• Nie Znaleziono Wyników

Piramida żywienia, zasady zdrowego żywienia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Piramida żywienia, zasady zdrowego żywienia"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Piramida żywienia, zasady zdrowego żywienia

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna

II.4.b Uczeń wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczna

Adresat

Uczniowie klasy III

Czas trwania

45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, co to jest piramida żywienia

 zna, poszczególne elementy piramidy żywienia

 wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie i aktywność fizyczna

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 układa piramidę żywienia z pojedynczych elementów

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość potrzeby dbania o zdrowie

 ceni współpracę w grupie podczas wykonywania zadań

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, metody aktywizujące: metoda uczenia się w małych grupach

Formy i miejsce zajęć

(2)

Formy: frontalna, strumieniowa (tor przeszkód), grupowa Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna i sala lekcyjna

Przybory i przyrządy

4 ławki gimnastyczne, 20 stojaków (pachołków), 8 płotków lekkoatletycznych,12 obręczy gimnastycznych, 24 woreczki, 16 ponumerowanych stojaków „talerzy”, kartki z literami tworzącymi napis: piramida żywienia, tablica interaktywna.

Zasoby multimedialne

1. animacja: „Uzupełnianie piramidy zdrowego żywienia”.

2. prezentacja – „Zasady zdrowego odżywiania”.

Materiały pomocnicze

 „Piramida żywienia”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi

organizacyjno – metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjne :

 Przygotowanie sprzętu, zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

2. Rozgrzewka

 Bieg po sali gimnastycznej, reagowanie na znaki nauczyciela np. na gwizdek i podniesioną do góry dłoń przyjęcie postawy skorygowanej, na gwizdek i ruch ręką z góry w dół, wykonanie siadu skrzyżnego, na gwizdek i rozłożone ramiona w bok, wykonanie zbiórki w szeregu.

 Marsz dookoła sali gimnastycznej, na sygnał zmiana kierunku marszu.

 Uczniowie ustawiają się w szeregu na linii startu, która znajduje się na linii końcowej sali.

Na sygnał nauczyciela kolejni uczniowie biegną do stojaczków od nr 1 do nr 16, zaglądają do otworu,

odczytują cicho literę i starają się połączyć litery w słowa.

Po przebiegnięciu całej trasy uczniowie kolejno przekazują

Ustawienie w szeregu.

Ustawienie w rozsypce.

Nauczyciel rozkłada w rozsypce stojaczki

(3)

nauczycielowi hasło. Na koniec jedna osoba wymawia hasło na głos, reszta powtarza je chórem. Nauczyciel objaśnia, że jest to temat dzisiejszej lekcji.

 Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: Czy wiedzą, co to jest piramida żywienia? Jeśli dzieci nie wiedzą, nauczyciel krótko wyjaśnia, po co została stworzona i co zawiera.

 Nauczyciel zadaje kolejne pytanie: Co trzeba robić, oprócz prawidłowego odżywiania, aby być zdrowym człowiekiem.

Podkreśla szczególnie wypowiedzi dotyczące aktywności ruchowej człowieka.

„talerzyki”

z otworem na środku,

ponumerowane od 1 do 16. Od spodu stojaków umieszczone są litery tworzące hasło: PIRAMIDA ŻYWIENIA.

Ustawienie:

szereg na linii końcowej sali gimnastycznej.

Część główna 25 – 30 minut

1. Tor przeszkód

 Bieg slalomem między 5. stojakami,

 przeskoki bieżne nad 3. woreczkami,

 przeskoki bieżne nad 3. niskimi płotkami,

 rzut 3. woreczkami do obręczy,

 przejście pod 2. płotkami,

 przejście po ławce gimnastycznej,

 powrót biegiem na miejsce startu.

Podział uczniów na cztery zespoły przez odliczanie.

Ustawienie toru przeszkód z udziałem uczniów.

Powtórzenie zadania 3 razy.

Odniesienie sprzętu

i przyborów na miejsce.

2. Piramida żywienia

Zadaniem zespołów będzie umieszczenie na odpowiednich „piętrach” piramidy pokarmów

rozmieszczonych dookoła piramidy. Każdy zespół ma w jednej kolejce jeden ruch, tzn. wytypowana osoba z zespołu przesuwa jeden rodzaj pożywienia na odpowiednie jej zdaniem miejsce w piramidzie.

W przypadku pomyłki nie ma możliwości wykonania drugiego ruchu. Przed przystąpieniem do gry, zespoły ustalają kolejność rzucając kostką do gry – zespół, który wyrzuci najmniejszą liczbę oczek rozpoczyna.

Członkowie zespołów mogą wspólnie decydować, jaki

Pomoce: plansza

„Piramida zdrowego żywienia”.

Nauczyciel dzieli uczniów na cztery zespoły.

Daje im pustą piramidę zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży

(4)

ruch ma wykonać osoba wytypowana w danej kolejce do wykonania zadania. Gra toczy się do ostatniego możliwego ruchu. Za każdą prawidłową odpowiedź zespół otrzymuje jeden punkt. Wygrywa zespół, który uzbiera najwięcej punktów.

szkolnej.

Na zakończenie nauczyciel gratuluje zwycięzcom, a w

podsumowaniu wyświetla prezentację Część

końcowa 5 – 10 minut

1. Ćwiczenie uspokajające Powrót na salę gimnastyczną.

Na sygnał uczniowie, w dowolnych zespołach, budują ze swoich ciał figurę trójkąta.

2. Czynności organizacyjne

Zbiórka. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.

W

podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.

Informacje dla nauczyciela do prezentacji:

 Piramida zdrowia przedstawia graficzny obraz, połączonych w grupy wartościowych produktów spożywczych, które wchodzą w skład codziennych racji pokarmowych.

Zaleca również aktywność fizyczną, która wspomaga procesy przemiany materii i pozwala utrzymać właściwy bilans energetyczny.

Podstawą piramidy są produkty zbożowe. Ich głównym składnikiem są węglowodany złożone. Zalecane jest spożywanie produktów przygotowanych z mąk razowych, które zawierają dużą zawartość błonnika, elementów mineralnych i witaminy B. Należy je spożywać 4-5 razy dziennie.

 Drugim ważnym składnikiem naszej diety pokarmowej są warzywa i owoce. Są one źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. Warzywa i owoce należy spożywać 3-5 razy dziennie. W codziennej diecie powinno się znaleźć więcej warzyw niż owoców.

 Następną ważną grupą jest mleko i przetwory mleczne. Zawierają one dużo wapnia, białka i witaminy B2. Produkty mleczne należy spożywać 3-4 razy dziennie.

 Nieco wyżej na piramidzie znajduje się grupa produktów takich jak mięso, ryby i nasiona strączkowe. Zawierają one bardzo dużo białka. Najcenniejsze dla naszego zdrowia jest spożywanie ryb, nasion strączkowych i mięsa drobiowego. Należy je jeść 1-2 razy dziennie.

(5)

 Na samej górze piramidy znajdują się tłuszcze. Należy ograniczyć ich spożywanie, wybierając najcenniejsze z nich dla naszego zdrowia, a więc zamiast tłuszczy zwierzęcych – oleje, które zawierają niezbędne dla nas kwasy nienatłuszczone, potrzebne do utrzymania równowagi biologicznej w naszym organizmie.

 Bardzo ważne jest również spożywanie wody, gdyż zapewnia ona prawidłowy

transport składników odżywczych i reguluje temperaturę ciała. Należy wypijać około 1,5 l. dziennie.

 Aby być zdrowym, należy spożywać produkty spożywcze zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), pamiętając o ich wartościach energetycznych.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jako PRACĘ DOMOWĄ , bardzo proszę zrobić ćwiczenia znajdujące się w karcie pracy (PRESENT SIMPLE-ĆWICZENIA).. PRACĘ DOMOWĄ proszę przesłać na maila do PIĄTKU, 22.05.2020

Ludzie często zobowiązują się do czegoś, często też nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i uważają, że nic takiego się nie stało.. Spróbujcie

Wartość warzyw jako źródła energii jest bardzo mała, szczególnie korzystne jest więc ich spożywanie w leczeniu lub..

Piramida w swojej podstawie zawiera aktywności oraz żywność, która jest podstawą zdrowego stylu życia i warto zwiększać ich udział na swoim talerzu.. Czym wyższy

Normy żywienia człowieka są to standardowe ilości energii oraz składników odżywczych, które wedle aktualnego stanu wiedzy uznaje się za wy- starczające dla zaspokojenia

Najczęściej powtarza się zarzut, że to nie jest ko- szyk świadczeń gwarantowanych, lecz katalog procedur finansowanych przez NFZ.. Do pewnego stopnia zgadzam się z tą opinią, bo

Wybierając produkty zbożowe, warto zwracać uwagę na ich skład – ciemne pieczywo nie zawsze jest pieczywem razowym, a część tych produktów (np. płatki śniadaniowe)

Dbałość o zdrowy styl odżywiania jest ważna dla prawidłowego rozwijania się oraz utrzymywania.. dobrego