Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie się bawię z innymi Temat: Moja rodzina.
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi wymienić członków najbliższej rodziny;
używa prawidłowego nazewnictwa określającego członków rodziny;
nazywa zawód wykonywany przez rodziców, potrafi określić na czym on polega;
potrafi dopasować proste wyrazy do przedstawionych fotografii.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;
obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania;
układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na lustracjach;
wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują.
Treści kształcenia:
kształtowanie uczucia przywiązania do własnej rodziny;
nazywanie wykonywanych zawodów przez swoich rodziców;
kształtowanie świadomości własnej roli w rodzinie oraz ról poszczególnych jej członków;
uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
wzmacnianie więzi i relacji rodzinnych;
wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw oraz gier, pomaganie innym dzieciom);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie. Na stolikach ustawionych w jednym rzędzie leżą przygotowane
poprzedniego dnia prace dzieci - na kolorowej kartce naklejone dwie fotografie przedstawiające członków rodziny danego dziecka. Na każdym stoliku przygotowany w miseczkach klej oraz napisy do globalnego czytania. Dzieci oglądają, swobodnie wypowiadają się na ich temat.
I. Zajęcia poranne
2. Spróbuj, czy potrafisz:
,,podpisywanie” fotografii rodzinnych.
Materiał: szablony wyrazów do czytania globalnego (załącznik nr 3), zdjęcia rodzin dzieci, klej.
N zaprasza dzieci do stolików. Proponuje, by każde spróbowało dobrać odpowiedni do fotografii napis i nakleić go pod zdjęciem. Wykonane prace N umieszcza na tablicy.
3. Potańczmy!:
zabawa ruchowa ze śpiewem Mało nas do pieczenia chleba lub inny, wybrany przez N.
Nagranie piosenki lub samodzielny śpiew dzieci.
Popularny pląs zachęca dzieci do integracji w grupie.
1. Poznajcie moją rodzinę:
swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych.
N kieruje rozmową z dziećmi na temat ich rodzin. Zadaje pytania, np.:
kto należy do waszej rodziny?;
czym zajmują się rodzice?;
co robi
rodzeństwo?
N szczególną uwagę zwraca na używanie przez dzieci poprawnych nazw określających najbliższych (mama, babcia, tata, siostra, brat, itp).
2. Moja rodzina:
utrwalenie pojęć związanych z nazwami członków rodziny na podstawie wiersza.
N recytuje wiersz (załącznik nr 1), następnie omawia z dziećmi jego treść.
3. Podaj babci kubek mleka:
zabawa ruchowa z elementem równowagi.
Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach (chłopcy, dziewczynki).
Każdy otrzymuje małą piłkę (tytułowy kubek z mlekiem). Dzieci przyjmują wyprostowaną pozycję ciała, wyciągają do przodu rękę trzymając piłkę na wyprostowanej dłoni. Zadanie polega na przejściu od startu, do mety tak, aby piłka nie wypadła z dłoni.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Moje drzewo genealogiczne:
zabawa plastyczna.
Materiał: szablon drzewa genealogicznego
(załącznik nr 2), kredki.
N wręcza dzieciom wydrukowane ilustracje
z drzewem
genealogicznym, omawia sposób wykonania pracy.
W odpowiednich
miejscach (sercach) dzieci rysują portrety swoich bliskich.
1. Czas trochę pobiegać!:
swobodne zabawy ruchowe na powietrzu.
Wybór rodzaju aktywności należy do dziecka.
2. Kim jest moja mama? Kim jest mój tata?:
zagadki tematyczne - ćwiczenia dramowe.
Chętne dziecko prezentuje za pomocą mimiki, gestów, dźwięków, charakterystyczne
czynności dla zawodu swojej mamy lub taty.
Pozostałe dzieci próbują
odgadnąć nazwę
przedstawianego zawodu.
III. Zajęcia popołudniowe
3. W co mogę się pobawić?:
aktywność indywidualna dzieci. Do wyboru gry w wersji stolikowej i multimedialnej.
Załączniki nr 4, 5, 6, 7, 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla każdego dziecka, kredki, sprzęt sportowy, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza Moja rodzina;
2. Drzewo genealogiczne materiał do wydrukowania;
3. Moja rodzina i ja - napisy do globalnego czytania;
4. Siostry bliźniaczki - materiał do wydrukowania;
5. Gra multimedialna: Która droga prowadzi do domu dziadka?;
6. Gra multimedialna: Dwie babcie;
7. Gra multimedialna: Już czytam!;
8. Prezentacja multimedialna: Dawniej i dziś w mojej rodzinie.