SCENARIUSZ ZAJĘĆ „UKŁAD SŁONECZNY” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Układ słoneczny.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (11.7) [uczeń] odnajduje
zależność między ruchem obrotowym Ziemi a zmianą dnia i nocy.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
rozumie termin ruch obrotowy i doba
słoneczna;
rozumie ruch Słońca po widnokręgu
rozumie termin południe słoneczne;
wie, co to są ciała niebieskie i zna ich
nazwy;
wie, kiedy Słońce góruje nad horyzontem.
Nabywane umiejętności:
UCZEŃ odnajduje zależność między ruchem obrotowym Ziemi a zmianą dnia i nocy;
wyjaśnia, dlaczego ruch Słońca po niebie jest
tylko pozorny;
wymienia ciała niebieskie;
wyjaśnia termin doba słoneczna;
wyjaśnia, na czym polega ruch obrotowy
Ziemi.
Kompetencje kluczowe:
Umiejętność uczenia się
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Etapy lekcji:
1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).
2) Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji- Układ słoneczny. Inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:
Co to jest doba?
Doba składa się z dwóch części. Jakich?
Jakie zjawisko powtarza się codziennie rano i wieczorem?
Dlaczego dzień trwa krócej jesienią i zimą?
Co oznacza słowo- horyzont?
Jak wyjaśnicie zjawisko „wędrówki” Słońca po niebie?
Nauczyciel rozpoczyna rozmowę od wyjaśnienia terminu ruch obrotowy Ziemi. Wyjaśnia jego następstwa. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii. Nauczyciel odpowiada na pytania uczniów.
Aby utrwalić przekazane informacje nauczyciel odtwarza symulację przedstawiającą ruch obrotowy Ziemi. Wybiera uczniów, którzy odegrają przed klasą scenkę przedstawiającą wcześniej wyświetlone zjawisko.
Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego ruch Słońca po niebie jest tylko pozorny (to nie Słońce wędruje wokół Ziemi, a Ziemia wokół Słońca i wokół własnej osi)
Nauczyciel prezentuje uczniom Zestaw ilustracji „Dnie i noce”
Na koniec lekcji nauczyciel zadaje pytanie:
Co to są ciała niebieskie?
Jakie możecie wymienić ciała niebieskie?
Prowadzi luźną rozmowę z uczniami. Pomaga uczniom wymieniać ciała niebieskie (planety, galaktyki, czarne dziury, ciemna materia, gwiazdy, układy planetarne, obiekty mgławicowe). Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili nazwy planet układu słonecznego.
3) Podsumowanie :
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Zadanie domowe
Siły pływowe Słońca i Księżyca – wyjaśnij pojęcie.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Komputer
Plakietki z napisem Słońce i Ziemia
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Pokaz Formy pracy
Praca indywidualna
Praca z całą klasą
Zadanie dla chętnych:
Przygotuj krzyżówkę, której hasło będzie układało się w słowa:
CIAŁA NIEBIESKIE. Zagadnienia z krzyżówki muszą dotyczyć tematu lekcji: UKŁAD SŁONECZNY.
Lub
Dokonaj obserwacji faz Księżyca.
Obserwacja:
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Podobnie jak Ziemia wokół Słońca, Księżyc obraca się wokół Ziemi po orbicie, którą przebywa w ciągu 27,3 dnia. Orbita Księżyca ma kształt elipsy. Księżyc jest skierowany do Ziemi zawsze tą samą stroną. Mówimy, że Księżyc jest w orbicie synchronicznej z Ziemią. Księżyc, wraz z Ziemią, obraca się również wokół Słońca. Poza zaćmieniami Słońce oświetla zawsze połowę powierzchni Księżyca. Ze względu na różne położenie względne tych trzech ciał niebieskich, obserwujemy cztery fazy Księżyca.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z ruchem obiegowym ciał niebieskich oraz z fazami Księżyca.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Obserwacja prowadzona jest nocą. Obserwacje powinny być prowadzone od pierwszej kwadry Księżyca (kiedy widać całą wschodnią połowę tarczy) przez miesiąc.
Potrzebne sprzęty – aparat fotograficzny, statyw.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie montują aparat na statywie i (w miarę możliwości) umieszczają w oknie z widokiem na Księżyc. Wykonują zdjęcie Księżyca jednokrotnie - codziennie. Po wykonaniu wszystkich zdjęć uczniowie porównują je ze sobą.
5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Na podstawie obserwacji uczniowie wyciągają wnioski na temat kolejności faz Księżyca oraz długości każdej z faz. Próbują powiązać zarejestrowane oświetlenie Księżyca z pozycją Słońca oraz Ziemi w danym dniu.