Scenariusz lekcji – Das kann ich schon
1. Cele lekcji
1. Powtórzenie i utrwalenie materiału leksykalnego, dotyczącego pór roku, pogody, zajęć typowych dla poszczególnych pór roku.
2. Powtórzenie i utrwalenie konstrukcji zdań z czasownikiem modalnym können.
3. Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
4. Wskazanie uczniom możliwości doskonalenia kompetencji językowych poprzez wykorzystanie Internetu.
2. Metoda i forma pracy
metoda komunikacyjna,
praca indywidualna,
praca w grupach,
praca z Internetem.
3. Środki dydaktyczne
Plansze z napisami.
Internet.
Zeszyt ćwiczeń.
Zeszyt przedmiotowy.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
1. Przywitanie uczniów i sprawdzenie listy obecności.
2. Uświadomienie uczniom celu lekcji – powtórzenie i utrwalenie materiału leksykalnego i gramatycznego dotyczącego pór roku, pogody, zajęć typowych dla poszczególnych pór roku i sprawdzenie umiejętność budowania zdań z czasownikiem modalnym können.
3. Zapisanie tematu lekcji w zeszytach.
4. Rozgrzewka językowa – odpowiedzi uczniów na pytania:
a) Welche Jahreszeit haben wir jetzt?
b) Was kannst du im Winter machen?
c) Was kannst du im Frühling machen?
d) Was machen die Kinder im Sommer?
e) Was machen die Kinder im Herbst?
f) Wie ist das Wetter heute?
b. Faza realizacyjna
1. Podział uczniów na 4 grupy: Frühling, Sommer, Herbst, Winter – uczniowie losują kartki ze słowami lub wyrażeniami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku i tworzą w ten sposób grupy 3 lub 4 osobowe.
a) Frühling – Blumen pflücken, Sonne, warm, b) Sommer – baden, heiß, segeln,
c) Herbst – fernsehen, Regen, ein Kartoffelfeuer machen, d) Winter – einen Schneemann bauen, Schnee, kalt.
2. Uczniowie tworzą zdania z wylosowanymi przez siebie wyrażeniami, zapisują je na kartkach i prezentują innym grupom – wspólna korekta ewentualnych błędów.
3. Zapisanie wybranych zdań w zeszytach.
4. Zabawa: prawda – fałsz: jeden z uczniów danej grupy losuje kartę ze zdaniem poprawnym lub błędnym. Grupa ma za zadanie podjąć decyzję czy zdanie jest poprawne czy zawiera błąd. W przypadku błędu należy go poprawić.
5. Ocena pracy poszczególnych grup i osób.
6. Zajęcie stanowisk przy komputerach – wykonanie ćwiczeń ze strony www.hueber.de –
ćwiczenia znajdują się w podręczniku Planet: Band 1 – Lektion 9 – Übungen 5,6,7 (ćwiczenia 5,6,7 z lekcji 9, część 1).
c. Faza podsumowująca
1. Ewaluacja zajęć – pytanie, czy lekcja podobała się, czy uczniowie chcieliby częściej uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem Internetu.
2. Zadanie pracy domowej: Das kann ich – Test (zeszyt ćwiczeń) 3. Zadanie pracy domowej dla chętnych: Planet, Band 1, L.9, Ub. 1,2.
4. Podsumowanie lekcji – ocena pracy uczniów.
5. Załączniki
a. Was passt zusammen?
Zadanie 1 ich du
er / sie / es wir
ihr sie kann können kann können kannst könnt Zadanie2
Jan, Laura und Peter sind Freunde. Jan Gitarre spielen und Laura und Peter gut Schach spielen, aber alle drei sind nicht gut in Mathe. Sie fragen Tim: "Tim, du gut Mathe?" - Nee, Mathe ich nicht. Warum?", antwortet Tim. Laura sagt: "Wir schreiben morgen eine Klassenarbeit."
Tim: "Ihr ja mal Jana fragen? Jana alles." Peter sagt: "Die Idee ist super, danke Tim’.
Zadanie3
Ułóż poprawne zdania:
1. kann, Bruder, Mein, Schlagzeug, gut, spielen.
2. laufen, Schlittschuh, Kannst, gut, du?
3. könnt, surfen, Ihr, ganz, toll.
4. gut, Ich, spielen, Gitarre, kann, nicht.
5. Könnt, ihr, fahren, Snowboard?
6. kann, Mein, zehn, Hotdogs, essen, Freund.
b. Załącznik 1
Frühling
Blumen pflücken Sonne
warm
Sommer baden
heiß segeln
Herbst fernsehen Regen
ein Kartoffelfeuer machen Winter
einen Schneemann bauen Schnee kalt
c. Załącznik 2