Dbamy o higienę osobistą i czystość odzieży
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
--- Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III
II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna
II.4.a Uczeń dba o higienę osobistą i czystość odzieży
Adresat: Uczniowie klasy III Czas zajęć: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
Wie, dlaczego należy przestrzegać higieny osobistej i czystości odzieży
wie o konieczności zmiany stroju, w zależności od zajęć w których uczestniczy
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
przestrzega zasad higieny osobistej w ciągu całego dnia
zmienia strój przed i po zajęciach wychowania fizycznego
dobiera strój w zależności od pory roku i rodzaju aktywności
Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
rozumie konieczność stosowania zabiegów higienicznych
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
Przybory i przyrządy
Szarfy – 2 sztuki, słupki – 4 sztuki, woreczki – 2 x liczba uczniów, kocyki – 1 x liczba uczniów, piłeczki do tenisa stołowego – 1 x liczba uczniów, skakanka – 1 sztuka, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
1. zestaw ilustracji „Dbamy o porządek”
2. prezentacja multimedialna „Dbamy o higienę osobistą i czystość odzieży”
Materiały pomocnicze
tabela 1. Zachowanie czystości (do samodzielnego wypełniania przez uczniów) Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno
– metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu sportowego
Zbiórka
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć
Podanie tematu lekcji
Obejrzenie i omówienie materiałów
multimedialnych o higienie osobistej i czystości odzieży
2. Rozgrzewka
Zabawa – „Berek sieć”
Jedna osoba zostaje wybrana jako pierwsze „oczko sieci”. Złapanie kolejnej osoby do sieci odbywa się przez dotknięcie osoby uciekającej. Złapana osoba podaje dłoń berkowi i tworzą „sieć” Do sieci dołączają kolejne złapane osoby. Zwycięzcą zabawy zostaje ostatnia, nie złapana osoba i jako pierwsza rozpoczyna następną serię.
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie w rozsypce.
Dzieci w rozsypce.
Część główna 20 – 25 minut
Ćwiczenie 1 – „Zawiązywanie i rozwiązywanie szarfy”
Uczniowie są podzieleni na dwa zespoły. Na linii startu – mety oraz w połowie trasy, każdy zespół ma
ustawiony słupek. Przy słupku ustawionym na linii półmetka na podłodze leży równo ułożona szarfa. Na sygnał nauczyciela startują pierwsze osoby z zespołu, poruszając się na czworakach do półmetka. Po dotarciu do szarfy zawiązują na niej luźny supełek.
Następnie wstają, obiegają słupek i wracają biegiem na linię startu – mety. Startuje druga osoba z zespołu, która poruszając się na czworakach, dociera do linii półmetka. Rozwiązuje szarfę i układa ją na linii
Podział uczniów na dwa rzędy.
Sprzęt rozkładają i sprzątają uczniowie wyznaczeni przez nauczyciela.
półmetka. Obiega słupek i wraca na linię startu – mety. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie.
Ćwiczenie 2 – „Wyścig z woreczkami”
Każde dziecko ma przed sobą dwa woreczki. Na sygnał nauczyciela, każdy z uczniów chwyta każdą stopą po jednym woreczku i przemieszcza się na drugą stronę boiska (wszyscy wykonują zadanie jednocześnie).
Wygrywa zespół, którego uczestnicy szybciej przemieszczą się na przeciwną stronę boiska.
Ćwiczenie 3 – „Zaprzęgi na kocykach”
Jedna osoba w siadzie klęcznym na kocyku, chwyta za ręce dwie osoby stojące po bokach. Osoby te ciągną siedzącego na kocyku ucznia po wyznaczonej trasie.
Ćwiczenie 4 – „Kto dalej”
Uczniowie w leżeniu przodem (ramiona
w „skrzydełka”) na wyznaczonej przez nauczyciela linii.
Zdmuchiwanie piłeczki do tenisa stołowego z kocyka leżącego przed ćwiczącymi.
Rozmowa na temat higieny osobistej uczniów:
W jaki sposób dbają o higienę osobistą?
W jaki sposób dbają o czystość odzieży?
W podsumowaniu uczniowie wypełniają tabelę.
Uczniowie ustawieni w szeregu po
przeciwnych stronnych połowy boiska do siatkówki, w ten
sposób, że jeden zespół zajmuje prawą część boiska, a drugi zespół lewą część.
Woreczki muszą być niesione stopą, nie mogą być kopane, ani przesuwane po podłodze.
Uczniowie dobierają się w trójki.
Nauczyciel dokonuje oceny wykonanego zadania, wskazując trzy osoby, które najdalej zdmuchnęły piłeczkę.
Ćwiczenie powtarzamy cztery razy.
Karta – zachowanie czystości (Tab. 1).
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne o charakterze uspokajającym
Zabawa – „Szczur”
Uczniowie leżą tyłem na obwodzie koła. W środku staje wyznaczony przez nauczyciela uczeń, który nisko nad podłogą kręci skakanką. Zadaniem dzieci jest podniesienie nóg do góry tak, by „szczur” ich nie dotknął. Do środka koła wchodzi ten, któremu nie udało się uniknąć kontaktu ze „szczurem”
2. Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Zbiórka i podsumowanie zajęć
Zachęcenie uczniów do samodzielnego
wykonywania poznanych podczas lekcji ćwiczeń.
Pożegnanie.
Ustawienie na obwodzie koła.
Uczniowie w siadzie skrzyżnym.
W podsumowaniu nauczyciel mówi o znaczeniu jakie ma dla zdrowia przestrzeganie zasad higieny osobistej.
Wzory materiałów pomocniczych i ich liczba Tab. 1. Karta pracy – Zachowanie czystości.
Liczba materiałów pomocniczych – 1 x liczba uczniów.
ZACHOWANIE CZYSTOŚCI
Imię i nazwisko ucznia ……….………kl. …………..
KIEDY MYJĘ RECĘ?
………..
………..
………..
DO MYCIA RĄK UŻYWAM:
………..
………..
………..
MYJĘ ZĘBY ………RAZY DZIENNIE MYJĘ WŁOSY………RAZY W TYGODNIU KĄPIĘ SIĘ ……….. RAZY W TYGODNIU SPRZĄTAM W POKOJU ….. RAZY W TYGODNIU ZAKŁADAM CZYSTĄ BIELIZNĘ
CODZIENNIE/2-4 RAZY W TYGODNIU/RAZ W TYGODNIU
ŚPIĘ
7 GODZIN/9 GODZIN/WIĘCEJ NIŻ 10 KĄPIĘ SIĘ PO LEKCJI WF
ZAWSZE / CZASAMI / NIE
ZMIENIAM STRÓJ PRZED LEKCJĄ WF ZAWSZE / CZASAMI / NIE