• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Liczba ludności i jej zmiany po II wojnie światowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Liczba ludności i jej zmiany po II wojnie światowej"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Liczba ludności i jej zmiany po II wojnie światowej

1. Cele lekcji

1. Wiadomości

- uczeń zna liczbę ludności Polski, - uczeń zna pojęcie: przyrost naturalny,

- uczeń wie jak obliczyć współczynnik przyrostu naturalnego, zgonów i urodzeń.

2. Umiejętności

- uczeń potrafi wymienić przyczyny strat ludności,

- uczeń potrafi wymienić przyczyny zmian liczby ludności Polski,

- uczeń potrafi wymienić czynniki wzrostu liczby ludności po II wojnie światowej, - uczeń potrafi na podstawie analizy danych prognozować zmiany liczby ludności w

przyszłości.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy: grupowa

Metody: karta pracy – praca z tekstem źródłowym (tekst z podręcznika), praca z mapą

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik „Planeta 3” (str. 62 – 64), Niezbędnik, rocznik statystyczny, Atlas geograficzny

„Polska, kontynenty, świat” str.5 PPWK „Nowa Era” lub Atlas Świata, str. 92 – 93, Wyd.

Rożak; Szkolny słownik pojęć geograficznych J. Flisa, karty pracy.

4. Przebieg lekcji

1. Faza przygotowawcza

- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności),

- nauczyciel zadaje pytania sprawdzające wiadomości z poprzedniej lekcji a następnie wykorzystując wiadomości z lekcji historii dotyczące państwa polskiego nawiązuje do nowego tematu lekcji :

 jak przebiegały granice państwa polskiego na przestrzeni dziejów?

 czy liczba mieszkańców Polski była taka sama?

 jakie czynniki decydowały o zmianach liczby ludności w Polsce?

- nauczyciel dzieli klasę na 3 kilkuosobowe grupy np. przez odliczenie 1 – 3 lub wg innego sposobu.

2. Faza realizacyjna

- nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, wyjaśnia cele lekcji, podaje wymagania edukacyjne i rozdaje karty pracy podając czas na rozwiązanie zadania (15 – 20 minut),

- praca w grupach w oparciu o podręcznik i inne źródła informacji,

- uczniowie wykonują zadania z karty pracy. Nauczyciel kontroluje ich pracę, pomaga i wyjaśnia,

- nauczyciel prosi przedstawicieli grup uczniów o zaprezentowanie rozwiązanej karty pracy,

- nauczyciel ocenia pracę uczniów.

3. Faza podsumowująca

- wykorzystując foliogram „Współczynnik przyrostu naturalnego w Polsce” lub rys.

63 z podręcznika, nauczyciel omawia sposób prawidłowego odczytywania wykresu, prosi uczniów o wskazanie na wykresie okresu wyżu i niżu demograficznego, wskazuje na wykresie obszar przyrostu naturalnego

- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości np.

(2)

 jak ocenisz wartość współczynnika przyrostu naturalnego w Polsce?

 kiedy w Polsce były okresy wzrostu ludności i czym były spowodowane?

 podaj okresy niżu demograficznego w Polsce

 dlaczego w Polsce odnotowuje się spadek tempa wzrostu liczby ludności?

 Lekcję można też podsumować, wykonując ćwiczenie 1 str. 34 w zeszycie ćwiczeń do geografii „Planeta 3”.

5. Bibliografia

1. Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era”

Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”

Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2004.

3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.

Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.

4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Warszawa 1982.

5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006

6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M.

Rożak. Gdańsk –Straszyn 2004.

Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski (str.50–53) Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn 2004.

7. Załączniki

Karta pracy ucznia

Cytaty

Powiązane dokumenty

kraje skandynawskie, idzie powol­ niejszy przyrost ludności do Europy środkowej (Niemcy, Austrja, Szwajcarja), do krajów Europy wschodniej i przeja­ wia się nawet w Rosji, oraz

Tabel 3.6.8A: De gemiddelde puntprijs (in guldens) naar kwaliteitsk1asse en naar verhuisgeneigdheid, voor alleen eengezinshuizen Aantal Beslist Eventueel/ Wil wel,

Cedynia należała do działu linii młodszej margrabiów, a Parchnica, le- żąca na północny zachód od miasta, widocznie położona była już w dziale cho- jeńskim linii

[r]

Secondly, regulations usually cover organizational behavior in a general way, while the business process is often designed from the perspective of a specific organization and thus

➢ W większości krajów wysoko i średnio rozwiniętych (z Europy) średnie roczne tempo współczynnika przyrostu naturalnego w latach 2010-2015 kształtowało się niskim, często

Wprowadzenie do tematu: Proszę obejrzeć następujące filmy na you tubie Instrukcje do pracy własnej: Obejrzeć w domowym zaciszu ... Powołanie Sojuszniczej Rady

Tym czasem two- rżenie struktur wywiadu wojskowego było uzależnione od postępu w pracach orga- nizacyjnych powstającego od podstaw Sztabu Generalnego W P.5 W edług