• Nie Znaleziono Wyników

Temat zajęć: Elementy zestawu komputerowego

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat zajęć: Elementy zestawu komputerowego"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID Szkola podstawowa_informatyka_klasa IV

Tytuł

wypełnia autor; do 256 znaków.

Elementy zestawu komputerowego

Przedmiot

Z listy dostępnej w Scholarisie;

wypełnia autor

informatyka

Autor (imię i nazwisko)

wypełnia autor. Jeśli autorów jest wieku, oddzielamy ich przecinkami

Barbara Tomkowiak

Autor (ulica, nr domu)

Dane pierwszego autora, wypełnia autor

Poznańska 48

Autor (kod, miejscowość) wypełnia autor

62-070 Dopiewo

Autor (login w Scholaris) wypełnia autor

sefora

Abstrakt

krótkie streszczenie; wypełnia autor

Lekcja informatyki poświęcona zestawowi komputerowemu, poprawnemu nazwaniu poszczególnych urządzeń oraz krótkiej ich charakterystyce.

Wydawca Źródło

dane materiału źródłowego (lub kilku materiałów); wypełnia autor

Informatyka 2000, podręcznik dla klasy IV-VI

Odnośniki

dokumenty powiązane; wypełnia autor wg opisu w Scholarisie Etap edukacyjny

wypełnia autor według listy opublikowanej w Scholarisie

Drugi etap klasa IV-VI

Informacje o prawach Słowa kluczowe

wypełnia autor, około 10 terminów

Urządzenia wejścia, urządzenia wyjścia, monitor, skaner, jednostka centralna, drukarka, modem, dyskietka, dysk twardy UDC

Uwagi

Temat zajęć: Elementy zestawu komputerowego

(2)

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

 Uczeń wie, jak nazywają się poszczególne części zestawu komputerowego.

 Uczeń wymienia rodzaje pamięci zewnętrznych komputera, jakie wykorzystuje w pracy z komputerem (dyskietka, dysk twardy, CD-ROM);

 Uczeń wyszczególnia urządzenia wejścia i wyjścia.

b) Umiejętności

 Omawia zastosowanie podstawowych elementów zestawu komputerowego.

 Wyjaśnia pojęcia: procesor, płyta główna, pamięć komputera.

2. Metoda i forma pracy:

a) indywidualna,

b) praca z podręcznikiem lub tekstem.

3. Środki dydaktyczne

a) Karta pracy,

b) prezentacja multimedialna, c) zestaw komputerowy.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

 Czynności porządkowe, sprawdzenie obecności.

 Wyobraź sobie, że chciałbyś komuś opisać, narysować stanowisko komputerowe. Jak byś to zrobił? Uczniowie wykonują zadanie 1 z karty pracy /narysuj stanowisko komputerowe, przy którym właśnie siedzisz. /5 min/

 Uczniowie prezentują swoje prace.

b) Faza realizacyjna

 By prawidłowo móc opisać komputer, musimy potrafić poprawnie operować nazwami i znać podstawowe funkcje części komputera.

 Przedstawię wam teraz prezentację multimedialną, która opowiada właśnie o poszczególnych częściach komputera i nazywa je.

 Przedstawienie prezentacji „Elementy zestawu komputerowego”

Slajd 2 – mówiąc komputer, mamy na myśli kilka urządzeń, które są ze sobą powiązane. Stąd mówimy o zestawie komputerowym. Podstawowe elementy takiego zestawu to: jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz i drukarka.

Slajd 3 – przedstawia typowy zestaw komputerowy.

Slajd 4 – powrót do karty pracy, zadanie 2 – uczniowie podpisują poszczególne elementy swego rysunku, względnie dorysowują brakujące.

Slajd 5 – kilka słów na temat jednostki centralnej. To metalowa skrzynka, podłączamy do niej pozostałe elementy zestawu komputerowego. W obudowie jednostki centralnej znajdują się: dysk twardy, stacja dyskietek, napęd CD-ROM. W obudowie znajduje się też płyta

(3)

główna, a na niej umieszczone są najważniejsze elementy komputera: procesor i pamięć operacyjna.

Slajd 6 – następny element to monitor. Czy wiecie jakie mogą być rodzaje monitorów?

Monitory są tradycyjne – przypominają telewizor oraz LCD, czyli ciekłokrystaliczne, płaskie.

Slajd 7 – sam porównaj wygląd monitorów. Rozmowa z uczniami na temat wyglądu monitorów.

Slajd 8 – Mysz – wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej.

Najstarszym typem myszy jest „mysz mechaniczna”, w urządzeniu tym wykorzystuje się metalową kulkę pokrytą gumą, oraz system rolek. Nowszym rozwiązaniem jest tzw. „mysz optyczna”. W zależności od rodzaju, mysz może przekazywać sygnały do komputera po kablu lub bezprzewodowo.

Slajd 9 - Klawiatura to uporządkowany zestaw klawiszy służący do sterowania urządzeniem lub do wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych. To podstawowe urządzenie wejścia.

Slajd 10 – drukarka – służy do drukowania tekstu i obrazu. Mamy klika rodzajów drukarek:

igłowe – ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym;

laserowe – zasada ich działania jest bardzo podobna do działania kserokopiarek, charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa;

atramentowe – wadą ich są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru).

Slajd 11 – jest jeszcze wiele elementów, które mogą współpracować z komputerem i wraz z nim stanowić zestaw. Zależy to od miejsca, w jakim komputer się wykorzystuje oraz do jakich zadań ma służyć.

Slajd 12 – Urządzenie wejścia-wyjścia, urządzenie we/wy, urządzenie I/O (ang. input/output device) służy do komunikacji komputera z użytkownikiem, komputerem lub innym urządzeniem. Niektóre z tych urządzeń są typowymi urządzeniami wejścia, inne wyjścia, pozostałe natomiast jednocześnie wejścia i wyjścia. Typowe urządzenia wejścia to np.

klawiatura, mysz komputerowa oraz czytniki nośników danych, typowe urządzenia wyjścia to np. monitor, drukarka, a typowe urządzenia wejścia i wyjścia to np. karta sieciowa, modem, dysk twardy oraz wszelkie inne nagrywalne stacje nośników danych. Część urządzeń wejścia- wyjścia znajduje się wewnątrz obudowy jednostki centralnej komputera.

Slajd 13 – Pamięć komputerowa to te części komputera, które przechowują dane. Ze względu na sposób zapamiętywania informacji przez komputer wyróżniamy: pamięć wewnętrzną – jej podstawowym typem jest pamięć operacyjna, informacje w niej są przechowywane tylko wtedy gdy komputer jest włączony i pamięć zewnętrzną – to dysk twardy, dyskietka, płyta CD.

Slajd 14 – a tak wygląda dysk twardy.

Slajd 15 – Dyskietka – przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych.

Slajd 16 - Płyta kompaktowa (ang. Compact Disco) to krążek z zakodowaną cyfrowo informacją. Dzięki dużej pojemności, niezawodności i niskiej cenie, CD-ROM stał się najbardziej popularnym medium do zapisywania danych. Płyta kompaktowa została opracowana przez koncerny Sony i Philips pod koniec lat 70, a jej premiera odbyła się w 1982. Jej pierwotnym zastosowaniem był zapis dźwięku.

(4)

c) Faza podsumowująca

 Jako podsumowanie uczniowie wykonują zadania z karty pracy.

 Ostatnie zadanie uczniowie wykonują z pomocą podręcznika lub mogą np. korzystać z wyszukiwarki internetowej.

5. Bibliografia

Informatyka 2000, Podręcznik dla klasy IV-VI, wyd. Czarny Kruk, Bydgoszcz.

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia – Elementy zestawu komputerowego b) Zadanie domowe

Jeśli uczniowie nie wykonają zadań z karty pracy, to zadaniem domowym jest ich uzupełnienie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

3 Funkcja scanf konwertuje wejściowy ciąg znaków na liczbę zmiennoprzecinkową pojedynczej precyzji (%f), zaś wynik przypisuje do zmiennej odleglosc. ampersand) powoduje, że do

3 Funkcja scanf konwertuje wejściowy ciąg znaków na liczbę zmiennoprzecinkową pojedynczej precyzji (%f), zaś wynik przypisuje do zmiennej odleglosc. ampersand) powoduje, że do

─ urządzenia wejścia i wyjścia: karta sieciowa, modem, dysk twardy, dyskietka, płytka CD-RW. ─ urządzenia wejścia: myszka, klawiatura, płytka CD-R, skaner, cyfrowy

Jeśli wyświetlimy plik1 za pomocą cat, moŜemy działanie tego polecenia umieścić w pliku plik2.. cat plik1 > plik2 MoŜemy tez

Niemniej jednak w modelach systemów paliwowo-energetycznych mo¿na wyró¿niæ pewne typowe elementy i ich relacje, które znajd¹ siê niemal w ka¿dym modelu.. Artyku³

 Metoda przeglądania - dane są wymieniane miedzy procesorem a modułem we/wy, procesor czeka na zakończenie operacji we/wy, sprawdzana jest gotowość/zajętość

Port jest to rejestr posiadający swój adres w przestrzeni adresowej procesora i do którego procesor może wysyłać dane/rozkazy oraz z którego może

Wskaźnik stosu jest dekrementowany o jeden kiedy dane są odkładane na stos przez instrukcję PUSH i jest dekrementowany o dwa (lub 3 dla procesora ATMega256)