• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Juliusz Słowacki – ze stron podręcznika na strony internetowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Juliusz Słowacki – ze stron podręcznika na strony internetowe"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w pracowni informatycznej klasa: VI

Temat: Juliusz Słowacki – ze stron podręcznika na strony internetowe

1. Cele lekcji:

a) Wiadomości Uczeń:

 podaje podstawowe informacje z życia Juliusza Słowackiego,

 wymienia ważniejsze utwory poety (dramaty: „Balladyna”, „Kordian”, wiersze: „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, „Testament mój”)

 zna miejsce spoczynku prochów Juliusza Słowackiego.

 wie, gdzie szukać informacji na temat poety w internecie.

b) Umiejętności Uczeń:

 potrafi odczytać informacje na osi czasu,

 potrafi czytać ze zrozumieniem,

 doskonali umiejętności:

- korzystania z internetu,

- wyszukiwania konkretnych informacji na stronach internetowych, - kopiowania dokumentów do programu Word,

- formatowania skopiowanego dokumentu,

- posługiwania się różnymi programami szczególnie związanymi z edycją tekstu,

- redagowania tekstu na bazie materiałów internetowych, - wyselekcjonowanie z tekstu najważniejszych informacji;

 rozwija indywidualne zainteresowania;

 uświadamia sobie, że internet może być doskonałym źródłem informacji, pomocnych w nauce,

 potrafi prawidłowo uruchomić i zamknąć program i system,

 rozumie tekst instrukcji,

 stosuje zasady komunikacji z komputerem,

 poprawnie zapisuje na dyskietkę.

2. Metoda i forma pracy

pogadanka wprowadzająca, praca indywidualna z komputerem.

3. Środki dydaktyczne

komputery, podręczniki, internet.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza 1. Sprawy organizacyjne.

2. Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji.

3. Przypomnienie wiadomości potrzebnych do lekcji – uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

(2)

 w jaki sposób uruchamia się internet?

 w jaki sposób będziemy poszukiwać potrzebnych informacji?

4. Pogadanka wyjaśniająca:

 Nawiązanie do tematu lekcji.

 Jakie informacje o Juliuszu Słowackim zapamiętałeś z poprzedniej lekcji?

b) Faza realizacyjna

1. Uczniowie dzielą się na niewielkie grupy, każda grupa wybiera swojego przedstawiciela.

Korzystając z instrukcji grupy przystępują kolejno do ćwiczeń na komputerze. Każda grupa dostaje inne zadanie – wyszukanie informacji na konkretny temat związany z życiem i twórczością Juliusza Słowackiego.

 Wyszukaj w Internecie potrzebne informacje.

 Skopiuj do programu Word.

 Sporządź notatkę.

 Zapisz na dyskietce.

Tematy:

Grupa I: Słowacki i jego epoka;

Grupa II: Najważniejsze wydarzenia w życiu Słowackiego;

Grupa III: Wielkie dzieła Słowackiego;

Grupa IV: Adaptacje dramatów Słowackiego;

Grupa V: „Balladyna” na deskach teatrów.

c) Faza podsumowująca

1. Prezentacje grup. Lider każdej grupy prezentuje wykonane zadanie. W zależności od tematyki zadania, może przeczytać fragment wiersza lub (z kolegami z grupy) przedstawić fragment dramatu.

2. Ocena pracy uczniów.

3. Ewaluacja:

Zaznacz krzyżykiem pod wybranym rysunkiem swoje ustosunkowanie do zajęć.

5. Bibliografia

Hanna Dobrowolska, „Jutro pójdę w świat”, WSiP, Warszawa 2005.

„Sławni Polacy. Pisarze i poeci”, Podsiedlik Ranowski i Spółka, Poznań 1998.

(3)

6. Uwagi

a) dzięki zajęciom w pracowni informatycznej, udało mi się zaktywizować nawet najsłabszych uczniów,

b) podziału na grupy należy dokonać w taki sposób, aby również słabi uczniowie mieli szansę wykazania się swoimi umiejętnościami,

c) lekcja w pracowni informatycznej może być jednym z elementów obchodów Dni Patrona Szkoły lub przygotowaniem do konkursu literackiego,

d) efekty pracy uczniów można wykorzystać na gazetce szkolnej, będzie to dodatkowa motywacja do pracy.

Cytaty

Powiązane dokumenty

(uczniowie grupy realizujący poziom

Procesor, CPU (Central Processing Unit) to najważniejsza jednostka każdego komputera, będąca najczęściej pojedynczym mikroprocesorem, połączonym z płytą główną

- każdy twórca ma prawo do autorstwa (może oznaczyć utwór swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem czy udostępnić utwór anonimowo),.. - twórca ma prawo podjęcia decyzji,

Praktycznym przyk³adem po³¹czenia no- woczesnego oœwietlenia oraz diagnostyki jest, opatentowana przez firmê Philips, koncepcja Ambient Experience – stosowa- na m.in..

Dla każdego zadania pamiętamy jego opis, datę przydziału (traktowaną jako datę rozpoczęcia realizacji zadania) oraz datę zakończenia realizacji3. Daty te są jednakowe dla

Wbudowane konta, czyli konto Administratora i Gościa, tworzą się automatycznie podczas instalacji systemu.. Nie można ich usunąć, chociaż konto Gościa można

Choć coraz mniej osób decyduje się dzisiaj na jego usługi, zawód dostosowuje się coraz bardziej do współczesności, zdun zajmuje się więc na przykład stawianiem w

Na tej lekcji spróbujemy popracować tak, jak to robią dziennikarze. Uczniowie dzielą się na trzy grupy. Każda grupa ma inne zadanie. Zadania zawarte są w karcie pracy ucznia.