Dzień dobry. Przeczytajcie informacje o Portugalii, Słowacji i Słowenii. Portugalia, Republika Portugalska. Stolica: Lizbona.

12  Download (0)

Full text

(1)

Dzień dobry

Przeczytajcie informacje o Portugalii, Słowacji i Słowenii.

Portugalia, Republika Portugalska

Stolica: Lizbona Ustrój: republika

Język urzędowy: portugalski Jednostka monetarna: Euro

Data przystąpienia do Wspólnot Europejskich: 1986 r.

Flaga:

(2)

Portugalia to republika parlamentarna. Jej terytorium jest podzielone na 18 dystryktów oraz 2 regiony autonomiczne – Azory i Maderę. Głową państwa jest prezydent i jest on wybierany w wyborach powszechnych i bezpośrednich na 5 lat.

Może być wybrany na najwyżej dwie kadencje. Przy prezydencie działa ciało doradcze – Rada Państwa.

W krajobrazie Portugalii wyróżniają się dwa regiony – północny z niewysokimi górami oraz południowy, gdzie przeważają niziny. Północne, faliste wyżyny oraz niskie góry łagodnie opadają w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Klimat w tej części Portugalii charakteryzują ciepłe lata i łagodne zimy oraz obfite opady [rzez cały rok. W głębi lądu klimat nabiera cech kontynentalnych. W południowej Portugalii dominują niziny, a klimat jest bardziej suchy i cieplejszy niż na północy.

Parque Natural de Montesinho – to ponad 70 tysięcy hektarów, na których utworzona Park, który jest uznawany za najbardziej dzikie miejsce w Europie Zachodniej. Wśród niewysokich wzgórz, torfowisk, podmokłych lasów żyją orły przednie, dziki i wilki.. Na pierwotny charakter całego regionu największy wpływ ma tutejsza społeczność i styl życia prawie

(3)

niezmienny od średniowiecza. Ziemia i zwierzęta hodowlane należą do wspólnot we wsiach, a płody rolne są dzielone między wszystkich mieszkańców. Ulice w tamtejszych wioskach są brukowane, domy zbudowane z kamienia.

Parque Natural de Montesinho

Portugalia jest popularnym celem turystów z całego świata, znana jest przede wszystkim z turystyki wypoczynkowej oraz krajoznawczej. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Portugalii. Najbardziej znanym pochodzącym z Portugalii piłkarzem jest Cristiano Ronaldo.

(4)

Cristiano Ronaldo

Kuchnia portugalska należy do najciekawszych i najsmaczniejszych w Europie. Głównymi składnikami potraw są owoce morza i ryby, przyprawiane solą morską i oliwą z oliwek. Tradycyjnymi potrawami są bakalian - suszony, solony dorsz oraz caldeirada - jednogarnkowa potrawa na bazie różnych gatunków ryb. Jednym z największych portugalskich przysmaków są sardynki z rusztu. Są grillowane na ulicach, w restauracjach, a nawet na balkonach.

Miejsca które warto zobaczyć w Portugalii:

(5)

Stolica Portugalii – Lizbona Portugalia Sintra – urokliwa rezydencja króla Portugalska Wenecja

Słowacja, Republika Słowacka

Stolica: Bratysława Ustrój: republika

Język urzędowy: słowacki Jednostka monetarna: Euro

(6)

Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 2004 r.

Flaga:

W krajobrazie Słowacji dominują góry. W zachodniej i północnej części kraju rozciąga się łańcuch Karpat Zachodnich z licznymi pasmami górskimi. Niziny występują tylko na południu kraju w dolinie Dunaju oraz Cisy. Dobrze rozwinięta sieć rzeczna w większości odprowadza wody do Morza Czarnego, Słowacja dysponuje bogatymi złożami wód mineralnych i termalnych. Słowacja dysponuje bogatymi złożami wód mineralnych i termalnych. Jest znanych ponad 1300 źródeł, a w całym kraju działa 25 uzdrowisk. Lasy zajmują blisko 40% powierzchni kraju, przeważają gatunki iglaste. Słowacja dzieli Tatry z Polską, jednak to właśnie na jej terytorium leży większa część masywu - przede wszystkim ponad 2/3 Tatr Wysokich.

(7)

Stolica Słowacji – Bratysława położona jest nad Dunajem, tuż przy granicy z Austrią. Miasto urzeka barokową architekturą utrzymaną w wiedeńskim stylu. Do największych atrakcji należą: Katedra Św. Marcina, zamek, gotycki ratusz, ulica Michalska i Pańska.

Warty zwiedzenia jest Zamek Orawski. Został wzniesiony na skale przy rzece Orawa. W miesiącach letnich organizowane są tam festyny dla turystów. W nim był kręcony jeden z odcinków filmu ,,Janosik”.

(8)

Bryndzové halušky - to jedno z najpopularniejszych dań kuchni słowackiej. Znajdziemy je w niemal każdej słowackiej

knajpce. To drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego podawane z bryndzą, okraszone smalcem ze skwakami i polane śmietaną. Potrawa pochodzi z Liptowa, słynącego – podobnie jak polskie Podhale – z wyrobu znakomitych owczych serów.

Słowenia, Republika Słowenii Stolica: Lublana

Ustrój: republika

(9)

Język urzędowy: słoweński Jednostka monetarna: Euro

Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 2004 r.

Flaga:

W krajobrazie Słowenii przeważają góry i wyżyny. Tylko wschodnia część państwa jest położona na skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej. Większą część kraju zajmują Alpy Wschodnie. Na północy –na pograniczu z Włochami i Austrią – rozciągają się Alpy Julijskie, a także góry Karavanki. Na południu pasma Gór Dynarskich sąsiadują z rozległym wapiennym płaskowyżem Kras. Do Słowenii należy również fragment Półwyspu Istria. Słowenię w 50% porastają lasy o bukowe i jodłowe. Na

(10)

południu dominuje krzewiasta formacja śródziemnomorska zwana makią. W górach warunki klimatyczne i roślinność zmieniają się wraz z wysokością.

W 2004 roku tuż przed przystąpieniem do Unii Europejskiej Słowenia miała większy dochód na głowę mieszkańca niż Grecja. Była bardzo dobrze przygotowana do wstąpienia w szeregi unijne. Dlatego, nie tylko ze względu na górskie krajobrazy , kraj ten bywa nazywany małą Szwajcaria. Słoweńcom w ciągu kilku lat udało się dostosować gospodarkę do reguł wolnego rynku. O ile wcześniej wymiana handlowa opierała się na kontaktach z Rosją i państwami byłego bloku wschodniego - teraz głównymi odbiorcami produktów ze Słowenii są Niemcy, Włochy, Francja i Austria, a bilans handlowy jest zrównoważony. Zróżnicowanie w dochodach między najbiedniejszymi i najbogatszymi nie jest zbyt duże. Model gospodarki – stabilnej, opiekuńczej przypomina rozwiązania stosowane w państwach skandynawskich. Duże wpływy do budżetu państwa przynosi turystyka. Słowenię najczęściej odwiedzają Austriacy, Niemcy oraz Brytyjczycy.

Atrakcje Słowenii

 Słoweński Kras – przepiękne jaskinie

 Jezioro Bled

 Wąwóz Vintgar

(11)

 Jezioro Bohinj

 Wodospad Savica

 Lublana – stolica Słowenii

(12)

Typowe potrawy kuchni słoweńskiej oparte są na kaszy z gryki, jęczmienia lub kukurydzy. Jednak za narodowe danie uchodzi jota – zupa z ziemniaków i fasoli z dodatkiem kiszonej kapusty i wędzonki, przypominająca w smaku polski kapuśniak. Popularna w całym kraju, przyrządzana jest na różne sposoby w zależności od regionu.

Figure

Updating...

References

Related subjects :