• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Graficzna ilustracja układów równań (lekcja I) 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Graficzna ilustracja układów równań (lekcja I) 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Graficzna ilustracja układów równań (lekcja I)

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

1. zna pojęcie graficznego rozwiązania układu równań liniowych, 2. zna pojęcie funkcji liniowej.

b. Umiejętności Uczeń:

1. umie rozwiązać algebraicznie i graficznie układ oznaczony, 2. umie obsługiwać tryb graficzny kalkulatora graficznego Casio.

2. Metoda i forma pracy

Pokaz, obserwacja, dyskusja.

3. Środki dydaktyczne

a. kalkulatory graficzne Casio wraz z panelem projekcyjnym, b. rzutnik,

c. karty pracy,

d. prezentacja multimedialna,

e. przybory geometryczne (linijka, ołówek, gumka).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Poprzednie lekcje dotyczyły wprowadzenia pojęcia funkcji liniowej i jej własności. Poznane wiadomości będą nam potrzebne do omówienia następnego zagadnienia jakim jest graficzna

interpretacja układów równań. Algebraiczne metody rozwiązywania układów równań takie, jak metoda podstawiania, czy metoda przeciwnych współczynników znane są już wam z klasy drugiej. Dziś kolejna – graficzna interpretacja.

b. Faza realizacyjna

Rozwiąż dowolną metodą algebraiczną następujący układ równań:

 

 1

3 y x

y x

Rozwiązując układ metodą przeciwnych współczynników otrzymamy:

(2)

+

  

 1

3 y x

y x

2x = 4 /:2 x = 2

Wstawiwszy do pierwszego równania w miejsce x liczbę 2 otrzymamy:

2 + y= 3 y = 3 – 2 y = 1

Odp.

 

 1 2 y x

Gdybyśmy jednak każde równanie przekształcili wyznaczając z każdego y, wówczas otrzymamy:

 

 1

3 x y

x y

Zapisane w ten sposób równania są wzorami pewnych funkcji liniowych. Narysujmy ich wykresy korzystając z kalkulatora graficznego:

Współrzędne punktów leżących na każdej z prostych spełniają równania tych prostych. Punkt przecięcia się prostych należy do obu prostych, więc jego współrzędne spełniają oba równania – są rozwiązaniem podanego układu równań.

Nie zawsze można przekształcić równanie do postaci wzoru funkcji liniowej, np.:

 

 1

1 x y

y y x

Z pierwszego równania mamy x = 1, to równanie zilustruje nam prosta równoległa do osi OY, nie będąca wykresem funkcji liniowej. Możemy jednak oba równania zilustrować w układzie

współrzędnych:

(3)

 

 1 1

x y x

Rozwiązaniem powyższego układu równań jest para:

 

 2 1 y x

Sprawdzamy poprzez podstawienie otrzymanych wyników do obu równań:

1 + 2 = 2 + 1 2 – 1 = 1 Zadanie 1.

Odczytaj rozwiązania układów równań na podstawie podanych rysunków, a następnie dopasuj układ do rysunku:

1)

  

 2 2 x y

x y

2)

  

2 0 5, 0

y x y

x y

3)

  

0 2

0 1 y x

y x

a)

(4)

b)

c)

Rozwiązanie:

Rysunek a) x = 2, y = –1 układ numer 2.

Po przekształceniu układ przyjmuje postać:

 

 2

5, 0 x

x y

Rysunek b) x = 0, y = 2 układ numer 1.

Po przekształceniu układ przyjmuje postać:

 

 2 2 x y

x y

Rysunek c) x = 0,5, y = 1,5 układ numer 3.

Po przekształceniu układ przyjmuje postać:

(5)

 

 2 1 x y

x y

Zadanie 2.

Rozwiąż graficznie układy równań:

a)

  

 2

4 2

x y

x y

b)

  

 2 y x

x y

c)

  

2 1

0 1 x y

x y

Rozwiązanie:

Przykład a)

 

 2

4 2

x y

x y

Podany układ równań przekształcamy do postaci wzorów funkcji liniowej:

 

 2

4 2 x y

x y

Rozwiązaniem układu jest para liczb:

 

 0 2 y x

Przykład b)

(6)

 

 2 y x

x y

Podany układ równań przekształcamy do postaci wzorów funkcji liniowej

 

 2 x y

x y

Rozwiązaniem układu jest para liczb

 

 1 1 y x

Przykład c)

 

2 1

0 1 x y

x y

Podany układ równań przekształcamy do postaci wzorów funkcji liniowej

 

 1 1 x y

x y

Rozwiązaniem układu jest para liczb:

 

1

0

y

x

(7)

c. Faza podsumowująca

Zebranie i podsumowanie wiadomości dotyczących graficznego rozwiązywania układów równań:

Jakie znasz metody rozwiązywania układów równań? Omów je.

Odp.: Algebraiczna i graficzna, algebraicznie można rozwiązać za pomocą metody podstawiania lub metody przeciwnych współczynników, graficznie rysując wykresy poszczególnych równań układu.

Aby narysować wykres równania należy je najpierw przekształcić do postaci wzoru funkcji liniowej y = ax + b.

Na dzisiejszej lekcji zajmowaliśmy się jedynie układami oznaczonymi, tj. takimi, które mają dokładnie jedno rozwiązanie. Wykresy tych równań przecinały się w jednym punkcie, którego współrzędne są rozwiązaniem układu (punkt należy do obu prostych).

Następne zajęcia poświęcimy układom o różnej liczbie rozwiązań.

5. Bibliografia

a. Matematyka z plusem dla klasy III gimnazjum – podręcznik wyd. GWO

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Zadanie nr 3a,b,g str. 68 podr. do matematyki dla klasy III gimnazjum wyd. GWO

Cytaty

Powiązane dokumenty

Rozwiązać rówanie nieliniowe przy użyciu napisanej

Proszę zapoznajcie się z filmem dydaktycznym poświeconym rozwiązywaniu układów równań metodą graficzną, link do filmu

Układy omawiane przez autora filmów proszę wpisać do zeszytu.

 Na początku lekcji odbędzie się kartkówka z rozwiązywania układów równań metodą podstawiania. Nauczyciel: Ewa Domańska Przedmiot: matematyka

W pracy zaadaptowano opracowaną w [1] metodę diagonalizacji macierzy symetrycznej do rozwiązywania nieosobliwych (cramerowskich) układów równań liniowych z symetryczną,

Rozwiązać równania z poprzedniego punktu stosując algorytm Gaussa-Jordana.. Spróbo- wać porównać wydajność

Metody numeryczne, Fortuna Zenon, Macukow Bohdan, Wąsowski Janusz, WNT, War- szawa,

Uwaga: gdyby w naszym zadaniu jako parametry przyjęto inne niewiadome, bądź pominięto inne równanie (w wyniku realizacji nieco innej koncepcji