Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne Grupa wiekowa: 3 – latki
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny.
Temat: W co bawili się moja babcia i dziadek?
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje zabawki z dawnych lat;
rozpoznaje i nazywa zabawki z dawnych lat;
posługuje się gestem, ruchem, mimiką w zabawach parateatralnych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu.
Treści kształcenia:
uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
rozwijanie sprawności fizycznej i koordynacji wzrokowej;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
znajomość wyglądu oraz nazw dawnych zabawek;
rozpoznawanie zabawek na podstawie doświadczeń wielozmysłowych;
rozwijanie sprawności manualnej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
W dowolnym miejscu sali, stoi „czarodziejska skrzynia”, przykryta czerwonym materiałem.
I. Zajęcia poranne
2.Czarodziejskie zaklęcie: wspólne odkrywanie z dziećmi zawartości skrzyni.
Zawartość skrzyni: zabawki z dawnych lat (gałgankowe lalki, drewniane wózki, motylki, koguciki, itp.).
Nauczyciel (N) proponuje dzieciom wspólne otwarcie skrzyni za pomocą czarodziejskich słów:
Czarodziejska skrzynio otwórz się. Dzieci wraz z N powtarzają hasło trzykrotnie. N za pomocą dotknięcia różdżką materiału zdejmuje go, odkrywając zawartość skrzyni. Następnie zachęca dzieci do wyjmowania i oglądania zabawek.
1. Zachęcanie dzieci do obejrzenia ułożonych na dywanie zabawek, nazywania ich oraz podejmowania prób opisu cech zewnętrznych.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają zabawki, zadają pytania.
2.Wielozmysłowe poznawanie
zaprezentowanych zabawek za pomocą dotyku, wzroku.
Gałgankowe lalki,
drewniany wózek,
drewniane motylki, koguciki, itp.
3.Zabawa parateatralna przy piosence, podejmowanie prób wspólnego śpiewania, odtwarzanie ruchem treści piosenki.
Wykonanie piosenki Kiedy babcia była mała przez N;
wspólne pląsy.
4.Zabawa plastyczna Wózeczek dla Misia.
Praca indywidualna, kolorowanie ilustracji.
Ilustracja dawnego wózka (dla każdego dziecka).
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Babki i babeczki: zabawy w piaskownicy. Popularna zabawa ze śpiewem Jedzie pociąg bądź Berek.
III. Zajęcia popołudniowe
1.Zabawa ortofoniczna Miś i wózeczek:
ćwiczenie mięśni narządów mowy na
Dzieci naśladują za nauczycielem określone
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
zgłoskach „tur, tur, a, a”. dźwięki (prezentacja
multimedialna do
wykorzystania przez nauczyciela).
2.Zabawa ruchowa Misie i wózeczki. Wykorzystanie sylwet misiów (naklejonych na ubrania dzieci).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
skrzynia, czerwony materiał, różdżka czarodzieja, zabawki z dawnych lat (lalki gałgankowe, drewniany wózek, drewniany konik, motylek, itp.), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst piosenki Kiedy babcia była mała;
2. Rysunek wózka dla misia do pokolorowania – materiał do wydrukowania przez N;
3. Scenariusz zabawy ruchowej Misie i wózeczki;
4. Sylwety misiów w wersji kolorowej – materiał do wycięcia przez nauczyciela;
5. Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki Kiedy babcia była mała;
6. Prezentacja multimedialna Miś i wózeczek – ćwiczenia ortofoniczne;
7. Labirynt - Pomóż misiowi znaleźć drogę do słoika z miodem.
8. Multimedialna zabawa dydaktyczna Gdzie miś ma brzuszek?(oko, ucho itp.).