Scenariusz lekcji – Kotliny Podkarpackie
1. Cele lekcji
1. Wiadomości
- uczeń zna położenie oraz podział fizyczno-geograficzny Kotlin Podkarpackich, - uczeń zna i wymienia najważniejsze cechy krajobrazu kotlin,
- uczeń wymienia atrakcje turystyczne kotlin.
2. Umiejętności
- uczeń potrafi opisać budowę geologiczną kotlin,
- uczeń wskazuje na mapie i nazywa rejony występowania bogactw mineralnych,
- uczeń charakteryzuje warunki przyrodnicze rozwoju rolnictwa w Kotlinie Sandomierskiej,
- uczeń potrafi dokonać porównania kotlin pod względem możliwości rozwoju przemysłu i rolnictwa.
2. Metoda i forma pracy
Metody: praca z podręcznikiem i mapą – karty pracy.
Forma pracy: indywidualna lub grupowa.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik „Planeta 3” (str. 183 – 185) , Atlas geograficzny „Polska, kontynenty, świat”
PPWK „Nowa Era” lub Ilustrowany Atlas Świata Wyd. Rożak, Szkolny słownik geograficzny J. Flisa, fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS Kotliny Podkarpackie (środowisko przyrodnicze i gospodarka) Geografia dla klas VIII wyd. M. Rożak, karty pracy
4. Przebieg lekcji
1. Faza przygotowawcza
- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)
- nauczyciel zadaje pytania sprawdzające materiał z poprzedniej lekcji, np.:
wymień charakterystyczne cechy ukształtowania Wyżyny ...( Lubelskiej, Roztocza)
jakie surowce mineralne eksploatowane są we wschodniej części wyżyn?
na jakiej rzece znajdują się progi skalne i co jest przyczyną ich powstania?
wyjaśnij określenie wąwóz (parów, szypoty, szumy, margle, less)
jakie rośliny uprawiane są na terenie Wyżyny Lubelskiej?, itp.
2. Faza realizacyjna
- nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji „Kotliny Podkarpackie”, wyjaśnia cele lekcji, podaje wymagania edukacyjne i rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy
- nauczyciel podaje czas na rozwiązanie zadania (samodzielnie ok. 25 – 30 min., w zespole – krócej)
- praca indywidualna w oparciu środki dydaktyczne (podręcznik, atlasy, słownik) - uczniowie wykonują zadania z karty pracy
- nauczyciel kontroluje ich pracę, pomaga i wyjaśnia
- nauczyciel prosi 1 – 3 uczniów o zaprezentowanie rozwiązanej karty pracy - nauczyciel ocenia pracę uczniów – zbiera pozostałe karty do sprawdzenia i oceny.
3. Faza podsumowująca
- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości, np.:
wymień charakterystyczne cechy ukształtowania Kotlin Podkarpackich
jakie surowce mineralne eksploatowane są na obszarze Kotlin?
wyjaśnij określenia: płaskowyż , zapadlisko tektoniczne
dokonaj charakterystyki warunków przyrodniczych dla rozwoju rolnictwa w Kotlinie Sandomierskiej, itp.
Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka) Geografia dla klas VIII wyd. M. Rożak.
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny- Polska, kontynenty, świat. Wydawnictwo Nowa Era Redakcja Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.
Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.
4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.
5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006
6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M. Rożak.
Gdańsk –Straszyn 2004.
7. Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Wskazówka : Karta pracy może być wykorzystana do pracy samodzielnej ucznia (można wtedy ocenić samodzielną pracę każdego ucznia na lekcji), lub mogą ją rozwiązywać 2- 4 osobowe grupy. W części przygotowawczej należy wtedy klasę podzielic na niewielkie grupy
b. Zadanie domowe
Korzystając z mapy w atlasie, oblicz odległość rzeczywistą w linii prostej między Oświęcimiem a Przemyślem
Opr. Urszula Różycka- Nocuń