• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.

Nazwa i nr programu: Matematyka z plusem DKW –4014 – 139/99

Cel ogólny zajęć:

rozwiązywanie zadań związanych z obliczaniem długości okręgu i pola koła.

Cele szczegółowe zajęć:

Uczeń:

 oblicza długość promienia koła,

 oblicza długość średnicy koła,

 definiuje i oblicza pole koła,

 oblicza długość okręgu.

Umiejętności ponadprzedmiotowe:

 Umiejętność efektywnego i skutecznego współdziałanie w grupie.

 Umiejętność skutecznego porozumiewania się.

Metody i techniki pracy:

 Praca w grupach: gra „Prawda – fałsz”.

 Praca samodzielna.

 Dyskusja.

Środki dydaktyczne:

- Papierowa plansza A4, na której znajduje się 5 pól: „KARTY”, „PRAWDA”,

„FAŁSZ”, „BRAK DECYZJI” i „?”.

- Zestaw kart z działaniami (zał. 1).

Przebieg zajęć Faza wstępna:

Czynności organizacyjne. Nauczyciel dzieli klasę na 4–osobowe grupy. Wyjaśnia zasady gry

„Prawda – fałsz”. Rozdaje plansze do gry i karty z zadaniami.

Faza właściwa:

Uczniowie przypominają wzory na pole koła i obwód okręgu. Ta wiedza przyda im się do gry. Przystępują do niej. Po upływie określonego czasu grupy prezentują swoje wyniki.

Wspólnie wyjaśniane są wszelkie wątpliwości, szczególnie przykłady z tych kart, które zostały położone na pola „BRAK DECYZJI” i „?”.

Ewaluacja

Nauczyciel rozdaje karty samooceny. (zał. 2) Uczniowie uzupełniają karty samooceny.

Opis gry „Prawda – fałsz”:

1

(2)

1. Przygotowane karty połóżcie na polu oznaczonym „KARTY” pustą stroną do góry.

2. Każdy z was kolejno wyciąga po jednej karcie i odczytuje głośno umieszczone na nich teksty.

3. Cała grupa musi zdecydować, czy przeczytana odpowiedź, jej zdaniem, jest prawdą czy fałszem i następnie karta wędruje odpowiednio na pole „PRAWDA” lub „FAŁSZ”.

4. Jeżeli w przewidzianym czasie nie dojdziecie do porozumienia, należy odłożyć kartę na pole „BRAK DECYZJI”.

5. Możecie również dojść do wniosku, że posiadacie zbyt mało informacji, aby podjąć decyzję. W tym przypadku karta odkładana jest na pole „MAŁO INFORMACJI” („?”).

2

(3)

ZAŁĄCZNIK 1

1. Promień koła o średnicy 12,4 cm jest równy 6,2 cm.

2. Koło o promieniu 3,5 dm ma średnicę równą 7 dm.

3. Średnica koła o promieniu 4 m jest równa 2 m.

4. Promień koła o średnicy 3 cm jest równy 6 cm.

5. Pole koła o promieniu 4 cm równa się

16

cm.

6. Pole koła, którego promień jest równy

3

cm, wynosi 3  cm

2

. 7. Obwód koła o polu równym

169

wynosi

43

.

8. Pole koła, którego promień jest równy

3

cm, wynosi 9  cm.

9. Pole koła o promieniu 4 jest cztery razy większe od pola o promieniu

4 1

10. Okrąg o promieniu 5,8 cm ma długość 11,6  cm.

11. Obwód koła o polu 0,25  mm

2

wynosi mm.

12. Pole koła o obwodzie 0,12 mm jest równe 0,36 mm.

13. Średnica koła o obwodzie

5 2

wynosi

5 2

.

14. Różnica między długością okręgu o promieniu 15 m a obwodem koła o promieniu 3 m mniejszym jest równa

24

.

15. Koło o polu

12

cm

2

ma większy promień od koła o obwodzie

8

.

ZAŁĄCZNIK 2

Karta samooceny

3

(4)

Imię i nazwisko ucznia... klasa II...

Tematyka: Długość okręgu, pole koła – rozwiązywanie zadań.

Czy potrafię:

Obliczam, ale często popełniam

błędy

Czasami popełniam

błędy

Prawie zawsze wykonuję bezbłędnie Obliczać promień koła, gdy dana jest średnica?

Obliczać promień okręgu, gdy dane jest pole?

Obliczać promień okręgu, gdy dany jest obwód?

Obliczać średnicę koła, gdy dany jest promień?

Obliczać obwód koła, gdy dana jest średnica?

Obliczać obwód koła, gdy dany jest promień?

Obliczać obwód koła, gdy dane jest pole koła?

Obliczać pole koła, gdy dany jest promień?

Obliczać pole koła, gdy dana jest średnica?

Obliczać pole koła, gdy dany jest obwód koła?

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

12. Gdy wykonasz zadanie, zatrzymaj aktywność przytrzymując " " kliknij na górze ekranu w zdjęcie i powinna pojawić się w jego miejsce trasa Twojej aktywności -

Wojciech Sznajder.. Kształtowanie wytrzymałości - wykorzystanie aplikacji ENDOMONDO Kontynuujemy aktywność z aplikacją. Ustalamy, że Wasz bieg lub marszobieg ma mieć długość od

Pole powierzchni bocznej walca jest prostokątem o przekątnej długości d=5, a długość okręgu ograniczającego podstawę walca wynosi 6. Oblicz pole powierzchni całkowitej

Następnie proponuje uczniom wspólne prześledzenie dalszej części pokazu, w której porównywany jest wynik, jaki otrzymamy obliczając pole koła o promieniu 10 cm z wynikiem,

Nauczyciel informuje, że wzór na obliczanie pola wycinka koła znajdziemy w podobny sposób, w jaki znaleźliśmy wzór na długość łuku i uruchamia pokaz programu PowerPoint XP „Pole

Osoby, które się jeszcze nie logowały na platformie, proszę o kontakt przez komunikator na dzienniku w celu podania linku do logowania. Rozwiązania zadań, wszelkie pytania

Oblicz pole koła oraz długość okręgu o promieniu r na sferze jednostkowej (tzn. pole czaszy kulistej wyciętej przez stożek o kącie rozwarcia 2r oraz długość okręgu będącego

 Zainteresowanie uczniów regionem, /i jego historią/ w którym żyją.  Analiza dokumentów, planu miasta. Nauczyciel podaje temat i przedstawia krótko historię Żydów