• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji Polskie zabytki muzyczne – Bogurodzica

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji Polskie zabytki muzyczne – Bogurodzica"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji

Polskie zabytki muzyczne – Bogurodzica

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

1. Zapoznanie uczniów z problematyką i tematyka pieśni rycerskich.

2. Wyjaśnienie pojęć takich jak: hymn, pieśń, pieśń rycerska, pieśń religijna.

3. Historia i znaczenie hymnu Bogurodzica.

4. Zastosowanie hymnu w ujęciu historycznym.

5. Wyjaśnienie zastosowania hymnu Bogurodzica w filmie Krzyżacy.

6. Określenie roli hymnu Bogurodzica w XV wieku i w naszej kulturze.

7. Odczytanie zapisu nutowego Bogurodzicy. Wspólne zaśpiewanie.

b) Umiejętności Uczeń potrafi:

1. wyjaśnić i opisać tematykę pieśni rycerskich

2. wyjaśnić pojęcia takie jak: hymn, pieśń, pieśń rycerska, pieśń religijna.

3. opisać historię i znaczenie hymnu Bogurodzica

4. wyjaśnić znaczenie zastosowania hymnu Bogurodzica w filmie Krzyżacy 5. określić rolę hymnu w XV wieku i w naszej kulturze.

6. odtworzyć, zaśpiewać hymn Bogurodzica

2. Metoda i forma pracy

Metoda podająca – pogadanka, opis, percepcja muzyczna.

3. Środki dydaktyczne

1. Podręcznik: Wacław Panek: Świat Muzyki 2. Stanowisko do odtwarzania filmu

3. Film Krzyżacy – scena w której rycerstwo śpiewa Bogurodzicę.

4. Stanowisko do odtwarzania muzyki 5. Nagranie hymnu Bogurodzica

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Powitanie, czynności organizacyjno – porządkowe.

2. Sprawdzenie zadania domowego.

3. Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji 4. Podanie tematu lekcji

( 7 min.)

(2)

b) Faza realizacyjna

1. Nawiązanie do tematu lekcji, pogadanka na temat pieśni rycerskich. Omówienie tematyki i roli jaką spełniała pieśń w społeczeństwie. Wskazanie na zabytek muzyczny, pierwszy hymn w języku polskim – Bogurodzicę.

2. Wysłuchanie Bogurodzicy.

3. Opis historii powstania i dziejów Bogurodzicy. Zwrócenie uwagi na rękopisy tekstu oraz notatki dotyczące daty powstania i symboliki utworu.

4. Obejrzenie sceny śpiewu Bogurodzicy przez rycerstwo w filmie Krzyżacy. Wskazanie (metodą pogadanki) roli i funkcji hymnu w XV wieku oraz określenie roli Bogurodzicy w naszej kulturze.

5. Tworzenie wspólnie definicji na zasadzie pogadanki takich pojęć jak: hymn, pieśń, pieśń rycerska, pieśń religijna.

6. Zapisanie definicji wyżej wymienionych pojęć.

 Notatka:

Hymn – uroczysta pieśń narodowa, religijna lub organizacyjna, symbolizująca określoną ideę.

Pieśń – utwór wokalny pisany do tekstu poetyckiego (rzadko prozatorskiego), najpowszechniejsza forma w całej historii muzyki.

Pieśń rycerska – tematyka związana z polem walki, dworem i kobietami. Śpiewana przez mężczyzn – rycerzy.

Pieśń religijna – śpiewana podczas uroczystości religijnych.

7. Zapoznanie uczniów z tekstem hymnu Bogurodzica poprzez wspólne odczytanie tekstu z podręcznika.

8. Próba wspólnego zaśpiewania Bogurodzicy wraz z odtwarzaną płytą metodą murmuranda.

( 30 min.)

c) Faza podsumowująca 1. Zapisanie notatki do zeszytu.

 Notatka:

Bogurodzica jest pierwszą pieśnią hymniczną w języku polskim. Jest najstarszą pieśnią bojową rycerstwa polskiego, a jednocześnie pieśnią religijną. Bogurodzica stała się symbolem łączności religijno – patriotycznym w pieśniarstwie polskim.

Powstanie utworu datuje się na wiek XIV. Na początku XV wieku pełnił już rolę pobudki rycerskiej śpiewanej przed bitwami oraz hymnu rycerskiego. Pieśń ta wzbudzała poczucie jedności i tożsamości wśród rycerstwa.

Długosz w swoich Kronikach pisał, że hymn ten w 1431 roku towarzyszył także chłopom kujawskim w zwycięskiej bitwie z Krzyżakami. Przez cały XV wiek Bogurodzica była hymnem dynastii Jagiellonów.

2. Zapisanie do zeszytu zadanie domowe.

( 8 min.)

(3)

5. Bibliografia

Wacław Panek: Świat Muzyki Ulrich Michel: Atlas Muzyki tom I

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Powtórzenie zagadnień związanych z tematem formie otwartych pytań.

b)Zadanie domowe

Jaką rolę spełnia Bogurodzica w naszej kulturze? Wyjaśnij.

(4)

………..

Imię i nazwisko

KARTA PRACY UCZNIA

1. Wyjaśnij pojęcia.

Hymn………

………

………

Pieśń………

………

………..

2. Wyjaśnij różnicę między pieśnią rycerską a pieśnią religijną.

...

...

...

3. Uzupełnij zdania.

Powstanie Bogurodzicy datuje się na wiek…………. Bogurodzica jest najstarsza pieśnią bojową rycerstwa polskiego a zarazem pieśnią……….………. Pieśń rycerska może podejmować tematykę związaną na przykład z……… .i ……….

4. Jaką rolę spełniała Bogurodzica XIV i XV wieku?

………

………

………

……….

………..

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bogurodzica jest najstarsza pieśnią bojową rycerstwa polskiego, a zarazem pieśnią ……….……….. Pieśń rycerska może podejmować tematykę związaną

We believe that the information obtained by social sensing can overcome weaknesses of traditional landscape perception research methods used to input metropolitan

Potrzeba prawnego uregulowania dzierŜawy rolnej w Polsce (na pod- stawie doświadczeń krajów Unii Europejskiej) .... 63 D AMIAN P UŚLECKI (Uniwersytet

Można z niego wywnioskować nie tylko poddanie De- bory jako służebnicy wobec swego Pana (to pan wydaje rozkazy swe- mu słudze), ale także zażyłą relację i głęboką więź Boga

Motyw Bogurodzicy Matki podkreśla z kolei hymn maryjny w anaforze, którym jest irmos drugiego kanonu jutrzni Bożego

Pomódl się modlitwą, którą ułożył święty Maksymilian i pieśnią "Niepokalana":.. https://youtu.be/zjhS8ZFhovY Z

Wszystkie wywody odnoszące się do królowej Jadwigi tworzą jednak tylko pośrednie przesłanki historyczne, zatem hipotetyczne jedynie, choć zakreślające pewne ramy,

Przedstawienie „Z pieśnią do kraju”, z którym Teatr I Armii Wojaka Polskiego wmaszerował do Lublina, było jakby przedstawieniem modelowym, obliczonym na gusta