• Nie Znaleziono Wyników

Metody pracy: -słowna: rozmowa z dziećmi, swobodne wypowiedzi dzieci, burza mózgów

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Metody pracy: -słowna: rozmowa z dziećmi, swobodne wypowiedzi dzieci, burza mózgów"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć świetlicowych

Podróże małe i duże

Cele ogólne:

- zachęcanie do korzystania z wyobraźni,

- poznanie sposobów podróżowania i przedmiotów, jakich używamy w czasie podróżowania,

- rozumienie potrzeby podróżowania, sensu i celu podróży.

Cele szczegółowe:

- uczeń poznaje ciekawe miejsca jakie ludzie mogą odwiedzać,

- uczeń potrafi krótko scharakteryzować przedmioty potrzebne w podróży, -uczeń wykonuje pracę plastyczną według własnej inwencji.

Metody pracy:

-słowna: rozmowa z dziećmi, swobodne wypowiedzi dzieci, burza mózgów, - praktyczna: badanie przedmiotów dotykiem, praca plastyczna

Formy pracy:

- indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne:

- pudełko z różnymi przedmiotami kojarzącymi się z podróżowanie( kompas, mapa, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, paszport, dokumenty), skserowana postać podróżnika, kartki, klej , nożyczki, stare gazety, katalogi, kredki.

Przebieg zajęć:

Przywitanie dzieci. Zachęcanie dzieci przygotowaną niespodzianką, pudełkiem z różnymi przedmiotami, do wzięcia aktywnego udziału w zajęciach. Losowo wybrane dzieci wkładają obie ręce do pudełka i próbują bez patrzenia powiedzieć co to za przedmiot, lub do czego może służyć. Jeśli uczeń nie może odgadnąć co to, przedmiot jest wyciągany i pokazany. Po tym jak wszystkie przedmioty zostaną wylosowane to nauczyciel informuje o temacie zajęć i następnym zadaniu.

Nauczyciel przygotowuje mapę myśli z hasłem: podróżowanie. Uczniowie poprzez burzę mózgów tworzą kilka odnóg, na których pojawia się to wszystko, co kojarzy się z podróżami: miejsca naszych prawdziwych lub wymarzonych wycieczek, miejsca do zwiedzania, po co podróżujemy, czym podróżujemy, rzeczy które musimy zabrać

(2)

ze sobą. (Tworzenie mapy myśli może zająć sporo czasu, zależy wszystko od wyobraźni dzieci).

Nauczyciel wywiesza mapę myśli na tablicy.

Przechodzimy do następnego etapu zajęć, pracy plastycznej: tworzymy sylwetkę podróżnika wykorzystując technikę collage.

Uczniowie otrzymują postać podróżnika z plecakiem, kolorują ją i doklejają elementy wycięte z gazet, katalogów, np. twarz, oczy , nos, uszy, włosy, kapelusze, okulary, różne części garderoby. Plecak ozdabiają wg. własnego pomysłu. Każdy prezentuje swoją pracę.

Zakończenie zajęć.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się na temat ulubionych książek, programów telewizyjnych oraz gier komputerowych.. Dziecko przelicza książki znajdujące się w

Można fortunnie przekazać prawdę, jeśli: po pierwsze, chore dziecko chce wiedzieć, na co choruje, aktywnie poszukuje informacji o swojej chorobie i na tym etapie rozwoju, na

ze świadomości roli, jaką wysoko wykształcona warstwa społeczna odgrywa we właściwym funkcjonowaniu poszczególnych państw; (b) drenaż mózgów jest z reguły postrzegany

Projekt „RESKILLING – nowe zadania dla firm z sektora MSP z branży usług opiekuńczych” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego

My w chrzcie też złożyliśmy mu pewne obietnice, czy może my tylko chcemy Go wykorzystywać tak jak faraon, który potrzebował Boga i jego pośredników (Mojżesza i Aarona), gdy

I choć wydawałoby się, że o świecie wirusów przez XX stulecie dowiedzieliśmy się naprawdę dużo, oka- zuje się, że naukowcy „przegapili” wirusy, które są

- Żegnajcie, obłudnicy! Pamiętajcie o przysłowiu: „Kto kradnie płaszcz bliźniemu, sam umiera bez koszuli”. Odtąd przez pięć miesięcy wstawał codziennie o

Podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (FDHA). Na czele Swissmedic stoi rada naczelna, która reprezentuje agencję, a także zatwierdza jej budżet. Przychody pochodzą z