• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1 / 3

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa Ilość osób w grupie: 8

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Cele zajęć(dla uczniów):

dydaktyczne:

• poznanie słownictwa dotyczącego tematyki zakupów;

wychowawcze:

• rozwijanie umiejętności zachowania się w miejscach publicznych;

rewalidacyjne:

• rozwijanie logicznego myślenia, ćwiczenie pamięci.

Cel osobisty (dla nauczyciela):

rozwijanie umiejętności pracy w teamie.

Temat zajęć: Jesteśmy klientami. Sklepy, w których robimy zakupy.

Metody nauczania:

pogadanka;

gry dydaktyczne;

gry inscenizacyjne.

Formy organizacyjne:

• indywidualna;

• grupowa.

Środki dydaktyczne:

• karty pracy;

• zagadki;

• obrazki będące rozwiązaniem zagadek;

• monety;

• towary do sklepu;

• etykiety z cenami;

• nagranie piosenki;

• ilustracje przedstawiające sklepy;

• etykiety z nazwami sklepów;

• arkusze papieru do zaprojektowania witryn sklepowych;

• koperty z produktami do projektowania tych witryn;

(2)

2 / 3

• ilustracje pocięte na puzzle;

• płyta CD „ABC konsumenta”.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.

2. Nawiązanie do tematu zajęć: wspólne rozwiązanie łamigłówki. Uczniowie porządkują liczby od największej do najmniejszej, przewracają kartoniki na drugą stronę i odczytują hasło:

9 8 7 6 5 4 Z A K U P Y

3. Głośne czytanie przez nauczyciela tekstu „Zabawa w sklep” - dzieci śledzą czytany tekst. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jak zapisuje się rozmowę(forma dialogu) - próba czytania tekstu z podziałem na role przez uczniów.

4. Rozpoznawanie angielskich banknotów i monet, czytanie ich nazw, objaśnienie skróconego zapisu terminu: szyling, pens, funt

• ćwiczenia praktyczne – zastępowanie banknotu różnymi nominałami monet ( rozmienianie pieniędzy).

5. Zabawa w sklep. Uczniowie przygotowują stoiska sklepowe: papierniczo – zabawkarskie, odzieżowe i spożywcze. Ustawiają towary na trzech stolikach, dobierają kartoniki z cenami, np.

Sklep papierniczo – zabawkarski lalka, kredki, długopis, zeszyt, klocki (przykładowe ceny)

Sklep odzieżowy

szalik, czapka, rękawiczki, skarpetki (przykładowe ceny)

Sklep spożywczy

herbata, czekolada, ser, chleb (przykładowe ceny)

Zabawa w kupowanie.

Nauczyciel: Każdy z was ma określoną sumę pieniędzy do wydania, wybierzcie się do dowolnego sklepu i dokonajcie zakupów. Uczniowie podchodzą do wybranego stoiska, obserwują ceny, dokonują zakupów, obliczają ich wartość oraz sprawdzają poprawność wydanej reszty, na kartkach robią listę zakupów i wydatków( nazwa artykułu i cena).

(3)

3 / 3 6. Gra w Kalambury: przedstawienie bez słów wykonywania różnych czynności

w sklepie. Dzieci obserwujące scenki odgadują te czynności, np. układanie towaru na półkach, płacenie przy kasie, podawanie klientom wskazanego produktu itp.

7. Nazywanie poszczególnych rodzajów sklepów ( obuwniczy, papierniczy, elektryczny, warzywniczy, spożywczy, kwiaciarnia, zabawki), dobieranie ilustracji z artykułami do nazwy sklepu np.:

SKLEP OBUWNICZY – BUTY SKLEP PAPIERNICZY – ZESZYT SKLEP ELEKTRYCZNY – PRALKA

SKLEP WARZYWNICZY – MANDARYNKI KWIACIARNIA - RÓŻE

ZABAWKI – LALKA

SKLEP SPOŻYWCZY – SOK

8. Projektowanie przez dzieci wystawy sklepowej. Wybieranie spośród różnych produktów tych, które można kupić w danym sklepie. Wycinanie i przyklejanie na arkuszu papieru imitującym witryny sklepowe. Domalowywanie brakujących elementów. Omówienie prac przez poszczególne grupy. Nazywanie produktów umieszczonych na każdej wystawie przez ucznia, który ją projektował.

9. Redagowanie rad dla klienta. Dzieci układają obrazki z puzzli, podpisują je i odczytują, następnie wieszają całą listę rad na tablicy:

• Pamiętaj! Sprawdź datę przydatności do spożycia kupowanego produktu!

• Sprawdź przy kasie czy dobrze wydano ci resztę!

• Uważaj ! Nie wszystko co oglądasz w reklamach, jest prawdą!

• Uważaj! Niektóre zabawki mogą być niebezpieczne!

• Owoce są zdrowsze od słodyczy!

Uczniowie mogą też dodać do listy własne propozycje.

10. Podsumowanie zajęć, omówienie wykonanych prac, pożegnanie.

______________________

Materiał opracowany przez nauczycieli

SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”

realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012

Cytaty

Powiązane dokumenty

mushrooms, salt, pepper, salami, pineapple, ketchup, water, orange juice, apple juice, milk, lemonade, tea, coffee, plate, spoon, glass, fork, knife, mug, napkins..

Na tablicy wypisane są wyrazy z różnych obszarów tematycznych (zał. Gdy już zostaną tylko słowa związane z jedzeniem lub piciem uczniowie kolejno tłumaczą

Uczniowie ze znacznym ubytkiem słuchu porozumiewają się w języku migowym, jednakże z resztą uczniów można się porozumieć bez używania języka migowego.. Uczniowie są

Mocną stroną grupy jest aktywność i duże zaangażowanie przy wykonywaniu różnych zadań językowych.. Temat zajęć: My

Każdy uczeń może wypowiedzieć się jak podobała mu się praca nad filmem, co podoba mu się najbardziej co zrobiłby inaczej, jak czuł się przed kamerą itd.

Stworzenie obrazkowego słownika tematycznego dotyczącego życia rodzinnego i towarzyskiego przy użyciu aparatu fotograficznego i dostępnych na stronach

• słownictwo do wprowadzenia: restaurant, police station, school, fire station, hospital, bank, post office, shop, military base, building site, dance studio, theatre, hairdressing

• po każdej dobrze dopasowanej nazwie zawodu w grze, nauczyciel prosi uczniów o odszukanie w rozsypance wyrazowej nazwy tego zawodu i dopasowanie do niego etykiety z nazwą