SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Ciepło właściwe, ciepło topnienia i ciepło parowania.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 2, 10: uczeń posługuje się pojęciem ciepła właściwego, ciepła topnienia i ciepła parowania,
Informatyka, 6, 1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, od czego zależy ilość ciepła potrzebna do ogrzania ciała,
wie, że topnienie i krzepnięcie substancji krystalicznej odbywa się w stałej temperaturze,
wie, że dla danej substancji krystalicznej ciepło topnienia jest równe ciepłu krzepnięcia,
zna jednostki ciepła topnienia i krzepnięcia,
wie, że podczas parowania ciepło jest pobierane przez ciało, a podczas skraplania oddawana do otoczenia.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
rozumie i wie, co to jest ciepło właściwe,
potrafi zastosować do obliczeń wyrażenie Q =mcΔt,
potrafi wyjaśnić zjawiska cieplne zachodzące podczas zmian stanu skupienia materii, 1
zna i rozumie pojęcia ciepła topnienia i krzepnięcia,
wie, jakie znaczenie dla przyrody ma wyjątkowo duże ciepło topnienia lodu i krzepnięcia wody,
potrafi określić ciepło parowania i skraplania,
zna wyrażenie na obliczanie ciepła parowania,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencj e kluczowe
Przebieg zajęć
środki dydaktyc
zne
Metody nauczan
ia
Formy pracy
Etap
wstępny Fizyka myślenie matematycz ne
i
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Odpytanie uczniów z ciepła, jako formy przekazywania energii np:
1. Omów sposoby zmiany energii wewnętrznej.
2. Omów sposoby przekazywania energii cieplnej między ciałami o różnej temperaturze.
3. Od jakich wielkości zależy ilość wypromieniowanej przez ciało energii cieplnej w jednostce czasu?
Notatki z poprzedni ej lekcji.
Problemo wa:
aktywizuj ąca
Zbioro wa, Jednoli ta
Etap realizacji
Pokaz prezentacji multimedialnej slajdy 1 – 4.
Nauczyciel stawia pytanie, czy 1kg garnka aluminiowego pobiera taką samą ilość ciepła jak 1 kg wody, przy wzroście temperatury o 1 0C?
Nauczyciel rysuje poglądowy wykres zależności T(Q) dla wody i aluminium.
Nauczyciel ukierunkowuje dyskusję opierając się na załączniku 1 do sprecyzowania od jakich wielkości zależy wartość zmiany
Załącznik 1
Podająca, problemo wa:
aktywizuj ąca
2
energii wewnętrznej ciała , dochodząc do zależności Q =mcΔt..
Ostatecznie uczniowie dochodzą do wniosku, że ciepło właściwe jest charakterystyczne dla określonej substancji. Uczniowie proponują doświadczenie dla wyznaczenia ciepła właściwego.
Uczniowie oglądają załącznik 1, slajdy 5 – 7.
Uczniowie opierając się na obejrzanym materiale ustalają zależność zmiany energii wewnętrznej przy topnieniu i krzepnięciu substancji - uczniowie dochodzą do wniosku, że ciało danej substancji topi i krzepnie w tej samej temperaturze. Uczniowie szukają rozwiązania do zadanego przez nauczyciela pytania, jaki wpływ dla przyrody ma duża wartość ciepła właściwego wody i ciepła topnienia lodu?
Problemo wa:
aktywizuj ąca, burza mózgów
Nauczyciel przypomina uczniom różnicę pomiędzy parowaniem i wrzeniem.
Nauczyciel z uczniami oglądają slajdy prezentacji multimedialnej 8 -10 , omawiając zjawisko parowania i skraplania. Uczniowie podają przykłady.
Nauczyciel podkreśla, że ciepło właściwe, ciepło topnienia (krzepnięcia) i ciepło parowania (skraplania) są wielkościami charakterystycznymi dla określonej substancji.
Uczniowie korzystając z załącznika 1, notują konieczne informacje i definicje.
Etap podsum owujący
Na zakończenie lekcji uczniowie rozwiązują Zadanie z arkusza
kalkulacyjnego. Załącznik
2
3