• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Co zrobić, żeby polubić siebie?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Co zrobić, żeby polubić siebie?Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski, wiedza o społeczeństwie lub zajęcia z wychowawcą

Temat: Co zrobić, żeby polubić siebie?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Buduje pozytywny obraz własnej osoby i ciała – treści rozszerzone,

2) Identyfikuje swoje mocne strony, planuje sposoby ich rozwoju oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi należy pracować – wychowanie fizyczne: edukacja zdrowotna (7.3),

3) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),

4) Porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie – język polski (I.1.3), 5) Uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub

polemizuje z nimi – język polski (III.1.5),

6) Współpracuje z innymi – planuje, dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich – wiedza o społeczeństwie (III),

7) Stosuje podstawowe sposoby podejmowania wspólnych decyzji – wiedza o społeczeństwie (1.2).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozwija samoświadomość własnej osoby,

● Akceptuje swoje niedoskonałości,

● Buduje pozytywny obraz własnej osoby i swojego ciała,

● Wie, czym jest akronim, i potrafi go utworzyć,

● Wypowiada się na temat obejrzanego filmu i potrafi odpowiednio uzasadnić swoje sądy,

● Bierze udział w dyskusji,

● Formułuje wnioski,

● Redaguje teksty,

● Współpracuje w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi dostrzec i nazwać swoje dobre strony, talenty, predyspozycje, umiejętności, wartości, którymi się kieruje, a także zalety swojej fizyczności,

● Formułuje wnioski,

● Świadomie kształtuje swoje wypowiedzi – ustne i pisemne,

● Współpracuje w grupie.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: film Ja w lustrze – rozmowa z Janem Melą, karty pracy (Spotkanie z bohaterem oraz Moja tarcza),

● Nagranie/teledysk piosenki pt. Nieidealna zespołu Arka Noego, 1

(2)

● Wydruki tekstu utworu pt. Nieidealna,

● Małe karteczki,

● Komputer z głośnikami/projektor multimedialny/tablica interaktywna.

Metody nauczania:

● Podająca: rozmowa,

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja, zabawa Akronim,

● Eksponujące: film, teledysk/nagranie piosenki,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita klasę, rozdaje tekst piosenki pt. Nieidealna1 zespołu Arka Noego i zaprasza do jej wysłuchania (lub obejrzenia teledysku). Następnie prosi uczniów o wyrażenie swoich opinii dotyczących utworu i określenie jego tematu. Młodzież nie powinna mieć z tym kłopotu – tekst piosenki nie jest trudny do interpretacji. Prowadzący zajęcia komentuje jej przesłanie: nikt nie musi być idealny, każdy ma wiele pozytywnych cech, które budują naszą osobowość. Trzeba tylko nauczyć się je zauważać u siebie. Warto także nauczyć się akceptować swoje niedoskonałości.

2. Nauczyciel zachęca uczniów do zabawy Akronim. Każda osoba na małej karteczce pisze pionowo swoje imię – w takiej formie, jaką najbardziej lubi (np. Małgorzata, Małgosia, Gosia lub Gośka). Do każdej litery imienia dopisuje jakąś swoją pozytywną cechę.

Przykład:

G – gościnna O – otwarta S – serdeczna

I – interesuję się teatrem A – amatorsko piszę wiersze

Uczniowie odczytują zawartość swoich karteczek. Nauczyciel w rozmowie podsumowującej ćwiczenie zadaje pytania:

● Czy łatwo było określić swoje pozytywne cechy?

● Czy łatwo było odczytać je z karteczki przed całą klasą?

● Co mogło utrudniać, a co ułatwiać mówienie o sobie dobrze?

3. Nauczyciel dzieli uczniów na 3- lub 4-osobowe zespoły, a następnie zaprasza do uważnego obejrzenia materiału filmowego Ja w lustrze – wywiadu z Janem Melą o akceptacji własnego ciała po wypadku. Należy zwrócić uwagę na możliwie różnorodny skład grup, tak żeby obok uczniów uzdolnionych lingwistycznie i umiejących logicznie wnioskować znalazły się osoby gorzej radzące sobie językowo czy też by uczniowie odznaczający się zdolnościami społecznymi współpracowali z osobami mającymi deficyty w tym zakresie.

Podczas projekcji materiału filmowego uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się należy włączyć napisy, aby ułatwić zrozumienie filmu.

1 Piosenka pochodzi z płyty Petarda, która ukazała się 7.10.2014. Teledysk do piosenki można obejrzeć na stronie http://arkanoego.pl/index.php/plyty (dostęp z dnia 9.12.2014).

2

(3)

4. Po projekcji materiału filmowego uczniowie wypełniają karty pracy Spotkanie z bohaterem – odpowiadają na następujące pytania:

● Co na temat niepełnosprawności sądził Jan Mela przed wypadkiem, a co sądzi dzisiaj?

● Co pomogło Janowi Meli w akceptacji siebie po wypadku?

● Które z rad dotyczących akceptacji swojego wyglądu udzielonych przez Jana Melę uważacie za najcenniejsze?

Ostatecznie sformułowane odpowiedzi powinny być poprzedzone dyskusją w grupie.

Po upływie czasu przeznaczonego na zadanie każda z grup prezentuje swoją pracę na forum klasy. Nauczyciel zachęca do wypowiedzi wszystkich członków każdego zespołu.

5. Prowadzący zajęcia rozdaje karty pracy Moja tarcza. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie czterech pól na rysunku tarczy – udzielenie odpowiedzi na pytania: „Do czego dążę?”, „Kim chcę zostać?” oraz wypisanie zalet, talentów i dziedzin, w których wcześniej wymienione szczególne walory owocują skutecznymi działaniami.

Uczniowie pracują samodzielnie, a następnie w grupach – tych samych co poprzednio – przedstawiają swoje tarcze. Komentują i porównują ich zawartość, sprawdzają, czy w zespole są osoby, których odpowiedzi się pokrywają. Nauczyciel czuwa, aby omawianie prac odbywało się w przyjaznej, życzliwej atmosferze.

6. Podsumowanie zajęć.

Uczniowie kolejno oceniają zajęcia i swoją aktywność – określają, jak się czuli w czasie zajęć, czy były dla nich ciekawe, czego nauczyli się o sobie i kolegach z klasy, co w sobie przełamali itp. Jeżeli wystarczy czasu, można jeszcze raz odtworzyć piosenkę Nieidealna, zachęcając młodzież do wspólnego śpiewania. Nauczyciel dziękuje uczniom za zaangażowanie podczas zajęć.

Uwagi:

Tekst piosenki Nieidealna do wydrukowania:

Arka Noego, Nieidealna (słowa i muzyka: Robert Friedrich) Jeden mówi: „mam za krótkie nogi”,

Drugi mówi: „mam za duży nos”, Jeden ma na głowie same loki, Płacze ciągle, że chce prosty włos.

ref. Taka, jaka jesteś,

jesteś fajna, nie musisz być idealna.

Moje lustro chyba mnie nie lubi.

Płaczę ciągle, mam już tego dość.

Jeden mówi: „mam za duże uszy”, Drugi mówi: „mam za gruby brzuch”, Jeden znowu jest jak patyk chudy, Nic nie tyje, chociaż je za dwóch.

ref. Taka, jaka jesteś,

jesteś fajna, nie musisz być idealna.

Moje lustro chyba mnie nie lubi.

3

(4)

Płaczę ciągle, mam już tego dość.

Jeden mówi, że za mało mówi, Drugi za to gada wciąż.

Moje lustro chyba mnie nie lubi.

Płaczę ciągle, mam już tego dość.

ref. Taka, jaka jesteś,

jesteś fajna, nie musisz być idealna.

Moje lustro chyba mnie nie lubi.

Płaczę ciągle, mam już tego dość.

Taki, jaki jesteś,

jesteś fajny, nie musisz być idealny.

Taka, jaka jesteś,

jesteś fajna, nie musisz być idealna.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Poza tym jeszcze taka anegdotka –nie wiem, czy jest to do końca prawdziwe, czy sam sobie kiedyś tego nie wymyśliłem –o ile pamiętam, to chowałem się przed mamą raz, właśnie w

LNXOWXU]H&\JDQyZ]DZDUáZQLHMEORNWHPDW\F]Q\RGQRV]ąF\VLĊGRWUD- JLF]QHMZRMHQQHMKLVWRULLWHMVSRáHF]QRĞFL1DZ\VWDZLHCyganie w kulturze polskiej PRĪQD

Na podstawie badania przedmiotowego błony śluzo- wej jamy ustnej stwierdzono wyczuwalne palpacyjnie zmiany o charakterze przerostu włóknistego w obrębie błony śluzowej wargi górnej

Następnie prowadzący kieruje uwagę uczniów na pogrupowane na tablicy kartki z określeniami uczuć i pyta, czy któreś z nich mogłyby odnosić się do sytuacji

Osobom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z treścią

Szukając rozwiązania problemów, uczniowie powinni wziąć pod uwagę: po pierwsze wiedzę zdobytą w poprzednim ćwiczeniu, po drugie narzędzia, jakie oferuje schemat

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Sprawdzenie zapisu notatki w zeszycie będzie losowe (w dniu lekcji biologii losowo wybrany uczeń będzie musiał wysłać zdjęcie