Scenariusz lekcji – „Drzewka”
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Lekcja ma na celu utrwalenie klasycznej definicji oraz podstawowych własności prawdopodobieństwa.
b. Umiejętności
Uczniowie poznają metodę „drzew”, służącą do rozwiązywania zadań, w których mowa o serii prób. Praca uczniów opiera się na postawie badawczej, uczestnicy zajęć
nabywają i rozwijają umiejętność analizowania, porównywania kilku metod.
2. Metoda i forma pracy
Lekcja będzie się dzielić na kilka etapów: praca indywidualna, pogadanka, wykonywanie obliczeń metodą drzew.
3. Środki dydaktyczne
- Zestaw szkolny do prezentacji rachunku prawdopodobieństwa..
- Kule białe i czarne oraz pudełka, w których będzie się umieszczać kule.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Czynności organizacyjne (sprawdzenie pracy domowej, nawiązanie do tematu, przypomnienie podstawowych wiadomości z poprzednich lekcji).
b. Faza realizacyjna
Wyjaśnienie zapisu drzew do obliczania prawdopodobieństwa..
c. Faza podsumowująca Utrwalenie wiadomości..
5. Bibliografia
Matematyka dla klasy III liceum i technikum wyd. Sens..
Podręcznik „Matematyka 3” wyd. OPERON..
6. Załączniki
Zaleca się wykorzystanie załączonych do scenariusza zadań. Zadania te uczniowie mogą rozwiązywać zarówno na lekcji, jak i w domu.
7. Czas trwania lekcji
45 minut.
8. Uwagi
W klasie trzeciej lekcja ta ma numer 5. W przypadku trudniejszych zadań bezpośrednie zastosowanie klasycznej definicji prawdopodobieństwa bywa kłopotliwe, do bardzo ważnych narzędzi uzupełniających należy metoda drzew. Stosuje się ją tam, gdzie mowa o
doświadczeniach składających się z serii prób, takich jak serie rzutów kostka, losowania itp.
Bardzo dobrze sprawdza się ona, jeśli uczeń zna klasyczną definicję prawdopodobieństwa oraz podstawowe własności prawdopodobieństwa.