• Nie Znaleziono Wyników

Wykorzystanie standardów egzaminacyjnych w przygotowywaniu uczniów do sprawdzianu

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wykorzystanie standardów egzaminacyjnych w przygotowywaniu uczniów do sprawdzianu"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Wykorzystanie standardów egzaminacyjnych w przygotowywaniu uczniów do sprawdzianu

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie czwartej

Opracowała mgr Agnieszka Adamowicz, nauczyciel mianowany języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Golczewie;

Zajęcia dwugodzinne.

Praca z fragmentem lektury „Pinokio” ukazuje w jaki sposób można wykorzystać standardy egzaminacyjne, aby przygotować uczniów do sprawdzianu.

Temat: Na początku był tylko kawałek drewna... - Carlo Collodi „Pinokio”

Cele lekcji określają treści standardów egzaminacyjnych (druga część tabeli)

Metody i formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach

Materiały dydaktyczne: Carlo Collodi „Pinokio” (fragment), karty pracy

Przebieg zajęć

Zadania dla ucznia Standard egzaminacyjny

1.Samodzielne przeczytanie fragmentu (załącznik nr 1).

2.Podzielenie zespołu na grupy. Uczniowie składają (porządkują) pocięte wcześniej przez nauczyciela fragmenty tekstu (załącznik 1a).

3. W grupach uczniowie zaznaczają słowa, zwroty niezrozumiałe i wspólnie z nauczycielem wyjaśniają je, np.

 dumać - rozmyślać

 animusz werwa, zapał

1. Czytanie

1.1. Uczeń odczytuje różne teksty kultury

(2)

 imponujący -budzący podziw, szacunek, wspaniały

 huncwot – łobuz

 chyżo – żwawo, szybko, prędko

 rzucać grochem o ścianę – daremnie o czymś mówić, upominać się o coś 4. Uczniowie oddzielają słowa bohaterów od słów narratora. Zaznaczają komentarze przy dialogach (załącznik nr 1).

5.„Poszukiwanie pary”

Uczniowie w grupach dopasowują do tekstu (dialogów) brakujące wypowiedzi narratora (komentarze narratora).Zauważają, że zawierają one określenia charakteryzujące głównych bohaterów (załącznik nr 2 i 3).

1.2.Uczeń określa funkcje elementów

charakterystycznych dla danego tekstu

6. Uczniowie w grupach konstruują plan fragmentu wypowiedzi.

7. Uczniowie piszą kilka krótkich zdań na temat każdej postaci.

2.

Pisanie

2.1.Uczeń pisze na temat i zgodnie z celem

8. Uczniowie wcielają się w rolę Dżepetta i stawiają Pinokiowi pytania na temat jego postępowania.

2.2. Uczeń formułuje

wypowiedź ze świadomością celu

9. Zaznaczanie interpunkcji (załącznik nr 4).

10.Poszukiwanie kłopotliwych pod względem ortograficznym wyrazów. Zapisanie ich w zeszycie.

2.3.Uczeń formułuje tekst poprawny kompozycyjnie, celowo stosując środki językowe i przestrzegając norm gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych

11.Ułożenie opowiadania z wyrazami z trudnością ortograficzną.

2.5.Uczeń dba o układ graficzny, czytelność i estetykę zapisu

12.Wskazywanie czasu i miejsca wydarzeń. 3. Rozumowanie

(3)

13. Wskazywanie wydarzeń i postaci realistycznych i fantastycznych.

3.1.Uczeń posługuje się kategoriami czasu i przestrzeni w celu

porządkowania wydarzeń 14.Wskazywanie przyczyn i skutków

zachowania Pinokia.

3.2. Uczeń przedstawia

przyczyny i skutki wydarzeń i zjawisk

15. Uczniowie dokonują ustnej oceny bohaterów. Wskazują bohatera budzącego sympatię i niechęć, wyszukują argumentów w tekście literackim.

3.3.Uczeń wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, wyjaśniając swoje

stanowisko, używa

odpowiednich argumentów

16. Wskazywanie w utworze wartości

najważniejszych dla człowieka (np. miłość, dom, rodzina).

17. Wskazywanie w utworze zachowań negatywnych i pozytywnych.

4. Korzystanie z informacji 4.1.Uczeń analizuje oferty mediów kierowane do dzieci i młodzieży, kierując się

wskazanymi kryteriami

18. Uczniowie wspólnie z nauczycielem

konstruują instrukcję obsługi otwierania drzwi (zapis na tablicy, poprawienie ewentualnych błędów, przepisanie instrukcji do zeszytu).

5. Wykorzystanie wiedzy w praktyce

5.7. Uczeń wyjaśnia na podstawie instrukcji obsługi, jak uruchomić i wykorzystać proste urządzenie techniczne 19.Zakończenie zajęć.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jest to jednak według O 'Collinsa jedyne zaznaczenie przez Rahnera obecności miłości w zmartwychwstaniu Jezusa, przy wyjaśnianiu tajemnicy zmartwychwstania, koncentruje

A new search has been performed for parity violation in the compound nuclear states of 94 Nb by measuring the helicity dependence of the neutron total cross section.

Umiejętność stosowania polecenia Jeżeli …..to 7.. Umiejętność stosowania

Poprzednie rozumienie perfekcjonizmu jako konstruktu jednowymiarowego zostało więc zmodyfikowane przez badania empiryczne i przekształciło się w konstrukt wielowymiarowy, który

Obie metody oznaczania sumy składników mineralnych w żywności: oznaczanie popiołu ogólnego oraz pomiar przewodności właściwej są równoważne. Wykorzystanie metody

W dobrze opracowanym programie zadania przypi- sane są konkretnym osobom. Oznacza to, że każdy wie co ma robić i za co jest odpowiedzialny. Warto wyzna- czyć koordynatora,

zarówno okoliczności spotkania, jak i rozmowa bohaterów, świadczą o znajomości obu lektur; nie występują błędy rzeczowe dotyczące lektur; w przeważającej części wypowiedź