• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI Z FIZYKI

Temat lekcji: Praca i moc prądu elektrycznego. Wyznaczanie mocy żarówki.

Klasa: VIII SP

Termin 29.11.2019 r.

Cel główny:

• Zapoznanie uczniów ze sposobem wyznaczenia mocy i oporu elektrycznego żarówki poprzez czynne wykonanie doświadczenia.

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

• posługuje się pojęciami pracy i mocy prądu elektrycznego (VI.10)

• wyraża pracę i moc w jednostkach układu SI (VI.10)

• wyznacza moc żarówki (zasilanej z baterii) za pomocą woltomierza i amperomierza

• posługuje się pojęciem natężenia prądu wraz z jego jednostką; stosuje do obliczeń związek między natężeniem prądu a ładunkiem i czasem jego przepływu przez przekrój poprzeczny przewodnika (VI.8)

• rozwiązuje proste zadania rachunkowe z zastosowaniem wzoru na pracę i moc prądu elektrycznego (VI.10)

Środki dydaktyczne:

1. Komputer, tablica interaktywna, multiteka, karty pracy.

2. Elementy obwodów elektrycznych: żarówki, baterie, przewody, multimetry.

Metody nauczania:

1. Czynnościowa – wykonanie doświadczenia przez uczniów, 2. Pokaz,

3. Pogadanka, 4. Praca w grupach.

Formy pracy uczniów:

1. Wykonanie doświadczenia:

a) Planowanie doświadczenia,

b) Budowanie obwodów elektrycznych,

c) Mierzenie napięcia elektrycznego i natężenia prądu, d) Obliczenia rachunkowe,

e) Wnioskowanie.

2. Udział w dyskusji 3. Wypełnianie kart prac Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne.

2. Podanie tematu lekcji i celu głównego.

3. Sprawdzenie przygotowania uczniów do lekcji – przypomnienie podstawowych wiadomości na temat mocy urządzeń, mierników napięcia elektrycznego i natężenia prądu.

4. Wprowadzenie do tematu - nawiązanie do wzoru na obliczanie mocy urządzenia oraz jej jednostki (wat), ćwiczenia rachunkowe.

5. Planowanie doświadczenia: uczniowie na podstawie wzorów na moc wnioskują, jakie należy zmierzyć wielkości elektryczne niezbędne do obliczenia P (pokaz filmu).

6. Wykonywanie przez uczniów doświadczenia: budowa obwodów, sprawdzenie przez nauczyciela poprawności podłączenia mierników, wykonanie pomiarów, uzupełnianie tabeli w karcie pracy, wykonywanie obliczeń mocy, sformułowanie i zapisanie wniosków na karcie.

7. Przedstawienie wyników pomiarów i obliczeń, dyskusja nad otrzymanymi wartościami i przyczynami niepewności pomiarowych.

(2)

Podsumowanie lekcji:

Pytania do uczniów:

• W jaki sposób wyznaczamy moc urządzenia?

• Jakie mierniki są niezbędne do doświadczenia?

Zadanie domowe:

Zadania rachunkowe utrwalające umiejętność obliczania mocy urządzeń.

(3)

. . . . . . . . data nr zespołu . . . .

lider zespołu

. . . . . . . . . . . .

skład zespołu

Wyznaczanie mocy ˝arówki

Cel:

Wyznaczenie mocy ˝arówki zasilanej baterià za pomocà woltomierza i amperomierza.

Przyrzàdy:

bateria, ˝arówka, woltomierz, amperomierz, wyłàcznik, przewody.

Przebieg doÊwiadczenia:

1. Odczytaj zakres i dokładnoÊç przyrzàdów (amperomierza i woltomierza).

2. Wyniki odczytów zapisz w tabeli nr 1.

3. Zbuduj obwód według poni˝szego schematu.

4. Zamknij wyłàcznik.

5. Odczytaj wskazania amperomierza i woltomierza.

6. Wyniki pomiarów zapisz w tabeli nr 2.

Uzupełnij tabele wyników.

Tabela nr 1

Tabela nr 2

Oblicz moc ˝arówki, wykorzystujàc odczytane wskazania woltomierza i amperomierza.

Odczytaj z oprawki ˝arówki napi´cie i nat´˝enie znamionowe. Oblicz moc znamionowà ˝arówki.

Porównaj moc znamionowà ˝arówki z mocà wyznaczonà przez ciebie. Je˝eli nie sà takie same, spróbuj wyjaÊniç przyczyn´ ró˝nicy.

2

3

4 1

Nazwa przyrzàdu Zakres pomiarowy przyrzàdu DokładnoÊç przyrzàdu

amperomierz woltomierz

WielkoÊç fizyczna WartoÊç pomiaru Wynik uwzgl´dniajàcy

niepewnoÊç pomiaru

Przedział, w którym mieÊci si´

wynik pomiaru nat´˝enie – I

napi´cie – U

(4)

Zad. 1. W obwodzie przedstawionym na rysunku napięcie zmierzone na odbiorniku wynosiło 1,5 V, a natężenie prądu elektrycznego – 100 mA. Oblicz moc odbiornika.

Zad. 2. Żarówka samochodowa ma moc 21W i przystosowana jest do napięcia 12V. Oblicz znamionowe natężenie prądu płynącego przez żarówkę.

(5)

Grupa A Klasa ...

Imię i nazwisko ...

Liczba punktów ... / 8

1

Przez grzałkę elektryczną podłączoną do napięcia 230 V w ciągu minuty przepływa prąd o natężeniu 1,5 A. Oblicz pracę wykonaną przez grzałkę oraz jej moc.

( .... / 3 pkt)

2

Uzupełnij tabelę. Przyjmij, że koszt 1 kWh energii elektrycznej jest równy 50 gr.

Żarówka Kuchenka mikrofalowa Odkurzacz

Napięcie elektryczne [V] 12 230 230

Natężenie prądu [A] 10

Moc urządzenia [W] 1150

Czas pracy urządzenia [h] 4

Zużyta energia elektryczna [kWh] 0,096 2,3

Koszt zużytej energii [zł] 3,45

( .... / 5 pkt)

PRACA DOMOWA

(6)

Grupa A Klasa ...

Imię i nazwisko ...

Liczba punktów ... / 6

1

Zaznacz właściwe dokończenia zdań.

a) Praca prądu elektrycznego

A. jest formą przekazywania energii. B. nie jest formą przekazywania energii.

b) Szybkość wykonywania pracy nazywamy A. energią. B. mocą.

c) Pracę prądu elektrycznego obliczamy, korzystając ze wzoru A. W = U · I. B. W = U · I · t.

d) Jeden wat to A. 1 J · 1 s. B. 1 J/1 s.

( .... / 4 pkt)

2

Żarówkę samochodową o mocy 55 W zasila się akumulatorem o napięciu 12 V. Oceń prawdziwość zdań. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.

1. Podczas świecenia żarówki płynie przez nią prąd o natężeniu większym niż 4,5 A. P F 2. W czasie 5 minut świecenia żarówka zużyje 1650 J energii. P F

( .... / 2 pkt)

PRACA DOMOWA

(PPP)

Cytaty

Powiązane dokumenty