Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki).
Blok tematyczny: Świat książek
Temat: Niespodzianki dla najbliższych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Poznaje świat książek.
Wie, jak należy dbać o książki.
Rozpoznaje zwierzęta domowe (kura, kot, pies), potrafi naśladować je ruchem i dźwiękiem.
Wypowiada się swobodnie na omawiany temat.
Uczestniczy w zabawach parateatralnych.
Potrafi wykonać prosty upominek dla najbliższych.
Uczestniczy w zabawach oraz zajęciach ruchowych.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Potrafi dopasować proste wyrazy do przedstawionych ilustracji.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Dba o członków swojej rodziny na miarę swoich możliwości (np. przygotowuje niespodzianki, wykonuje dla nich prezenty, pomaga w obowiązkach domowych).
Słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.
Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Potrafi uważnie patrzeć
(organizuje pole
spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-
ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych, obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie;
uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
wzmacnianie więzi oraz relacji rodzinnych;
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
kształtowanie sprawności fizycznej;
rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni;
kształcenie słuchu fonemowego;
rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/ uwagi o realizacji
4-latki/ uwagi o realizacji
5-latki/ uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
I. Zajęcia poranne
2. Moje ulubione książki:
wspólne oglądanie przyniesionych przez dzieci ich ulubionych książek, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pozycje poruszające tematykę zwierząt.
Nauczyciel (N) poprzedniego dnia prosi dzieci o przyniesienie z domu książek. Razem z dziećmi ogląda książki, zachęca do swobodnych wypowiedzi na ich temat.
Wdrażanie do umiejętnego obchodzenia się z książkami i ich szanowania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Jakie to zwierzę?:
zabawa ortofoniczno-naśladowcza. N wybiera troje chętnych dzieci.
Każdemu wręcza ilustrację przedstawiającą zwierzę domowe (załącznik nr 1). Wskazane przez N dziecko pokazuje ją pozostałym dzieciom, których zadaniem jest naśladowanie danego zwierzęcia za pomocą dźwięku i ruchu.
Przygotowanie do śniadania 1. Książka moim przyjacielem:
zapoznanie z treścią wiersza Agnieszki Wysockiej (tekst znajduje się w załączniku nr 2). N recytuje wiersz, następnie omawia z dziećmi jego treść.
2. Bohaterowie moich ulubionych baśni:
rozwiązywanie zagadek. N zadaje dzieciom zagadki tematycznie związane z bohaterami baśni (załącznik nr 3).
3. U babci na podwórku:
zabawa ruchowo- naśladowcza; scenariusz znajduje się w załączniku nr 4.
4. Moja książka o zwierzętach:
zabawa plastyczna. N rozdaje dzieciom przedziurkowane na środku 4 kartki formatu A5, które związane są żółtą włóczką (elementy do wydrukowania znajdują się w załączniku nr 5):
Dzieci 3 – letnie:
wklejają na każdą stronę gotowe sylwety zwierząt domowych.
Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Dzieci 4 – letnie:
kolorują sylwety zwierząt domowych.
Uwaga:
wykonane książki dzieci wręczają swoim bliskim.
4. Moja książka o zwierzętach:
dzieci układają na kartkach puzzle prezentujące zwierzęta domowe, następnie je naklejają.
Dzieci chętne mogą dodatkowo ,,podpisać”
ilustracje poprzez przyklejenie
odpowiedniego napisu. Na koniec samodzielnie przewlekają włóczkę przez dziurki w kartkach i związują książkę.
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu III. Zajęcia
popołudniowe
1. Poszukajmy zwierząt w ogrodzie!:
zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym. Wybór zabawy należy do dziecka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Dokończ wyraz:
kształcenie słuchu fonemowego (zabawa dla dzieci 5 - letnich i chętnych 4 - letnich). Wybrane przez N dziecko rozpoczyna zabawę wypowiadając dowolną sylabę. Dziecko, które jako pierwsze dokończy wyraz, podaje nową sylabę do tworzenia kolejnego wyrazu. Dzieci nie biorące udziału w tej zabawie bawią się według własnego uznania lub korzystają z multimediów (załączniki nr 6, 7, 8, 9).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
dziurkacz, żółta włóczka, klej, kredki, nożyczki, łopatki, wiaderka, różnorodne wzory foremek, piłki, skakanki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. a)b)c) Jakie to zwierzę? – ilustracje, materiał do wydrukowania;
2. Tekst wiersza, autor: Agnieszka Wysocka: Książka moim przyjacielem;
3. Teksty zagadek, autor: Agnieszka Wysocka: Baśniowi bohaterowie;
4. Scenariusz zabawy ruchowo - naśladowczej: U babci na podwórku;
5. a)b)c)d)e)f) Moja książka o zwierzętach - materiały do stworzenia książeczki;
6. Gra multimedialna: Moja ulubiona baśń o księżniczce;
7. Gra multimedialna: Odszukaj mnie!;
8. Zagadki multimedialne: Co to za zwierzę?;
9. Labirynt multimedialny: Która droga zaprowadzi Olę do jej ulubionej książki?