• Nie Znaleziono Wyników

rozumie, że siły występują parami

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "rozumie, że siły występują parami"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Trzecia zasada dynamiki.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 1, 10: [Uczeń] opisuje wzajemne oddziaływanie ciał, posługując się trzecią zasadą dynamiki Newtona;

Informatyka, 6, 1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 zna trzecią zasadę dynamiki.

 rozumie, że siły występują parami.

 rozumie, że działanie jest równe przeciwdziałaniu.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 wie, że siły wzajemnego oddziaływania mają te same wartości, ten sam kierunek, przeciwny zwrot i różne punkty przyłożenia.

 wie, że trzecia zasada dynamiki nosi nazwę „zasada akcji i reakcji”.

 potrafi graficznie zilustrować trzecią zasadę dynamiki.

 potrafi zapisać trzecią zasadę wektorowo.

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

1

(2)

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktycz

ne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępn y

Fizyka Nauczyciel zadaje powtórzenie I i II zasady dynamiki

Newtona. aktywizując

a notatki indywidua

lna

Etap realizac ji

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Przepytanie uczniów z zadanego materiału.

Uczniowie oglądają film.

Nauczyciel z uczniami rozważa obejrzane przykłady, starając się, żeby uczniowie dochodzili do wniosku jakie siły działały w pokazanych obrazach i rozumieli, że siły występują parami, oraz to, że każda z nich jest przyłożona do innego ciała.

załącznik 1 podająca burza mózgów

zbiorowa, jednolita

Uczniowie przytaczają przykłady wzajemnych

oddziaływań zaobserwowane w życiu codziennym. aktywizując

a burza

mózgów

Uczeń na tablicy graficznie ilustruje trzecią zasadę

dynamiki, pozostali przerysowują do zeszytów. zbiorowa,

jednolita Fizyka

Uczniowie wykonują ćwiczenie z siłomierzami potwierdzającą empirycznie przykłady z filmu.

załącznik 2

2

(3)

Podsumowanie lekcji, uczniowie zapisują wnioski, oraz treść trzeciej zasady dynamiki.

aktywizując a

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Casus belli nie ma więc racji bytu, a opór wymaga uwikłania się w skomplikowaną i będącą domeną bardziej biurokratów niż polityków grę na wielu poziomach.. Ale są

Wykres sił normalnych.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że w pewnym kolorze będziemy mieli dokładnie 4 karty, jeśli wiadomo, że mamy dokładnie 5 pików?.

Proszę przytoczyć postacie matematyczne poznanych zasad zachowania (6 pkt.), przedstawić koniecznie warunki ich stosowania (9 pkt.) oraz zamieścić wyjaśnienia

Pokazać, że pod wpływem siły proporcjonalnej do wychylenia ale skierowanej przeciwnie położenie ciała zmienia się sinusoidalnie w czasie.. Na gładkim stole leży sznur,

Moi drodzy pisałam wam na poprzednich zajęciach, że naruszanie intymności drugiego człowieka to wyśmiewanie się z niego, obgadywanie i słowne sprawianie mu przykrości..

Być może dziś jeszcze nie wiesz, kim chcesz być za kilka lat, i który zawód przyniesie Ci najwięcej satysfakcji. Istotne jest to, by Twoja decyzja była

Panuje brzydki stereotyp, że do liceum idą najmądrzejsi, a do technikum czy zawodówki tylko słabi, którzy nie chcą się uczyć, tylko od razu iść do pracy.. A można się i uczyć,