. Sprzęt zimowy:
rozpoznawanie i nazywanie sprzętu: narty, sanki, łyżwy.
Prezentacja multimedialna.
6.Czy te sanki są takie same?:
rozpoznawanie na ilustracjach par takich samych sprzętów.
Prezentacja multimedialna Sprzęt zimowy.
7.Zaznacz trasę:
Śnieżynka – kreślenie po śladzie toru spadania śnieżynki (3-latki);
Saneczkarz – labirynt (4-latki);
Narciarz – labirynt (5-latki);
3. Ćwiczenia kończące.
2-3 min.
dzieci zaznaczają kreską drogę spadania śnieżynki.
dzieci rysują trasę saneczkarza i narciarza (labirynt).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki:
kłębek waty zawieszony na nitce dla każdego dziecka, butelka z plastikowym korkiem z przewierconym otworem na słomkę i zamkniętymi w niej kulkami styropianowymi dla każdego dziecka, słomka dla każdego dziecka, cukier puder lub wiórki białej czekolady, mleko w proszku, lustro, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst piosenki Zima, zima, zima – autor: Barbara Galas;
2. Emblematy do opasek (sanki, łyżwy, śnieżynka);
3. Rysunek do kreślenia po śladzie – Jak spada śnieżynka? (do wydrukowania);
4. Labirynty: Narciarz, Saneczkarz (do wydrukowania);
5. Prezentacja multimedialna - Zima, zima, zima;
6. Podkład muzyczny do piosenki Zima, zima, zima;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
7. Prezentacja multimedialna – Sprzęt zimowy;
8. Prezentacja multimedialna – Czy te sanki są takie same?