• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Wychowanie komunikacyjne 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Wychowanie komunikacyjne 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Wychowanie komunikacyjne

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń zna:

- zasady poruszania się po drogach,

- znaczenie znaków drogowych, sygnałów świetlnych i dźwiękowych, - wpływ rozwoju motoryzacji na środowisko naturalne człowieka.

b) Umiejętności

Uczeń po lekcji umie:

- rozpoznać znaki drogowe i dokonać ich podziału

- porównywać znaki drogowe i wskazywać między nimi różnice (kolor, kształt) - wymienić obowiązkowe wyposażenie motoroweru

- odpowiednio zachować się na drodze i przestrzegać zasad świetlnej sygnalizacji drogowej

2. Metoda i forma pracy

pogadanka, dyskusja, pokaz, praca indywidualna

3. Środki dydaktyczne

- witryna internetowa: „Karta Motorowerowa”

- prezentacja „Znaki drogowe”

- testy podsumowujące wiadomości - krzyżówka

- karta ćwiczeń

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

- nauczyciel sprawdza listę obecności i podaje temat lekcji, - wprowadza w temat,

- rozpoczyna pogadankę na temat praw i przepisów, jakie będą obowiązywały uczniów, kiedy będą poruszali się motorowerem po drogach,

- pokazuje uczniom plansze motoroweru i omawia jego budowę i wyposażenie,

(2)

- poleca uruchomić komputer i otworzyć stronę www ,,Karta Motorowerowa”.

b) Faza realizacyjna

- nauczyciel poleca uruchomić prezentację multimedialną ,,Znaki drogowe” i powtarza wiadomości o znakach,

- nauczyciel omawia hierarchię ważności znaków drogowych oraz zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach na podstawie witryny internetowej,

- uczniowie wypełniają karty pracy, sprawdzają wspólnie odpowiedzi (w przypadku błędów, poprawiają je) i wklejają karty do zeszytu,

- uczniowie wypełniają krzyżówkę,

- uczniowie prezentują swoje prace przed klasą. Podają hasło krzyżówki. Wklejają ją do zeszytu.

d) Faza podsumowująca

Podsumowanie zajęć wykonaniem Testu 1 lub Testu 2 ze strony www.mabro.scholaris.pl Dzieci samodzielnie wykonują polecenia zawarte w teście. Po wykonanym zadaniu grupa wspólnie sprawdza odpowiedzi i w przypadku błędów, poprawia je.

5. Bibliografia

1. Karta motorowerowa – bądź bezpieczny na drodze, Bogumiła Bogacka – Osińska, Ewa Królicka, WSiP, 2000r.

2. Technika i wychowanie komunikacyjne w gimnazjum, Waldemar Czyżewski, Nowa Era, 1999r.

3. Jestem konstruktorem, Aniela Nowak, Wydawnictwa Szkolne PWN, 2003r.

4. Karta rowerowa i motorowerowa w szkole, Edmund Łącz, Wyd. ,,L&L”, 2001r.

5. Technika w gimnazjum, Czesław Stanecki, Bogusława Stanecka, Wyd. Stan-Pol, 2000r.

6. Wychowanie komunikacyjne, Robert Rusoł, Wyd. Podedworny, 1995r.

7. Zeszyt ćwiczeń do techniki, Zbigniew Maciejewski, Zdzisław Dembek, Wyd. Temat, 1996r.

8. Pieszo i na dwóch kółkach, Zdzisław Dembek, Wyd. Temat, 1995 9. Wychowanie komunikacyjne, Robert Rusoł, Wyd. Podedworny, 1996r.

10. www.motorower.com.pl

11. www.wychowaniekomunikacyjne.pl

(3)

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Uczniowie ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach.

Uzupełniają rysunek wymaganego wyposażenia motoroweru.

Rozwiązują krzyżówkę i wpisują hasło w kratki poniżej.

b) Zadanie domowe

Uczniowie utrwalają tematykę zajęć poprzez wykonanie testów na stronie internetowej:

www.mabro.scholaris.pl

7. Czas pracy:

45 minut

8. Uwagi:

Scenariusz zakłada przygotowanie dzieci do sprawnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z środków transportu.

Zajęcia mogą być rozbite na 2 jednostki lekcyjne ( w zależności od tempa pracy uczniów).

Cytaty

Powiązane dokumenty

a) Nauczyciel nawiązując do wątków, które pojawiły się podczas burzy mózgów informuje na czym polega pomoc typu „dawanie ryby” oraz pomoc typu „dawanie wędki”, a

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Ustal wysokość miesięcznej raty, zakładając, że raty mają być równej wielkości i oprocentowanie w skali roku 9%?.

Po przedstawieniu scenki uczniowie zastanawiają się nad tym, czy sytuacja, w jakiej znalazły się dzieci, była bez wyjścia..