SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Dowody ewolucji, dowody
bezpośrednie
Konspekt zajęć edukacyjnych
Małgorzata Radzimirska, Renata Rabczyńska
Temat: Typy dziedziczenia mutacji – choroby uwarunkowane genetycznie. Odniesienie do pod-stawy programowej
Przedmiot: biologia, IV etap edukacyjny, zakres rozszerzony
Adresaci: uczniowie liceum lub technikum reali-zujący przedmiot biologia w zakresie rozszerzonym Czas trwania zajęć: 90 minut
Odniesienie do podstawy programowej:
Cele kształcenia:
I. Poznanie świata organizmów na różnych po-ziomach organizacji życia.
IV. Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie in-formacji.
V. Rozumowanie i argumentacja. VI. Postawa wobec przyrody i środowiska.
Treści nauczania:
IX. Ewolucja.
1. Źródła wiedzy o mechanizmach i przebiegu ewolucji. Uczeń:
1) przedstawia podstawowe źródła wiedzy o me-chanizmach i przebiegu ewolucji (budowa, rozwój i zapis genetyczny organizmów, ska-mieniałości, obserwacje doboru w naturze); 3) przedstawia znaczenie skamieniałości, jako
bezpośredniego źródła wiedzy o przebiegu ewolucji organizmów oraz sposób ich powsta-wania i wyjaśnia przyczyny niekompletności zapisu kopalnego.
Typ zajęć: opracowanie nowego materiału
Forma nauczania: zajęcia edukacyjne w klasie szkolnej Forma organizacyjna: praca w grupach
Strategie: operacyjna Metody nauczania:
• metody obserwacyjne:
• obserwacja środków dydaktycznych
natural-nych – skamieniałości,
• obserwacja środków dydaktycznych
zastęp-czych – fotografie przedstawiające wszystkie ro-dzaje bezpośrednich dowodów ewolucji
• metody słowne:
• analiza materiału źródłowego,
• prezentacja wyników pracy zespołów,
• dyskusja. Środki dydaktyczne:
• karta pracy ucznia,
• okazy naturalne – skamieniałości: amonitów, be-lemnitów, trylobitów, ramienionogów, graptolitów, skamieniałe muszle ślimaków i małżów, liliowce, stromatolity, koprolity, skamieniałe drewno,
• zamieszczone w karcie pracy oraz podręczniku „Biologia na czasie 3” fotografie: skamieniałości właściwych, odcisków, odlewów, skamieniałości kompletnych, śladów działalności organizmów, form przejściowych, żywych skamieniałości,
• teksty źródłowe zamieszczone w karcie pracy,
• film edukacyjny o skamieniałościach zwierząt i roślin odnalezionych w dawnej kopalni od-krywkowej pod Messel w Niemczech
Literatura
• Campbell NA, Reece JB (2012). Biologia. Poznań: Dom Wyadwniczy Rebis.
• Dubert F, Jurgowiak M, Marko-Worłowska M,
Zamachowski W (2014). Biologia na czasie 3. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i tech-nikum. Warszawa: Nowa Era.
• LePage BA, William CJ, Yang H (2005). The geo-biology and ecology of Metasequoia. Springer.
• Krzanowska H, Łomnicki A, Rafiński, Szarski H, Szymura JM (2002). Zarys mechanizmów ewolu-cji. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
• Simpson GG (1999). Kopalny zapis historii życia. Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
• Załachowski W (1997). Ryby. Warszawa: Wydaw-nictwo Naukowe PWN.
• Zamachowski W, Zyśk A (1997). Strunowce. Chor-data. Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP.
dr Małgorzata Radzimirska: adiunkt, Zakład Ochrony
Przyrody i Fizjologii Roślin, Instytut Biologii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
mgr Renata Rabczyńska: nauczyciel dyplomowany,
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Plan zajęć
LEKCJA I
I. Faza przygotowawcza 1. Sprawy organizacyjno-porządkowe.2. Nauczyciel przedstawia cele oraz planowany prze-bieg lekcji. Formułuje pytanie, na które w trakcie lekcji uczniowie będą próbowali odpowiedzieć: czy możemy na własne oczy zobserwować zmiany ewolucyjne?
3. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, jakie były pierwsze przedstawione przez Darwina do-wody ewolucji i czy są to jedyne dodo-wody na ewo-lucję, z jakimi uczniowie spotkali się do tej pory podczas lekcji przyrodniczych.
4. Nauczyciel wyjaśnia kryterium wyróżnienia do-wodów bezpośrednich i pośrednich, a następnie prosi uczniów o przyporządkowanie wymienio-nych przez nich dowodów ewolucji do obu grup. 5. Nauczyciel krótko opisuje proces fosylizacji i jego
kolejne etapy.
6. Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe gru-py, każda z grup otrzymuje kartę pracy wraz z ma-teriałami dotyczącymi bezpośrednich dowodów ewolucji.
II. Faza realizacyjna
1. Analiza różnych rodzajów bezpośrednich dowo-dów ewolucji. Uczniowie korzystając z kart pracy:
a) zapoznają się z różnymi rodzajami bezpośred-nich dowodów ewolucji i ich cechami cha-rakterystycznymi, czytając ze zrozumieniem informacje zamieszczone w podręczniku „Bio-logia na czasie 3”,
b) po analizie uzyskanych informacji zapisują jedną wadę i jedną zaletę wykorzystania ska-mieniałości jako źródła wiedzy o przebiegu ewolucji,
c) dyskutują w grupie na temat znaczenia skamie-niałości w obserwacji zmian ewolucyjnych i zapisują wspólnie ustaloną opinię w karcie pracy.
2. Analiza metod datowania, które są stosowane w paleontologii. Czytając ze zrozumieniem wiado-mości zawarte w podręczniku „Biologia na czasie 3”, uczniowie poznają dwie najważniejsze metody datowania, które w karcie pracy zapisują podając ich krótką charakterystykę.
LEKCJA II
3. Ćwiczenia w klasyfikowaniu bezpośrednich dowo-dow ewolucji. Uczniowie:
a) przydzielają otrzymane wraz z kartą pracy okazy naturalne – skamieniałości, fotografie zawarte w podręczniku „Biologia na czasie 3” oraz w karcie pracy (fot. 1–6) do różnych ro-dzajów dowodów bezpośrednich,
b) uzasadniają pisemnie dokonany przez siebie wybór.
4. Analiza problemów związanych z dokumento-waniem przebiegu ewolucji na podstawie dowo-dów bezpośrednich. Uczniowie korzystając z kart pracy:
a) czytają ze zrozumieniem tekst nr 4,
b) wyszukują i zapisują dwa problemy, na jakie napotykają biolodzy, którzy próbują odtwo-rzyć przebieg ewolucji na podstawie dowodów bezpośrednich i rozpowszechnić swoje odkry-cia.
Źródła internetowe:
• Ryc. 1. Hatteria – tuatara
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ commons/8/80/30-ish_male_tuatara.jpg
• Ryc. 2. Metasekwoja chińska
http://reichel.pl/bdp/cepp/view/745__Metasekwo-ja%20chi%C5%84ska%20(%20Metasequoia%20 glyptostroboides%20).jpg
• Ryc. 3. Rogoząb australijski
http://photos.zoochat.com/large/australian_ lungfish_basle_zoo_2nd_september_2009-60017. jpg
• Ryc. 4. Plezjozaur – Rhomaleosaurus victor https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ commons/f/fb/Rhomaleosaurus_victor_1.JPG • Ryc. 5. Tiktaalik http://farm4.static.flickr.com/3556/3417834027_18 7dda1b82_b.jpg • Ryc. 6. Ichtiostega https://upload.wikimedia.org/wikipedia/com-mons/3/34/Ichthyostega_model.jpg Materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=YkwDojdeIss (1.06min.)
Zestaw dydaktyczny skamieniałości:
amonit, amonit – goniatyt, amonit z masą perłową, trylobit – Calymene, Elipsocephalus hoffi, ramienionogi – Terebratula, Spirifer, Productella, Schizophoria, Rhyn-chonella, łodzikowiec – Ortoceras, jeżowiec, belemnit, ślimaki morskie – Natica, Turitella, Murex, Clavatula, małż – Lopha, koprolit, trochity liliowców, stromatolit, graptolity, skamieniałe drewno
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
III. Faza podsumowująca
1. Wybrani przez grupy przedstawiciele prezentu-ją wyniki pracy na forum klasy. Odpowiadaprezentu-ją na pytanie zadane przez nauczyciela w fazie przygo-towawczej: czy możemy na własne oczy zobserwo-wać zmiany ewolucyjne? Pozostali uczniowie uzu-pełniają, ewentualnie poprawiają niedociągnięcia prezentujących.
2. Na potwierdzenie wniosków, uczniowie ogląda-ją film przedstawiaogląda-jący bogactwo skamieniałości zwierząt i roślin sprzed 47 mln lat odnalezione przez paleontologów w dawnej kopalni odkrywko-wej pod Messel.
Praca domowa
Dla chętnych: Z dostępnych Ci źródeł wyszukaj dwie żywe skamieniałości i krótko je scharakteryzuj.
Karta pracy ucznia
(Punkty 1–3 przewidziane są do realizacji na lekcji I, natomiast punkty 4–5 – na lekcji II).
Zapoznajcie się z klasyfikacją bezpośrednich dowodów ewolucji, zawartą w podręczniku „Biologia na czasie 3”. Zapro-ponujcie jedną wadę i jedną zaletę wykorzystania skamieniałości jako źródła wiedzy o przebiegu ewolucji. Zapiszcie je poniżej. Zaleta: ……… ……… ……… Wada: ……….. ………...……… ………...………
Oceńcie (po dyskusji w grupie) znaczenie skamieniałości w obserwacji zmian ewolucyjnych. ………
……… ………
Z podręcznika „Biologia na czasie 3” zapoznajcie się z metodami datowania, które są stosowane w paleontologii i krót-ko je scharakteryzujcie. Metoda 1 ………...……… ………...……… ………...……… ………...………
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Metoda 2 ……… ………Przydzielcie otrzymane okazy naturalne – skamieniałości, zamieszczone w karcie pracy fotografie (fot. 1–6) i opisy organizmów zawarte w tekstach 1–3 oraz fotografie zamieszczone w podręczniku „Biologia na czasie 3” do następujących rodzajów dowodów bezpośrednich i uzasadnijcie swój wybór:
skamieniałości właściwe -………...………..………...……. ………...………..……… odciski i odlewy -………...………..………...……. ………...………..……… skamieniałości kompletne -………...………..………...……. ………...………..……… ślady działalności organizmów -
………...………..………...……. ………...………..……… formy przejściowe -………...………..………...……. ………...………..……… żywe skamieniałości -………...………..………...……. ………...………..………
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Tekst nr 1
Hatteria, czyli tuatara (ryc. 1) – (dwa gatunki: Sphe-nodon gunthteri i SpheSphe-nodon punctatus) – gad z rzędu hatterie (Rhynchocephalia) z rodziny hatteriowatych (Sphenodontidae) do niedawna żyjący w Nowej Zelan-dii, a obecnie na okolicznych wyspach Cieśniny Cooka oraz u północnych wybrzeży Wyspy Północnej. Uwa-ża się ją za najmniej wyspecjalizowanego i archaiczne-go współcześnie żyjącei archaiczne-go gada, mającei archaiczne-go cechy płazie. Wyglądem przypomina jaszczurkę, ale nie jest z nią tak blisko spokrewniona jakbyśmy myśleli. Ma masyw-ne brunatnozielomasyw-ne ciało i krótkie kończyny. Każda z kończyn wyposażona jest w pięć palców zakończo-nych ostrymi pazurami, przystosowanymi do kopania nor. Na grzbiecie i głowie posiada kolczasty grzebień, stroszony w razie zagrożenia. Na szczycie głowy znaj-duje się trzecie oko – ciemieniowe, dobrze rozwinięte,
o budowie podobnej do oka właściwego. Dane kopalne wskazują, że krewni hatterii żyli przynajmniej 220 mln lat temu, w triasie w erze mezozoicznej. Ich skamienia-łości znajdowano na wszystkich kontynentach oprócz Australii i Arktyki.
Źródło: Zamachowski W, Zyśk A (1997). Strunowce. Chordata. Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP.
Tekst nr 2
Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostro-boides) (ryc. 2) – jedyny żyjący gatunek drzewa nago-nasiennego z rodzaju metasekwoja rodziny cypryso-watych, z rzędu cyprysowców. Występowała w erze mezozoicznej, w końcu okresu kredowego (około 70 mln lat temu). Była rośliną szeroko rozprzestrzenioną na półkuli północnej. Około 20 mln lat temu, pod ko-niec oligocenu, w konsekwencji zmian klimatycznych, zasięg metasekwoi zaczął się stopniowo kurczyć. Obec-nie gatunek ten występuje jedyObec-nie na stanowiskach re-liktowych w Chinach. Przez lata znana była botanikom jedynie ze skamieniałości i uważana za roślinę wy-marłą. Na nowo została odkryta dopiero w 1941 roku w Chinach. Jej niezwykła historia i uroda sprawiły, że już kilka lat później zaczęto ją sadzić w ogrodach. Z Azji szybko trafiła do Europy, a do Polski pierwsze nasiona dotarły już w 1949 roku. Metasekwoja jest rośliną igla-stą, ale zrzuca swoje igły na zimę. Na podstawie ska-mielin naukowcy twierdzą, że metasekwoja jest długo-wieczna i może dożyć nawet 2000 lat, choć najstarsze egzemplarze mają zaledwie kilkaset. Drzewa bardzo lu-bią wilgoć i w ojczyźnie często są sadzone przy rzekach i jeziorach, dlatego też bywają nazywane „modrzewiem wodnym” lub „jodłą wodną”.
Żródło: LePage B A, William C. J, Yang H (2005). The geobiology and ecology of Metasequoia. Springer.
Fot. 1. Hatteria – tuatara
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/30--ish_male_tuatara.jpg
Ryc. 2. Metasekwoja chińska
http://reichel.pl/bdp/cepp/view/745__Metasekwoja%20 chi%C5%84ska%20(%20Metasequoia%20glyptostroboides%20). jpg
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Tekst nr 3
Rogoząb australijski (Neoceratodus forsteri) (ryc. 3) – gatunek ryby z podgromady ryb dwudysznych (Dip-noi), jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodzi-ny rogozębowatych (Ceratodontidae), żyjący obecnie w rzekach w stanie Queensland w Australii. Skamie-niałości ryb dwudysznych znane są już z okresu de-wońskiego (416 - 359 mln lat temu) ery paleozoicznej. Nieliczne gatunki, w niezmienionej postaci (przynaj-mniej od później kredy – 70 mln lat temu) przetrwały do dziś w wodach słodkich Australii, Afryki i Ameryki Południowej. Rogoząb jest anatomicznie i fizjologicznie najpierwotniejszy spośród ryb dwudysznych i przypo-mina formy żyjące w triasie (200 – 250 mln lat temu). Jego ciało jest wydłużone, dochodzące nawet do 2 m długości i masy kilkudziesięciu kilogramów. Ma po-dobne nieco do łap, dobrze rozwinięte płetwy piersio-we i brzuszne. Posiada prymitywne, pojedyncze płuco, które wykształciło się z pęcherza pławnego. Gdy rzeki i zbiorniki wysychają, zwierzę oddycha powietrzem at-mosferycznym, ponieważ płuco częściowo przejmuje funkcje skrzeli. Umożliwia to rogozębowi przetrwanie w dużych kałużach błotnistych zatokach.
Źródło: Załachowski W (1997). Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Ryc. 3. Rogoząb australijski
http://photos.zoochat.com/large/australian_lungfish_basle_zoo_2nd_septem-ber_2009-60017.jpg
Ryc. 4. Plezjozaur – Rhomaleosaurus victor
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/ Rhomaleosaurus_victor_1.JPG Ryc. 5. Tiktaalik http://farm4.static.flickr.com/3556/3417834027_187dda1b82_b.jpg Ryc. 6. Ichtiostega https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/34/ Ichthyostega_model.jpg
SZK
OŁA
NA
UK
A
KR
Ó
TK
O
Przeczytajcie ze zrozumieniem tekst nr 4 i podajcie dwa problemy, na jakie napotykają biolodzy, którzy próbują odtworzyć przebieg ewolucji na podstawie dowodów bezpośrednich i rozpowszechnić swoje od-krycia. ……… …………...……… ………...……… ……… …………...……… ………...……… ……… ………...…
Tekst nr 4
Kolekcjonowanie kości, czyszczenie ich z otaczają-cego osadu i dokładne badanie to zajęcia żmudne i kosz-towne. Niemniej mnogość odkryć spowodowała z cza-sem powódź prac naukowych opisujących dinozaury. Związany był z tym także zalew publikacji popularnych, od rozważań ogólnych po doniesiena sensacyjne, czy wręcz frywolne. Powstała w ten sposób cała biblioteka książek o dinozaurach, w której znaleźć można pozycje i dla przedszkolaka, i dla wyrafinowanego czytelnika dorosłego. Również dla karykaturzystów dinozaury sta-ły się źródłem niewyczerpanej fantazji i licznych dowci-pów. Paleontolodzy także z przyjemnością oglądają te karykatury, są jednak poirytowani tym, że niektórzy niezwiązani z paleontologią czytelnicy biorą na serio przedstawiane często przez twórców takich rysunków współwystępowanie dinozaurów z prehistorycznymi ludźmi. Jest to niedorzeczność: ostatnie dinozaury wy-marły bowiem ponad sześćdziesiąt milionów lat przed pojawieniem się pierwszych istot ludzkich.
Źródło: Simpson G G (1999). Kopalny zapis historii życia. Warszawa: Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
W łupkach południowych Niemiec odnaleziono sfo-sylizowany szkielet praptaka. Gdyby nie dobrze zacho-wane pióra, sam szkielet byłby zapewne zaklasyfikowa-ny jako szkielet dinozaura. Rzeczywiście jako szczątki dinozaura opisane zostały inne, później znalezione i go-rzej zachowane szczątki szkieletowe praptaka.
Źródło: Krzanowska H, Łomnicki A, Rafiński, Szarski H, Szymura J M (2002) Zarys mechanizmów ewolucji. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN. Przygotujcie się do przedstawienia wyników pracy.