• Nie Znaleziono Wyników

Pomiar wysokości i masy ciała Scenariusz lekcji,

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Pomiar wysokości i masy ciała Scenariusz lekcji,"

Copied!
7
0
0

Pełen tekst

(1)

Pomiar wysokości i masy ciała

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

--- Wymagania szczegółowe:

1. Diagnoza sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego. Uczeń:

1.3 dokonuje pomiarów wysokości i masy ciała oraz z pomocą nauczyciela interpretuje ich wyniki

Adresat: Uczniowie klasy V Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:

 zna sposoby pomiaru wysokości i masy ciała

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:

 dokonuje pomiarów wysokości i masy ciała

 interpretuje wyniki pomiaru

Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:

 akceptuje siebie takim, jakim jest

Metody nauczania zadaniowa ścisła

Formy i miejsce zajęć Formy: indywidualna

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

Przybory i przyrządy

Waga – 1 szt., taśma miernicza, długopisy – dla każdego ucznia, rzutnik, laptop.

Zasoby multimedialne:

(2)

1. film: „Pomiar wysokości i masy ciała”

2. galeria zdjęć: „Jesteśmy różni”

3. prezentacja multimedialna: „Interpretacja wyników pomiarów wysokości ciała”

Materiały pomocnicze

1. tab. 1.Karta pomiaru

2. siatki centylowe wysokości ciała, siatki centylowe masy ciała.

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 10 – 15 minut

Czynności organizacyjne

Przygotowanie sprzętu, zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Omówienie tematu lekcji.

Wprowadzenie

Uczniowie zapoznają się z materiałem multimedialnym.

Nauczyciel komentuje sposoby oceny rozwoju fizycznego, omawiając w sposób zrozumiały dla uczniów pojęcie centyla i narzędzia, jakim jest siatka centylowa.

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w rozsypce w dowolnym siadzie.

Zasoby multimedialne

Część główna 20 – 25 minut

Nauczyciel wraz z uczniami ustawia na sali gimnastycznej dwa stanowiska pomiaru:

 Pomiar masy ciała na wadze lekarskiej,

 pomiar wysokości ciała taśmą mierniczą (przy ścianie lub w leżeniu tyłem na linii).

Każdy z uczniów otrzymuje kartę pomiaru. Uczniowie samodzielnie wykonują pomiary i zapisują wyniki w kartach. Po zakończeniu pomiaru następuje zmiana grup na stanowiskach.

Nauczyciel pokazuje uczniom przykładowe siatki centylowe, objaśniając przeznaczenie tego narzędzia.

Uczniowie przy pomocy nauczyciela podejmują próbę interpretacji wyników w stosunku do wcześniejszych pomiarów.

Pielęgniarka przynosi na lekcję wyniki ostatniego pomiaru wskaźników

morfologicznych uczniów (pomiar wyjściowy).

Podział uczniów na dwie grupy.

Stanowiska są monitorowane przez nauczyciela

i pielęgniarkę.

Część Czynności organizacyjne W podsumowaniu

(3)

monitorowania własnego rozwoju fizycznego.

Wzory materiałów pomocniczych

1. Tab. 1. Karta pomiaru

KARTA POMIARU

Imię i nazwisko ucznia………..

Pomiar wyjściowy:

MASA………...

WYSOKOŚĆ………

Klasa Czas pomiaru

(data) MASA (kg) WYSOKOŚĆ (cm) Uwagi

IV wrzesień

IV marzec

V wrzesień

V marzec

VI wrzesień

VI marzec

2. Siatki centylowe wysokości ciała, siatki centylowe masy ciała.

(4)

Ryc. 1. Siatka centylowa wysokości ciała dziewcząt warszawskich ♀ (Opracowanie: Z.

Niedźwiecka, I. Palczewska, 1999).

(5)

Ryc. 2. Siatka centylowa masy ciała dziewcząt warszawskich ♀ (Opracowanie: Z. Niedźwiecka, I. Palczewska, 1999).

(6)

Ryc. 3. Siatka centylowa wysokości ciała chłopców warszawskich ♂ (Opracowanie: Z.

Niedźwiecka, I. Palczewska, 1999).

(7)

Ryc. 4 Siatka centylowa masy ciała chłopców warszawskich ♂ (Opracowanie: Z.

Niedźwiecka, I. Palczewska, 1999).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Do oceny wiedzy użyto ankiety składającej się ze standardowej metryczki (data urodzenia, wzrost, masa ciała) oraz części głównej zawierającej pytania zamknięte jedno-

Energia kinetyczna– jedna z form energii mechanicznej, którą posiadają ciała będące w ruchu.. Energia kinetyczna zależy od masy ciała oraz wartości

Księżyc jest ciałem nie aktywnym wulkanicznie, lecz jego powierzchnia jest nacechowana przez działania wulkaniczne.. Można zauważyć wzniesienia o

– To najlepsze, najtańsze, lekkostrawne, dobrze przyswajalne źródło energii, bo do ich spalania organizm zużywa niewiele tlenu /mogą być metabolizowane również w warunkach.

Wartość wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) jest jednym z czynników, które mogą wpływać na występowanie zaburzeń owulacji u kobiet [18].. Wiele dowodów wskazuje na to,

vv Im więcej składowych zespołu metabolicznego, tym większe ryzyko wystąpienia jawnej lub niejawnej klinicznie przewlekłej choroby nerek cc vv Brzuszny rodzaj otyłości

Rytuał ważenia się przez pacjenta nale- ży zastąpić oglądaniem się w lustrze, ponie- waż dla pacjenta to, jak wygląda, jest dale- ko bardziej motywujące niż obecna masa

• analiza wybranych zachowań zdrowotnych oraz samooceny masy ciała szczecińskich gimnazjalistów.. Family Medicine & Primary Care Review 2015;