• Nie Znaleziono Wyników

ELŻBIETA PAPROCKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ELŻBIETA PAPROCKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania historii w szkole ponadpodstawowej w zakresie rozszerzonym

ELŻBIETA PAPROCKA

OSIĄGNIĘCIA

STAROŻYTNYCH

RZYMIAN

(2)

Redakcja merytoryczna – Marta Milewska Recenzja merytoryczna – Beata Falkowska

Jadwiga Iwanowska Jan Bielecki

Urszula Borowska Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat:

Osiągnięcia starożytnych Rzymian

Klasa/czas trwania:

I/45 minut

Cele:

Uczeń:

„

„ dostrzega wpływ podbojów na sytuację społeczną Rzymu;

„

„ charakteryzuje rolę G.J. Cezara oraz Oktawiana Augusta w ewolucji ustroju rzymskiego;

„

„ doskonali umiejętności pracy w grupie;

„

„ rozwija kompetencje cyfrowe.

Metody/techniki/formy pracy:

„

„ metoda aktywizująca – rybi szkielet;

„

„ elementy wykładu;

„

„ praca z aplikacją internetową Quizziz i learning aps.

Środki dydaktyczne:

„

„ podręcznik;

„

„ duży arkusz papieru;

„

„ Quizziz: osiągnięcia starożytnego Rzymu.

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel informuje uczniów o temacie i celach lekcji oraz metodzie rybiego szkieletu. Dokonuje wprowadzenia tematu, wyjaśniając znaczenie stwierdzenia Horacego: Podbita Grecja zwyciężyła swojego dzikiego zwycięzcę. Zwraca również uwagę, że pomimo recepcji greckiej kultury cywilizacja rzymska miała wiele własnych osiągnięć (prawo, architektura i sztuka, literatura i historiografia).

2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje zadania do wykonania.

Poziom trudności zadań jest zróżnicowany i dostosowany do potrzeb uczniów ze SPE. Uczniów niedosłyszących można przydzielić do grupy IV, ponieważ analiza cech architektury i sztuki rzymskiej będzie wymagać przeczytania mniejszej ilości tekstu. Uczniowie zdolni powinni zająć się przedstawieniem osiągnięć prawa rzymskiego.

Grupa I

Na podstawie informacji z podręcznika oraz Internetu przedstawcie osiągnięcia literatury rzymskiej. Wykonajcie zadanie: https: //learningapps.org/display?

v=p69jxn1b219.

(4)

4

Grupa II

Na podstawie informacji z podręcznika oraz Internetu przedstawcie osiągnięcia filozofii oraz historiografii w starożytnym Rzymie. Wykonajcie zadanie: https: //learningapps.

org/display? v=pirbmmjft19.

Grupa III

Na podstawie informacji z podręcznika oraz Internetu przedstawcie osiągnięcia prawa rzymskiego. Wykonajcie zadanie: https: //learningapps.org/display? v=pcfn1k8nj19.

Grupa IV

Na podstawie informacji z podręcznika oraz Internetu przedstawcie osiągnięcia

architektury i sztuki rzymskiej. Wykonajcie zadanie: https: //learningapps.org/display?

v=p9fmb32xn19.

Po upływie wyznaczonego czasu (15 minut) uczniowie uzupełniają schemat rybiego szkieletu na dużym arkuszu papieru zawieszonym na tablicy.

3. Przedstawiciele wszystkich grup układają wspólnie test quizziz i udostępniają kod klasie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Podczas rozmowy nauczającej nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów o III Rzeszy. Zwraca uwagę na ideologiczne aspekty wybuchu wojny: przede wszystkim hasła. „przestrzeni

Wykorzystajcie materiały z Internetu (w tym publikacje IPN oraz informacje ze strony muzeów upamiętniających tamte wydarzenia ,np. Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau).. Zadanie

Przygotujcie się do wystąpienia dotyczącego rozpadu państwa Franków po śmierci Karola Wielkiego. Kiedy i dlaczego do

(np. przyczyną kryzysu były duże świadczenia na rzecz państwa i kościoła, wpisujemy świadczenia na rzecz państwa i kościoła nie powinny być zbyt uciążliwe dla

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w

Nauczyciel wyznacza uczniom role, które wymagają dokładniejszego przygotowania: interrexa, agentów każdego z kandydatów (Henryka Walezego, Iwana Groźnego, Ernesta Habsburga,

etap=10&i=1272, odpowiadają na pytania: Wyjaśnij, kim był dla Stanisława Augusta Poniatowskiego Adam Kazimierz Czartoryski?. Wyjaśnij, co oznacza sfomułowanie

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w