• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo Autorka: Anna Koźba

Obszar podstawy programowej:

5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Rozpoznaje owoce na bazie wielozmysłowych doświadczeń, wymienia nazwy tych, które rozpoznaje i ich cechy charakterystyczne;

Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi: np. kolor, wielkość i kolor, wielkość, kolor i kształt i próbuje je przeliczać (zakres do 3, do 5, do 10 lub większy, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);

Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych;

Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych;

Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców;

Tworzy proste kompozycje z naturalnych okazów (układa na talerzyku cząstki owoców)

Tworzy proste kompozycje z naturalnych okazów (owoce nabijane na patyki od szaszłyków);

Tworzy przymiotniki od rzeczowników (np. jabłko- jabłkowy);

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi; Współpracuje z innymi

dziećmi, pomaga

potrzebującym pomocy;

Czyta sposobem globalnym wyraz owoc, „podpisuje”

obiekty wyrazem owoc.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

(2)

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);

Umie wypowiadać się

w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;

Potrafi uważnie patrzeć

(organizuje pole

spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;

Interesuje się czytaniem

i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu);

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie owoców zgodnie z podaną cechą (kolor, kształt, wielkość);

 kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem i ruchem, owoce, jako źródło witamin (znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie owoców na podstawie doświadczeń wielozmysłowych określanie cech charakterystycznych);

(3)

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);

 czytanie globalne;

 zabawy kształtujące rozumienie stosunków przestrzennych.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Zachęcanie dzieci do podejścia do kącika, w którym znajduje się Owocarnia (kosze z owocami, stolik, serwetki, talerzyki) oraz do oglądania i nazywania, podejmowania prób opisu owoców znajdujących się w koszach.

2.Zabawa ruchowa z elementami wyskoku i skłonu do opowieści ruchowej W sadzie przy fragmencie utworu muzycznego Cztery pory roku – Jesień A.Vivaldiego.

I. Zajęcia poranne

Przygotowanie do śniadania

1.Aktywizacja dzieci – rozmowa na temat zgromadzonych owoców, wielozmysłowe poznanie wybranych owoców, próby dokonania opisu cech zewnętrznych.

2.Owocarnia – urządzanie tematycznego kącika przyrodniczego z wykorzystaniem okazów naturalnych.

3.Zabawy matematyczne Owocowe pary – praca indywidualna:

-łączenie w pary połówek owoców na talerzykach (3-latki);

-łączenie owocowych fiszek w pary (4,5-latki);

-kolorowanie sylwet odpowiednim kolorem kredki (3,4,5-latki);

-przeliczanie sylwet (chętne dzieci „zmieniają” swój owoc w jakąś postać) (zainteresowane dzieci);

-próby układanie ciągów rytmicznych z wykorzystaniem fiszek graficznych wg wzoru podanego rysunkiem (5-latki).

II. Zajęcia dydaktyczne

4. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu gazetki wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Wykonanie gazetki tematycznej Owocowy kosz, wykorzystanie sylwet owoców.

Segregowanie oraz wybór ilustracji tematycznych spośród zgromadzonych

materiałów. Ćwiczenia słownikowe Owocowe słowa – tworzenie przymiotników od rzeczowników: jabłko – jabłkowy itd. na bazie

(4)

nazw wybranych owoców.

5. Ćwiczenia z elementami skłonu.

Przygotowanie do obiadu 1. Aktywność własna dzieci – zabawy

swobodne.

Globalne czytanie wyrazu OWOC.

„Podpisywanie”

owoców znajdujących się w sali poprzez

położenie kartek z napisem „owoc” przy

naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce. Po zakończeniu działania sprawdzanie poprawności wykonania przez same dzieci, ewentualne dołożenie

kartki do

niezauważonego

obiektu. Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy do koszyczka, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu).

2. Aktywność własna dzieci lub wykonanie na talerzykach owocowej

kompozycji z cząstek owoców (zgodnie z preferencjami dzieci), degustacja owocowych

smakołyków. Pomoc przy sprzątaniu.

Wykonanie owocowych szaszłyków z dostępnych cząstek owoców (nabijanie na szpadki -tworzenie kompozycji wg własnego pomysłu, przeliczanie cząstek owoców użytych do szaszłyków), degustacja owocowych smakołyków. Wspólne sprzątanie.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw, zabawy bieżne, zabawy orientacyjno- porządkowe z wykorzystaniem kolorowych szarf np. w kolorach owoców (czerwony-jabłko, żółty-gruszka, niebieski-śliwka).

(5)

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw.

zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Środki dydaktyczne:

owoce jesienne, kosze, tace, patery, serwetki, obrusy, nóż i talerzyki, drewniane szpadki do szaszłyków, szarfy w trzech kolorach (czerwony, żółty, niebieski), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, fragment nagrania utworu muzycznego Cztery pory roku – Jesień A.Vivaldiego na płycie CD, odtwarzacz płyt CD oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst opowieści ruchowej „W sadzie”

2. Owocowe fiszki – materiał do wydrukowania;

3. Materiał do wydrukowania - drzewa i owoce;

4. a)Zabawa dydaktyczna – łączenie połówek owoców; b)Zabawa dydaktyczna – łączenie owoców w pary;

5. Podkład muzyczny do opowieści ruchowej W sadzie;

6. Puzzle multimedialne 4 - elementowe – Owoce;

7. Gra dydaktyczna multimedialna - łączenie połówek owoców w pary;

8. Gra dydaktyczna multimedialna - zbieramy owoce do koszy.

Cytaty

Powiązane dokumenty

N zaprasza dzieci do obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 8). Następnie prosi, aby dzieci wymieniły nazwy pojazdów, które widziały na prezentacji.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd.. Projekt finansowany przez Unię