• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Jak zostać królem?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Jak zostać królem?"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Jak zostać królem?

Wewnętrzny Król jest związany z naszym zapałem w dążeniu do wytyczonego celu.

1 Robert Bly

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Umacnia poczucie własnej wartości, 2) Rozwija kreatywność,

3) Wypowiada się na zadany temat,

4) Tworzy wypowiedź pisemną – język polski (III).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Odróżnia wady od zalet,

● Nabiera pewności siebie poprzez kontakt z rówieśnikami,

● Tworzy spójną i logiczną wypowiedź.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Komunikuje się,

● Rozwija się pod względem moralnym,

● Dokonuje samooceny,

● Wypowiada się na temat,

● Funkcjonuje we współczesnym świecie,

● Dostrzega różnorodne postawy i zachowania ludzi.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Dopasuj słowa do władcy, karty pracy (Czy mogę zostać królem? oraz Herb),

● Tablica interaktywna/komputer z głośnikami,

● Nożyczki, papier kolorowy, klej, kredki, flamastry,

● Piłeczka lub kulka papieru,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

● Podająca: rozmowa,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Problemowa: aktywizująca – zabawa „krążące zdanie”,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.

1

(2)

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci i inicjuje rozmowę utrwalającą wiedzę na temat dynastii Piastów.

Zadaje uczniom pytania:

● Który król spośród Piastów zasługuje na miano najwybitniejszego?

● Jakie cechy u wybranego władcy cenicie najbardziej?

● Który z królów może być wzorem dla współczesnych przywódców państw?

Uczeń o zainteresowaniach historycznych powinien uzasadnić swoje odpowiedzi. Należy zachęcić dzieci, by przedstawiały jak najwięcej informacji o Piastach i innych władcach.

Prowadzący może je ośmielić, opowiadając zabawną anegdotę historyczną lub ciekawostkę.

2. Zadanie interaktywne Dopasuj słowa do władcy.

Praca przy komputerze/tablicy interaktywnej.

Ćwiczenie polega na zidentyfikowaniu trzech Piastów, którzy sami oceniają siebie krytycznie.

W samoocenie zawierają się fakty historyczne, które pozwalają ich rozpoznać.

3. Zabawa klasowa – „krążące zdanie”.

Zabawa pozwala ćwiczyć nie tylko struktury zdaniowe, ale przede wszystkim zwiększa pewność siebie. Dzieci siedzą w kole. Przekazując sobie drobny przedmiot (piłeczkę, kolorową kredkę lub kulkę papieru), ustnie uzupełniają zapisane na tablicy zdanie: „Mogę zostać królem, ponieważ…”.

Prowadzący powinien zadbać o stworzenie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery. Uczeń – wypowiadając się – wstaje, mówi głośno i wyraźnie. Nikt mu nie przerywa i nie przeszkadza. Przedmiot krąży tak długo, aż wszystkie dzieci zabiorą głos.

4. Karta pracy Czy mogę zostać królem?.

Praca indywidualna. Uczniowie dokonują samooceny i sporządzają krótką autocharakterystykę. Następnie głośno odczytują swoje prace.

5. Karta pracy Herb.

Praca indywidualna dzieci nad herbem, który będzie wizytówką każdego z nich. Uczniowie wizualizują swoje mocne strony. W hasłowy, ikoniczny sposób prezentują siebie. Wszystkie herby powinny zostać zaprezentowane, np. w formie wystawy. Dzieci mogą też próbować odgadnąć, do kogo należą poszczególne symbole.

6. Głośny okrzyk na zakończenie zajęć: „Jestem królem!”.

Do tego zadania nauczyciel wybiera kilkoro dzieci z problemami o charakterze społecznym, które są nieśmiałe, ciche. Delikatnie stara się je ośmielić, dodać odwagi w czasie publicznego wystąpienia.

7. Podsumowanie zajęć.

Każdy z uczniów kolejno odpowiada na pytanie: „Jaka informacja, którą dziś poznaliście, wydała wam się najciekawsza?”.

Dodatkowo:

Nauczyciel może zaproponować uczniom o zainteresowaniach historycznych zadanie domowe: „Obejrzyj film Jak zostać królem Toma Hoopera i zastanów się nad związkiem historii Jerzego VI z dzisiejszymi zajęciami”.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ten najmocniejszy nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla 18­tonowych TGM, można w niego wyposażać także lżejsze (od 13 t) pojazdy służb ratowniczych, w tym wersję

Uczestnik jest zobowiązany zachować dowód/dowody zakupu Produktów Promocyjnych w trakcie trwania Konkursu (paragon fiskalny lub faktura VAT) w celu potwierdzenia uprawnień

przyklejanie ich w dowolnym miejscu na arkuszu. Następnie zebrane pomysły zostają poddane wartościowaniu, od najważniejszych cech do mniej ważnych. Każdy z uczniów przyznaje

Uczniowie starają się określić, za pomocą jakich środków oddziaływuje na czytelnika pisarz, a jaki – filmowiec (np. reżyser może wykorzystać obraz, muzykę, oświetlenie,

Na drugim i trzecim roku skupiamy się głównie na prawie materialnym – powiem szczerze, że jest tego dosyć sporo.. Mamy bowiem prawo cywilne podzielone na 4 części (ogólne,

 Kandydaci na dawców krwi lub dawcy krwi, którzy byli albo są narażeni na ryzyko z powodu bliskiego kontaktu w warunkach domowych z chorymi na wirusowe zapalenie wątroby

Dzieje krakowskiego Bractwa Kurkowego interesują nas o tyle, że i w dzisiejszych czasach owo bractwo istnieje i dziś także odbywa się w czerwcu strzelanie do kura, które jest

• uzyskać zaliczenie wybranych egzaminów z wiedzy, jeżeli kandydat zdał egzaminy w ramach postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez organ uprawniony do nadawania