Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, język polski
Temat: Ile jest tradycji we współczesności?
Treści kształcenia:
II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.
2. Analiza. Uczeń:
10) znajduje w tekstach współczesnej kultury popularnej (np. w filmach, komiksach, piosenkach) nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych; wskazuje przykłady mieszania gatunków.
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Redaguje sformalizowaną wypowiedź pisemną,
● Rozwija sprawność współdziałania w grupie,
● Znajduje we współczesnych tekstach źródłowych nawiązania do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych,
● Wykorzystuje i przetwarza informacje.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Analizuje teksty kultury popularnej,
● Prezentuje kreatywne nastawienie do wypowiedzi,
● Porównuje własne zdanie z opinią interlokutorów.
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym,
● Umiejętność uczenia się,
● Kompetencje społeczne i obywatelskie,
● Kompetencje informatyczne.
Środki dydaktyczne:
● Kartki, kolorowe flamastry,
● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora projektor multimedialny/tablica interaktywna,
● Zasób multimedialny: film „Literatura minionych epok w reklamach”.
Metody nauczania:
● Problemowa: rozmowa kierowana,
● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem, 1
● Eksponujące: film, prezentacja.
Formy pracy:
● Zbiorowa,
● Grupowa zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Lekcja powinna odbyć się po cyklu zajęć związanych z gatunkami literackimi i literaturą popularną. Uczniowie zostali poproszeni o przypomnienie sobie wiadomości i przyniesienie odpowiednich notatek, z których będą mogli korzystać.
Kilka dni wcześniej nauczyciel polecił uczniom przyniesienie na zajęcia ulubionego filmu, komiksu lub nagrania piosenki.
Etap realizacji
Klasa zostaje podzielona na 3-osobowe grupy w taki sposób, aby każdy zespół miał do dyspozycji komiks, film i piosenkę. Uczniowie wymieniają się informacjami na temat przyniesionych tekstów kultury. Mając do dyspozycji komputer, prezentują charakterystyczne ich fragmenty. Po swobodnej wymianie informacji starają się określić wątki i motywy literackie charakterystyczne dla przyniesionych na lekcję materiałów. Wyróżniają w nich cechy gatunków; przemyślenia zapisują na kartkach. Następnie liderzy prezentują wnioski, do których doszły grupy, a nauczyciel – w razie potrzeby – uzupełnia informacje.
Po analizie tekstów szczególnie bliskich uczniom nauczyciel uruchamia projekcję filmową z fragmentem wywiadu. Językoznawca komentuje, jak język reklamy – jednej z form wyrażania się kultury popularnej – sięga do tradycyjnych wątków literackich. Zadaniem uczniów dobranych w pary jest zapisanie, jaka jest opinia profesora na temat takich reklam oraz jakie przykłady sloganów reklamowych oraz dzieł literackich on podaje. Potem pary łączą się w czwórki: uczniowie porównują i uzupełniają notatki, podkreślają najtrafniejsze ich zdaniem odpowiedzi. Następnie odszukują w internecie notki biograficzne osoby wypowiadającej się w filmie i zapisują dwa fakty z jej życia.
Prezentacja polega na odczytaniu (przez liderów) podkreślonych fragmentów notatek i jednego faktu z życia postaci wypowiadającej się w filmie.
Etap końcowy
Nauczyciel dziękuje dzieciom za zaangażowanie i prosi o zapisanie zadania domowego:
1. Znajdź i zapisz tytuły oraz autorów różnych dzieł kultury (literatura, film, plastyka, muzyka), które wykorzystują wątki mitologiczne, biblijne i historyczne. Wskaż przykłady mieszania gatunków.
2. Odpowiedz pisemnie na pytanie zapisane w temacie lekcji: „Ile jest tradycji we współczesności?”.
2