• Nie Znaleziono Wyników

Wybieramy bezpieczne miejsce zabawy

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wybieramy bezpieczne miejsce zabawy"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

Wybieramy bezpieczne miejsce zabawy

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna

II.4.f Uczeń potrafi wybrać bezpieczne miejsce do zabaw i gier ruchowych; wie, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia

Adresat

: Uczniowie klasy III

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, w jakich miejscach można bawić się bezpiecznie

 wie, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia

 zna numery telefonów alarmowych

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 wybiera bezpieczne miejsce do zabaw i gier ruchowych

 uczestniczy w zabawach i grach ruchowych lekcji

Cele szczegółowe w zakresie postaw:

Uczeń:

 rozumie, że źle dobrane miejsce zabawy może być zagrożeniem

Metody nauczania

Zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła, zabawowa klasyczna

Formy i miejsce zajęć

(2)

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

Przybory i przyrządy

Ławki gimnastyczne – 4 sztuki, materace gimnastyczne – 4 sztuki, znacznik (szarfa) – dwa kolory w ilości po ½ x liczba uczniów + 2 sztuki, słupek wysoki – 4 sztuki, skakanka – 2 sztuki, kocyki – 1 x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, koperta – 2 sztuki, rzutnik, laptop.

Zasoby multimedialne

 prezentacja multimedialna: „Najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas gier i zabaw”.

 prezentacja multimedialna: „ Wybieramy bezpieczne miejsce do zabaw i gier ruchowych”.

Materiały pomocnicze

tab.1. Karty z numerami alarmowymi i nazwami instytucji niosących pomoc

Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 15 – 20 minut

1. Czynności organizacyjne

 Przygotowanie sprzętu sportowego. Zbiórka.

 Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

 Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych.

2. Rozgrzewka Zabawa – „Powódź”

Dzieci biegają w różnych kierunkach po wyznaczonym boisku. Na hasło „powódź”, starają się zająć miejsce nad powierzchnią podłogi. Podczas zabawy dzieci mogą zająć miejsce na: ławce, materacu, drabinkach.

Osoba, która jako ostatnia pozostanie na podłodze Wykonuje swoje ulubione ćwiczenie.

Ustawienie w szeregu

Uczniowie w dowolnej pozycji siedzącej.

Zasoby multimedialne

Jeżeli w sali są np.

drabinki, ustalamy z uczniami do jakiej wysokości mogą wejść.

Część główna 2025

Zabawa – „Znajdź swój kolor”

Każdy zespół oznaczony jest szarfami w innym kolorze.

Uczniów dzielimy na dwa zespoły.

(3)

minut Uczniowie biegają po wyznaczonym boisku. Na hasło

„zamknij oczy”, uczniowie zatrzymują się

i zamykają oczy. Nauczyciel ustawia w dowolnym miejscu dwa słupki, na których zawiesza znaczniki (szarfy) każdego z zespołów. Na hasło „znajdź swój kolor”, uczniowie jak najszybciej siadają w siadzie skrzyżnym w rzędzie przy swoim słupku, w określonym przez nauczyciela kierunku.

Zabawa – „Zwiąż i rozwiąż skakankę”

Uczniowie są podzieleni na dwa zespoły. Na linii startu – mety oraz w połowie trasy, każdy zespół ma

ustawiony wysoki słupek. Przy słupku ustawionym na linii półmetka, na podłodze leży skakanka. Na sygnał nauczyciela pierwszy z rzędu biegnie do linii półmetka, podnosi skakankę i zawiązuje luźny supeł na słupku.

Następnie obiega słupek i wraca na linię startu-mety.

Druga osoba, która po dobiegnięciu do linii półmetka rozwiązuje skakankę, układa ją na podłodze. Obiega słupek i wraca na linię startu-mety itd. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie.

Ćwiczenie – Transport osoby poszkodowanej na siodełku

Uczniowie dobierają się w trójki. Dwie osoby z dłoni splatają „siodełko”. Trzecia osoba siada na siodełko.

Uczniowie poruszają się po wyznaczonej przez nauczyciela trasie.

Ćwiczenie – Numery alarmowe

Zespoły losują kopertę, w której znajdują się kartki z cyframi i kartki z nazwami instytucji niosących pomoc. Zespoły układają dwa zestawy, na które składają się trzycyfrowy numer telefonu i nazwa

Zabawę powtarzamy trzy razy.

Uczniowie dobierają się pod względem

warunków fizycznych (wzrost/masa ciała). Nie spieszą się przy

wykonywaniu zadania.

Po wykonaniu zadania, następuje zmiana osoby siedzącej na

„siodełku”.

Uczniów dzielimy na dwa rzędy.

Materiały pomocnicze:

koperty z kartami po 8 sztuk dla jednego

(4)

instytucji posługującej się tym telefonem. Uczniowie kolejno biegną do wyznaczonego miejsca i układają zestawy. Jeden uczeń może przenosić jedną kartkę.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania i komentuje wynik.

Ćwiczenie – Transport osoby poszkodowanej na kocyku

Jeden z uczniów siedzi skrzyżnie na kocyku. Podaje ręce dwóm uczniom stojącym po bokach kocyka, którzy ciągną go po wyznaczonej przez nauczyciela trasie.

rzędu.

Nauczyciel dobiera uczniów w zespoły 3-osobowe biorąc pod uwagę ich warunki fizyczne. Po wykonaniu ćwiczenia, następuje zmiana osoby siedzącej na kocyku.

Część końcowa 10 – 15 minut

Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne

W leżeniu przodem ślizg na kocyku na odcinku 9 metrów.

W leżeniu tyłem wdech nosem z unoszeniem ramion za głowę i powolny wydech ustami, ramiona wzdłuż tułowia (3 razy).

 Zbiórka i omówienie zajęć.

 Omówienie i rozmowa z uczniami:

 wybór bezpiecznego miejsca do zabaw i gier ruchowych,

 przestrzeganie przepisów ruchu w miejscach zabaw,

 osoby i instytucje udzielające pomocy w szkole i poza nią.

 Pożegnanie.

 Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.

Uczniowie w pozycji siadu prostego podpartego.

Wzory materiałów pomocniczych i ich liczba

Tab.1. Numery alarmowe i nazwy instytucji niosących pomoc – 16 elementów

(5)

1 1 2

9 9 7

(6)

9 9 8

9 9 9

(7)

Pogotowie Ratunkowe Centrum

Powiadamiania

Ratunkowego

(8)

Policja

Straż Pożarna

Cytaty

Powiązane dokumenty

7HPDW7DQLHFFLHQL 3RPRFHZLHF]NDGRZROQDPX]\ND 3U]HELHJ 3URZDG]F\ JDVL ZLDWáR ]DSDOD ZLHF]N L XVWDZLD M QD URGNX VDOL8F]HVWQLF\GRELHUDMVL

Ich szeroka oferta wzorniczo-kolorystyczna sprawia, że drzwi boczne i garażowe KRISPOL można idealnie wkomponować w rozmaite projekty architektoniczne.. Solidną konstrukcję

Wszyscy uczestnicy gry ustawiają się na linii startu w dwa, trzy lub cztery rzędy.. Każdy z rzędów otrzymuje pudełko zapałek, które pierwszy z rzędu umieszcza na

⊲ Wszyscy Pracownicy Hotelu zachowują bezpieczny dystans i używają środki ochrony osobistej obsługując Gości. ⊲ Ograniczyliśmy rutynowe sprzątanie pokojów podczas

Największa z Restauracji Hotelu Nadmorskiego liczy 240m2 i jest w pełni przygotowana na wsparcie większych spotkań czy konferencji w zakresie obsługi gastronomicznej. ⊲

SAŁATKA Z WOŁOWINĄ MARYNOWANA W SOSIE SOJOWYM Z GRILLOWANYMI WARZYWAMI, SOS PORZECZKOWY SAŁATKA Z MARYNOWANYCH BURAKÓW ZE SZPINAKIEM I KOZIM SEREM. INDYK PIECZONY Z OWOCAMI DORSZ

Obywatele Ukrainy, którzy dotarli do Kato- wic, mogą zgłaszać się do punktu powital- nego przy ulicy Sądowej.. Tutaj otrzymają niezbędne wskazówki i doraźną

 respektuje zasady bezpiecznego zachowania się podczas zajęć ruchowych;.  wybiera bezpieczne miejsce do zabaw i