• Nie Znaleziono Wyników

ANNAROGACKA INTEGRUJEMY SIĘ PRZEZ GRY I ZABAWY INTEGRACYJNE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ANNAROGACKA INTEGRUJEMY SIĘ PRZEZ GRY I ZABAWY INTEGRACYJNE"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

INTEGRUJEMY SIĘ

PRZEZ GRY I ZABAWY

INTEGRACYJNE

(2)

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Integrujemy się przez gry i zabawy integracyjne.

Cele:

„

„ Główny: Poznanie siebie nawzajem poprzez gry i zabawy.

„

„ Poznawczy: Uczeń zna zasady współpracy w grupie.

„

„ Kształcący: Uczeń kształtuje kompetencje społeczne.

„

„ Wychowawczy: Uczeń wykazuje inicjatywę i przywództwo w przeprowadzeniu konkurencji.

Metody:

zabawowa, zadaniowa, naśladowcza.

Techniki:

aktywizująca „pajęcza sieć”, metoda losowego doboru do ćwiczeń, metoda NaCoBeZU.

Formy pracy:

grupowa.

Środki dydaktyczne:

chusta Klanzy, koła hula-hop, materace, kartki papieru, kolorowe pisaki lub kredki.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Nauczyciel

informuje, jaki jest cel lekcji i na co zwraca uwagę (na umiejętność chęci współpracy i komunikowania się w grupie).

2. Zabawa ożywiająca „berek-lawina”. Nauczyciel wyznacza losowo goniącego berka.

Uczniowie biegają po wyznaczonym polu na sali. Goniący berek stara się dogonić innego ucznia. Dotknięci uczniowie chwytają się za ręce i gonią dalej, tworząc lawinę.

3. Zabawy z chustą Klanzy:

a. Uczniowie siadają na swoich kolorach, przedstawiają swój ulubiony kolor, porównując go, i siadają na chuście.

b. Uczniowie przebiegają pod chustą z pytaniami i zadaniami:

i. Kto ma w swoim imieniu literkę „a” lub „e”, zmienia miejsce.

ii. Kto lubi biegać, przebiega.

iii. Kto lubi skakać, skacze na jednej nodze.

iv. Kto lubi słuchać muzyki, tanecznym krokiem zmienia miejsce.

v. Uczniowie odliczają od 1 do 5, nauczyciel wymienia numer i uczniowie z tym numerem zmieniają swoje miejsca.

(4)

Część główna:

1. Zabawa wirujące koła. Nauczyciel dobiera uczniów losowo w pary i ustawiają się na kole. Stają naprzeciwko siebie, tworząc dwa koła (wewnętrzne i zewnętrzne).

Na sygnał nauczyciela:

a. Na 1 klaśnięcie uczniowie z zewnętrznego koła poruszają się krokiem odstawno- - dostawnym w prawo, a uczniowie z koła wewnętrznego w lewo.

b. Na 2 klaśnięcia uczniowie zatrzymują się i biegną do swojej pary. Pary mają się odnaleźć jak najszybciej.

2. Zabawa w kole „pajęcza sieć”. Nauczyciel przedstawia się i rzuca lub turla

po podłodze, do wybranego losowo ucznia, kłębek wełny, trzymając za koniec nitki.

Uczeń ten przedstawia się i rzuca kłębek do innego ucznia, trzymając nitkę w ręce.

Między uczniami powstaje „pajęcza sieć”. Nauczyciel przychodzi do tego ucznia, któremu rzucił kłębek nitki, i zwija kłębek, podając imię ucznia. Zabawa trwa do czasu, aż wszyscy uczniowie podadzą swoje imiona i kłębek się zwinie.

3. Zabawa w szeregu „porządki”. Nauczyciel dzieli losowo uczniów na zespoły 8–10-osobowe. Ich zadaniem jest ustawić się w jednym rzędzie według: imion, wzrostu, wielkości butów, długości włosów. Zabawą tworzymy kalendarz urodzin, ustawiamy się w rzędzie od stycznia do grudnia, możliwy wariant, gdy uczniowie mają zamknięte oczy.

4. Zabawa z linami „ruchomy ring”. Nauczyciel rozkłada pachołki (tyle, ilu jest uczniów w zespołach z zadania 3). Uczniowie chwytają sznurek i starają się przeciągnąć i dotknąć do pachołka.

5. Myjnia samochodowa. Uczniowie stają w rozkroku i tworzą tunel. Ostatni z rzędu uczeń pełza pod tunelem, pozostali uczniowie głaszczą go, mówiąc miłe słowa.

Część końcowa:

1. Zabawa „przeprawa przez rzekę” z materacami. Nauczyciel dzieli uczniów na dwa równe zespoły. Uczniowie dobierają się w dwie drużyny. Każdy zespół dostaje 2 materace. Uczniowie mają przemieścić się na drugą stronę.

2. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela, który wpływa na atmosferę zajęć.

Komentarz metodyczny

Zajęcia te przeprowadzamy na początku roku szkolnego, gdy grupa poznaje się na jednych z pierwszych zajęć. Chodzi w nich nie o rywalizację między ćwiczącymi, tylko o dobrą zabawę, gdzie wszyscy uczniowie włączają się w zadania.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: uczniowie z alergią, astmą, problemami zdrowotnymi i z niepełnosprawnością ruchową, niedowidzący i niedosłyszący starają się reagować na wydawane polecenia w swoim tempie,

(5)

5

liczy się chęć wykonania zadania i współpraca zespołowa. Uczniowie zdolni wykazują się inicjatywą i motywują pozostałych do działania.

Literatura:

Trześniowski Roman, Zabawy i gry ruchowe, WSIP, Warszawa 1995.

Wasilak Anna, Zabawy z chustą, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Lublin 2002.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bahdaja ”Pilot i ja” .Za- bawy ułatwiające poznanie przeszlości kraju, w tym najbliższej okolicy .Zabawy dotyczące poznawania świata, przyrody wiosną .Zabawy rozwijające

Jeśli ma Pani/Pan pytania dotyczące sposobu i zakresu przetwarzania Pani/Pana danych osobowych w zakresie działania Parafii, a także przysługujących Pani/Panu uprawnień, może

Występować przed ludźmi, co też było dla mnie kolejnym dużym

Na sygnał pierwszy zawodnik podbiega do piłki lekarskiej leżącej w połowie dystansu, zabiera ją, biegnie do półmetka, gdzie zostawia piłkę (teraz na linii końcowej leżą

Tak, potrzebuję Maryi u Twego boku i wszędzie wokół: aby uśmierzała Twój sprawiedliwy gniew, ponieważ tak często występowałem przeciw- ko Tobie; aby wybawiła mnie od

Pamiętajcie, aby wcześniej wybrać te miejsca i z odpowiednim wyprzedzeniem rozmieścić w nich oznaczenia i zagadki. Takim miejscem może być np. Zagadki musicie

Proszę obejrzeć filmik, który zawiera gry i zabawy wykorzystywane do doskonalenia umiejętności koszykarskich Proszę te zabawy obejrzeć, zapamiętać gdyż w przyszłości będziemy

Proszę obejrzeć filmik, który zawiera gry i zabawy wykorzystywane do doskonalenia umiejętności koszykarskich Proszę te zabawy obejrzeć, zapamiętać gdyż w przyszłości będziemy