• Nie Znaleziono Wyników

wie, jak oddziałują ze sobą bieguny magnetyczne magnesów

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wie, jak oddziałują ze sobą bieguny magnetyczne magnesów"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Poznanie sposobów i celów magnesowania żelaza.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 5.3: [Uczeń] opisuje oddziaływanie magnesów na żelazo i podaje przykłady wykorzystania tego oddziaływania;

Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie sposobów i celów magnesowania żelaza.

Uczeń:

 wie, że magnesy mają dwa bieguny magnetyczne i magnesy oddziałują ze sobą,

 wie, jak oddziałują ze sobą bieguny magnetyczne magnesów,

 wyjaśnia, co nazywamy polem magnetycznym,

 wie, że źródłem pola magnetycznego jest Ziemia i magnesy trwałe,

 wie, że własności magnetyczne posiadają ciała ferromagnetyczne,

 wie, jakie są sposoby i cele magnesowania żelaza.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 umie posługiwać się igłą magnetyczną,

 umie namagnesować przedmioty wykonane z żelaza,

 przeprowadza ćwiczenia i wyciąga wnioski, uczy się współpracy w grupie,

 nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przed miot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć

Środki dydaktyczn

e

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstęp ny

Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- co już wiecie na temat magnesów ? - Czy wiecie jak można wykonać magnes?

- Czy spotkaliście się już z namagnesowaniem przedmiotów, narzędzi?

Dyskusja Problemow a:

aktywizując a

Zbiorowa, jednolita

Etap Fizyka Porozumiewanie się Przypomnienie wiadomości na temat: Notatki z Podająca: Zbiorowa,

2

(3)

realiza cji

w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

- każdy magnes posiada 2 bieguny: północny (N) i południowy (S), których nie da się od siebie oddzielić,

- bieguny jednoimienne magnesów odpychają się, a bieguny różnoimienne przyciągają się.

- własność przestrzeni polegającą na tym, że na umieszczoną w niej igiełkę magnetyczną działają siły nazywane polem magnetycznym, - pole magnetyczne przedstawiamy w postaci tzw. linii pola magnetycznego,

- umownie przyjęto, że zwrot linii pola magnetycznego wskazuje biegun północny igiełki magnetycznej umieszczonej w tym polu.

poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela

wykład informacyjn y

jednolita

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację przedstawiającą przykłady wykorzystania magnesów w życiu człowieka.

Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zapowiadając przeprowadzenie ćwiczeń w grupach.

Prezentacja

„Magnesy wczoraj i dziś” (zasób nr

QWE03802)

Eksponując a: pokaz połączony z przeżyciem

Zbiorowa, jednolita

3

(4)

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Przeprowadzenie doświadczeń na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy, każda ma swojego lidera.

Po dokonanej (moderowanej przez nauczyciela) prezentacji wyników prac przez liderów 3 grup, nauczyciel dokonuje z pomocą uczniów podsumowania poznanych wiadomości na temat magnesowania przedmiotów żelaznych oraz zastosowania tej czynności.

Ćwiczenie

„Namagneso wane żelazo to magnes”

(zasób nr QWE03803)

Praktyczna:

ćwiczenia

Grupowa, zróżnicowa na

Etap końco wy

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na temat biegunów magnesów:

- pole magnetyczne magnesu ma zawsze dwa bieguny: północny oraz południowy,

- nie da się rozdzielić biegunów magnesu,

- przedmioty żelazne pocierane w jednym kierunku wybranym biegunem magnesu stałego stają się także magnesami.

Podająca:

pogadanka

Zbiorowa, jednolita

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

TEMAT ĆWICZENIA: WYPŁYW CIECZY ZE ZBIORNIKA PRZEZ MAŁY

[r]

[r]

- każdy magnes posiada 2 bieguny: północny (N) i południowy (S), których nie da się od siebie oddzielić, - bieguny jednoimienne magnesów odpychają się,

Kiedy, któryś z zawodników przetnie linie swoją lub drugiego zawodnika rysuje w miejscu przecięcia kropkę swoim kolorem (najlepiej jest to zrobić od razu, aby się nie

Także samo jakościowe wytłumaczenie działania magnesów – dlaczego dwa magnesy sztabkowe się przyciągają, a gdy jeden z nich odwrócić, zaczynają się odpychać – staje

Linie pola magnetycznego są liniami zamkniętymi (zaczynają się na jednym biegunie, a kończą na drugim, nie mogą się zaczynać ani kończyć w nieskończoności).. Północny

Kierunek siły elektrodynamicznej jest zawsze prostopadły do kierunku prądu w przewodniku i do kierunku linii pola magnetycznego.. Kierunek i zwrot