Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Katarzyna Walasek
Obszar podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Grupa wiekowa 4-latki
Obszar/blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Zabawa w teatr.
Cele operacyjne:
Dziecko:
uczestniczy w proponowanych zabawach językowych i parateatralnych;
słucha opowiadania, rozmawia na temat jego treści;
potrafi opisać miejsce (gospodarstwo domowe) oraz postać (wygląd owcy).
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw;
wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm).
Treści kształcenia:
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej i mowy powiązanej z działaniem w trakcie zabaw parateatralnych z użyciem pacynki;
bogacenie słownictwa dziecka podczas zabaw z wykorzystaniem opowiadania;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej w percepcji materiałów wizualnych;
kształtowanie umiejętności uczestnictwa w zabawach parateatralnych z odgrywaniem ról, posługiwaniem się mową, mimiką, gestem, ruchem;
umiejętność wykorzystywania dostępnych pacynek w zabawach i przedstawieniach;
rozwijanie umiejętności współtworzenia spektaklu podczas zabawy w parateatralnej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci,
przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) radośnie wita każde dziecko.
I. Zajęcia poranne
2. Zagubiona owieczka:
zabawa indywidualna; zaciekawienie dzieci tematyką zajęć, swobodne wypowiedzi – dzieci próbują przewidzieć, czego będą dotyczyły zajęcia.
Ilustracja do pracy plastycznej – załącznik nr 2. Dziecko zaznacza drogę owcy do zagrody, następnie koloruje rysunek.
Dzieci zdolne lub zainteresowane tematyką zajęć mogą wykorzystać również materiał z załącznika nr 4.
1. Owca Beernadeeta:
N czyta powyższe opowiadanie.
Następnie rozmawia z dziećmi na temat jego treści.
Tekst opowiadania w załączniku nr 1.
2. Papierowa owca:
indywidualna zabawa plastyczna.
Dzieci próbują wykleić watą wycięty szablon owcy. N pomaga każdemu dziecku zagiąć sylwetę owcy w wyznaczonych miejscach, skleić i nałożyć na rękę.
Szablon znajduje się w załączniku nr 3. Jeśli to możliwe, N pokazuje dzieciom futro owcy (na zdjęciach) i wełnę owczą (dzieci powinny poznać wyroby z wełny poprzez dotyk).
II. Zajęcia główne
3. Gospodarstwo:
zabawa parateatralna. N dzieli dzieci na kilka grup, które odgrywają scenki teatralne na podstawie przeczytanego wcześniej opowiadania z użyciem wykonanych własnoręcznie pacynek.
Można przydzielić role poszczególnych zwierząt występujących
w opowiadaniu.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Wesołe gospodarstwo:
zabawy indywidualne
z wykorzystaniem multimediów dla dzieci zainteresowanych tematyką zajęć:
Co do gospodarstwa? -, gra typu wybierz właściwy przedmiot;
Gdzie moje futerko? –
„ubieranie” owcy w futro;
Owca – kolorowanka
Poszczególne gry umieszczono
w załącznikach nr 5, 6, 7, 8.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
multimedialna;
Zwierzęta w gospodarstwie – gra typy memo.
2. Wilki i owce:
zabawy ruchowe na powietrzu.
Dwoje dzieci wcielają się w role wilków, które próbują złapać pozostałe dzieci - owce.
W zabawie biorą udział zainteresowane dzieci.
Pozostałe realizują tzw. program własny.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
papier o wyższej gramaturze, wata kosmetyczna, klej, nożyczki dla każdego dziecka, skrawek futra owcy, wyroby z wełny owczej, oraz środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Owca Beernadeeta – tekst opowiadania;
2. Zagubiona owieczka – kolorowanka;
3. Papierowa owca- szablon do wydrukowania;
4. Wesoła zagroda – kolorowanka;
5. Co do gospodarstwa? - gra multimedialna typu wybierz właściwy przedmiot;
6. Gdzie moje futerko? – gra multimedialna typu ubierz postać;
7. Kolorowanka multimedialna – Owca;
8. Zwierzęta w gospodarstwie - gra multimedialna typu memo.