• Nie Znaleziono Wyników

TEN MISIU JEST MÓJ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "TEN MISIU JEST MÓJ"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka niemieckiego dla I etapu edukacyjnego

Anna Kentnowska Rafał Otręba

TEN MISIU

JEST MÓJ

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – dr Danuta Koper Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Ten misiu jest mój

Grupa/miejsce i czas trwania lekcji:

Klasa pierwsza szkoły podstawowej – wariant podstawy programowej I.1. (Klasy I–III)/

sala lekcyjna/1x45 minut

Cel główny:

Uczeń określa przynależność rzeczy i podstawowe rzeczowniki do zabawy.

Cele szczegółowe

Uczeń:

„

„ wykonuje zadania na kartach pracy,

„

„ współdziała w parach,

„

„ przekazuje informacje,

„

„ określa główną myśl wypowiedzi.

Metody/Techniki/Formy pracy

Metoda oglądowa, praca w parach, praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne

Zabawki przyniesione przez uczniów, magnetofon, płyta CD.

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Wprowadzenie do tematu

Uczniowie przynoszą na zajęcia swoją jedną ulubioną zabawkę. Każdy z uczniów otrzymuje od nauczyciela karteczkę. Nauczyciel zapisuje na kartce nazwę zabawki danego ucznia. Mówi uczniom, jaki jest temat lekcji i wyjaśnia jego cele.

Prezentacja i ćwiczenia językowe

Nauczyciel również przynosi jedną rzecz na zajęcia ze swojego domu i określa jej przynależność, mówiąc: To auto jest moje. Każdy z uczniów określa przynależność swojej zabawki. Uczniowie kładą wybraną przez siebie zabawkę na środek na ławki.

Nauczyciel bierze jedną z nich i podchodzi do ucznia, zadając pytanie? Czy ten miś jest twój? Uczeń odpowiada : TAK/NIE. Następnie wszystkie zabawki, które uczniowie przynieśli na lekcję zostają na ławce i każdy z uczniów zabiera jedną bądź dwie zabawki

(4)

4

i podchodzi do kolegi, zadając pytanie: Czy ten miś jest twój? Czy ta lalka Barbie jest twoja?

Następnie uczniowie pracują w parach z kartą pracy. Uczniowie słuchają krótkich wypowiedzi dzieci. Muszą zaznaczyć, która rzecz należy do danego dziecka.

Część podsumowująca

W części podsumowującej uczniowie wklejają kartę pracy i karteczkę z nazwą przyniesionej przez siebie do szkoły zabawki do zeszytu. Stają w okręgu ze swoimi zabawkami.

Zadanie domowe

Na zadanie domowe uczniowie wybierają ze swojego pokoju 5 ulubionych zabawek i rysują je.

Ewaluacja

W części ewaluacyjnej uczniowie zaznaczają w zeszycie kolorowymi stempelkami, jak bardzo podobała im się lekcja.

Komentarz metodyczny

1. W części podsumowującej nauczyciel odtwarza piosenkę. Uczniowie przekazują sobie zabawki w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Kiedy muzyka ucichnie uczniowie wypowiadają jeden po drugim nazwy przedmiotów, które otrzymali.

2. Uczniowie przynoszą na następną lekcję 6 swoich ulubionych zabawek

i opowiadają z pamięci: To jest mój miś/To jest moje auto/To jest moja książka.

(Zadanie wykracza poza podstawę programową).

3. Za prawidłowe podanie nazwy wylosowanej zabawki uczeń otrzymuje stempelki z kolorowym uśmiechem.

4. Wariant dostosowania do uczniów ze SPE: W pracy z uczniami z autyzmem, czy pracy z dzieckiem z zespołem Aspergera należy pamiętać o pochwale i nagradzaniu. Należy wykorzystać kreatywnie zainteresowania ucznia, jeżeli to możliwe, należy łączyć nowe zagadnienia z zainteresowaniami ucznia. Na przykład poprosić o narysowanie ulubionych zabawek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dodatkowe możliwości interakcji Customer Chat.. Oprócz tego chatboty to:.. OD CZEGO ROZPOCZĄĆ BUDOWĘ BOTÓW?.. EVENT MAPPING. OD CZEGO ROZPOCZĄĆ BUDOWĘ BOTÓW?..

z polami danych wypełnionymi w sposób rosnący liczbami losowymi z zakresu 1..100 (proszę wykorzystać pomysł z umieszczaniem w kolejnym węźle

W razie jakichkolwiek pytań lub niejasności uczniowie oraz rodzice mogą pisać do mnie poprzez messengera albo adres

Miał łzy w oczach, nie wyobra- żał sobie, jak w wozie strażackim, którym bawił się Michałek, po- mieszczą się wszyscy i jeszcze on, Kropek.. – No tak – wyrwał

to the question: “What traditions of modern gaming wedding rituals would you like to preserve and pass on to your children?” 11%/15% of the respondents didn’t answer, 77%/44% wanted

Zabawki, o których mowa (w tym także lalki), kształtują postawę egoistyczną, postawę „mieć”, postawę infantylną przedkładającą: impuls nad rozwagę, uczucie nad

pokazując przykładowe zabawki dzieci lub duże piktogramy (doll, ball, teddy, car, train, plane, robot, boat) z fotokopii z końca scenariusza.. powtarzają nazwy za nauczycielem,

3. Wprowadzenie pojęcia przymiotnika jako wyrazu oznaczającego cechy osób, zwierząt, roślin i rzeczy – wyróżnianie i nazywanie cech zabawek. Sprawdzenie wykonania zadania