1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Tytuł pakietu: Przydatne aplikacje
Temat: Jak wyglądam od środka? Poznaję swoje ciało
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:
1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych.
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
2) selekcjonuje, porządkuje i gromadzi znalezione informacje;
4) opisuje cechy rożnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:
2) korzysta z zasobów (słowników, encyklopedii, sieci Internet) i programów multimedialnych (w tym programów edukacyjnych) z różnych przedmiotów i dziedzin wiedzy.
Język obcy nowożytny (angielski):
11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Przyroda:
8. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:
1) podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych układów:
a) układ kostny – elementy układu: czaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, kończyny górne, kończyny dolne,
b) układ oddechowy – jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, płuca,
c) układ pokarmowy – jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica, d) układ krwionośny – serce, naczynia krwionośne: żyły i tętnice,
e) układ rozrodczy żeński – jajniki, jajowody, macica, pochwa i układ rozrodczy męski – jądra, nasieniowody, prącie.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Korzysta z aplikacji dostępnych przez Internet
● Zna układy narządów budujących organizm człowieka
2
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi z wyszukanych informacji wybrać te najwartościowsze
● Planuje pracę własną
● Aktywnie uczestniczy w zajęciach
● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia
● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki
● Potrafi korzystać z aplikacji Zygote Body w celu poznawania budowy organizmu ludzkiego
● Potrafi w praktyce korzystać z translatora
● Potrafi zmieniać ustawienia translatora
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
● Kompetencje informatyczne
● Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu
● Prezentacja multimedialna: „Lista zadań – Zygote Body” (załącznik do scenariusza)
Metody nauczania:
● Podające: pogadanka, pokaz
● Programowane: z użyciem komputera
● Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
● Jednolita
● Zróżnicowana
● Zbiorowa
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, które poświęcone będą korzystaniu z narzędzi edukacyjnych dostępnych w Internecie. Przedstawia aplikację internetową Zygote Body (http://zygotebody.com), dzięki której można oglądać różne układy i narządy ludzkiego ciała.
Ponieważ dostępna jest ona jedynie w języku angielskim, a część informacji podana jest po łacinie, uczniowie będą korzystali z funkcji tłumacza dostępnej online w wyszukiwarce Google.
3 Etap realizacji
Krótkie przypomnienie wiadomości dotyczących budowy ludzkiego ciała – uczniowie wymieniają znane sobie układy (krwionośny, kostny, mięśniowy itp.), a następnie wchodzą na stronę http://zygotebody.com.
Metodą prób i błędów starają się obsłużyć tę aplikację. Nauczyciel sprawdza, jak sobie radzą, zadaje pytania kontrolne i prezentuje funkcje, z którymi uczniowie mają problem.
Pokazuje po kolei:
● przybliżanie i oddalanie obrazu – używamy kółka na myszy lub przycisków ze znakami
„-” i „+” z lewej strony okna;
● obracanie postaci – używamy lewego przycisku myszy (przytrzymujemy go) lub przycisków z oznaczeniem kierunków (w lewym górnym rogu okna);
● powrót do podstawowego widoku – przycisk przedstawiający domek, znajdujący się w środku pomiędzy przyciskami do obracania;
● korzystając z suwaków znajdujących się na rysunkach różnych układów, można ustawiać poziom przezroczystości danego układu.
Ponieważ aplikacja Zygote Body jest niedostępna w języku polskim, uczniowie przy wykonywaniu zadań będą korzystać z translatora Google (http://translate.google.pl/).
Uczniowie wchodzą na stronę translatora i wykonują następujące ustawienia:
● w przypadku tłumaczenia z polskiego na angielski – w oknie z lewej strony ustawiają język polski; w oknie z prawej strony – język angielski;
● aby ustawić tłumaczenie z łaciny na polski, u góry z lewej strony ustawiają „Z języka:
łacina”; z prawej strony – „Na język: polski”;
● w oknie z lewej strony należy podać frazę do tłumaczenia, po naciśnięciu przycisku Tłumacz w prawym oknie pojawi się propozycja tłumaczenia;
● do odsłuchania wymowy danej frazy można posłużyć się przyciskiem głośnika u dołu okna z tłumaczeniem.
Po zapoznaniu się z obsługą tych obu aplikacji uczniowie przystępują do wykonywania zadań z wyświetlonej przez nauczyciela prezentacji pt. „Lista zadań – Zygote Body” (załącznik do scenariusza). Nauczyciel może również wydrukować poszczególne zadania i rozdać uczniom.
Etap końcowy Podsumowanie:
Uczniowie powtarzają słówka angielskie, jakie zapamiętali podczas wykonywania zadań (można zapisywać je na tablicy). Przypominają także nazwy układów, które można oglądać w aplikacji Zygote Body. Dzielą się refleksjami na temat współczesnych internetowych narzędzi edukacyjnych.
Dodatkowo:
Uczniowie zdolni mogą podawać odpowiedzi w języku polskim, angielskim i łacinie.
Zadania dotyczące wyszukiwania informacji powinny być uzgodnione z innymi nauczycielami, np. języka angielskiego i przyrody, ponieważ mogą stanowić istotne wsparcie w nauczaniu tych przedmiotów, realizując jednocześnie podstawę programową zajęć komputerowych.
4
Słowa kluczowe:
układy narządów, translator, Zygote Body