SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Punkty i obszary na mapie
TREŚCI KSZTAŁCENIA
1.6. uczeń określa położenie geograficzne oraz matematyczno-geograficzne punktów i obszarów na mapie.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
rozumie, czym są: południki i równoleżniki, południk 0° i 180°, równik;
rozumie podział kuli ziemskiej na półkule: północną i południową, wschodnią i zachodnią;
wie, czym jest długość i szerokość geograficzna;
rozumie, że położenie geograficzne danego punktu na powierzchni Ziemi można określić współrzędnymi geograficznymi.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach;
potrafi odczytać i zapisać współrzędne geograficzne podanego punktu na powierzchni Ziemi;
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji;
poprawnie czyta mapy;
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje;
samodzielnie uczy się;
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyczn
e
Metodyk a nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn y
geografi
a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne
Podanie celu lekcji i sposobu jego realizacji.
Wskazanie na mapie biegunów, południka 0° i 180°, równika.
Określenie półkuli wschodniej i zachodniej, północnej i południowej - wskazanie na mapie.
Zdefiniowanie długości i szerokości geograficznej.
Wykonanie przez wszystkich uczniów zadania w arkuszu kalkulacyjnym. Ocena zadania i komentarz nauczyciela.
atlasy, mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie, arkusz kalkulacyjny (Zasób nr 2)
praktyczn ego działania
indywidual na
Zbiorowa
Etap geografi umiejętność uczenia Podział klasy na 4 grupy. atlasy, praktyczn indywidual 2
realizacj i
a się,
uczeń potrafi korzystać z różnych źródeł informacji
geograficznej,
uczeń doskonali umiejętność
współpracy w zespole, uczeń doskonali umiejętność
planowania swojej pracy
Nauczyciel zaprezentuje na tablicy
multimedialnej zestaw ćwiczeń, w których należy określać współrzędne geograficzne obiektów. Grupa, która pierwsza poda nazwę obiektu bądź prawidłowe
współrzędne, dostaje punkt. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel sumuje wyniki i podaje zwycięzcę.
mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie, ćwiczenie interaktywne (Zasób nr 1)
ego działania, problemo wa, aktywizuj ąca
na, zbiorowa, praca w grupach
Etap podsum owujący
geografi
a porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, uczeń potrafi korzystać z różnych źródeł informacji geograficznej, uczeń doskonali umiejętność
współpracy w zespole, uczeń doskonali umiejętność planowania swojej pracy.
Wyciągnięcie wniosków i zapisanie w zeszycie.
Każdy punkt na mapie ma swoje współrzędne geograficzne.
Na podstawie współrzędnych
geograficznych można wskazać położenie punktu, obiektu na mapie.
Praca domowa dla wszystkich uczniów i dla chętnych.
atlasy, mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie
indywidual na,
zbiorowa
3